İşsizlik rekor seviyelere koşuyor

Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin işsizlik verileriyle ilgili çalışmaları Türkiye’deki ekonomik buhranı ortaya koydu.

Büyütmek için resme tıklayın

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nin araştırma kuruluşu Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi'nden işsiz vatandaşlara kötü haber geldi.

Kasım 2018’le birlikte işsizliğin yüzde 0.3 puan yükselerek 11.6'dan yüzde 11.9'a yükseleceğini hesaplayan Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi araştırması istihdam ve sanayide çalışan işçi sayısında azalma meydana geldiğini gösteriyor.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 15 Şubat Cuma günü açıklayacağı işsizlik verisini Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi teknik anlamda önceden hesapladı. Yapılan hesaplamalara göre ekim ayına göre işsizlikte Kasım ayında 0.3 oranda bir yükselmeye meydana geleceği beklenirken 2018 dönemi işsizlik oranı yüzde 11.9'a çıkarak yüzde 12'ler seviyesini zorladığı görülüyor

Tarım dışı işsizlik oranı hakkında da çalışma yapan SPM, TDİ’nin 0.4 puan artacağını ve TDİ’nin yüzde 14 seviyesine ulaşacağını öne sürdü. Bu hesaplanan verilerle birlikte yüzde 12’lere çıkması beklenen işsizlik oranın daha da yükselmesi bekleniyor.

Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin hesabına göre işsizliğin arttığı görülürken istihdamın ise bir önceki aya göre 0.5 puan azalarak yüzde 47 seviyelerine düşeceği tahmin ediliyor

12 Şubat 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?