Reklamı Kapat

Abdullah Gül'den İlker Başbuğ'a yanıt

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kendisi hakkında açıklamalarda bulunan eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'a yanıt verdi.

Büyütmek için resme tıklayın

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un Hürriyet gazetesinden İpek Özbey'e yaptığı açıklamasında "2010 YAŞ sürecinde yaşanılan olaylarda Başbakan Erdoğan'ın daha uzlaşıcı, Cumhurbaşkanı Gül'ün ise daha ısrarlı olduğunu gördüm" ifadelerine ilişkin 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den yanıt gecikmedi. Gül, Başbuğ'a "Cumhurbaşkanı YAŞ üyesi olmadığından bu sürece katılmaz." diyerek yanıt verdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, YAŞ prosedürleri ile ilgili üç noktanın kamuoyunun bilgisine sunulmasının faydalı olduğunu belirtirken yaptığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Anılan tarihlerde Kuruluş Kanunu'na göre YAŞ toplantıları başbakanın başkanlığında toplanır ve TSK personelinin terfi işlemlerini tartışıp karara bağlar. Bu kapsamda general ve amiralliğe yükselecek albaylar ile bir üst rütbeye terfi ettirilecek generaller ve amiraller YAŞ toplantısında belirlenir ve bir üst rütbeye terfi ettirilirler. Cumhurbaşkanı YAŞ üyesi olmadığından bu sürece katılmaz. YAŞ toplantılarında kararlaştırılıp hazırlanan terfi listeleri toplantı sonrası cumhurbaşkanının imzasına sunulur. Öte yandan Bakanlar Kurulu'nun teklifiyle ve cumhurbaşkanının imzasıyla gerçekleşen genelkurmay başkanı ataması ve müşterek kararnameyle yapılan kuvvet komutanlarının atamalarında ise cumhurbaşkanının görüş ve direktifleri esas alınır."

# ABDULLAH GÜL İLE İLİŞKİLİ:

18 Şubat 2019 - GündemYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Seçim ittifaklarını faydalı görüyor musunuz?