Seçim tanzimi

31 mart yerel seçimlerine 48 gün kala şehir meydanlarına tezgahlar kuruldu... Devlet eliyle meyve–sebze satışları başladı.

Muhammed Vefa
Muhammed Vefa Tüm Haberleri
+5
Haber albümü için resme tıklayın

Yaz aylarında domatesle başlayan meyve–sebze krizi son günlerde can yakacak seviyeye çıktı. Çift hanelerde gezinen fiyatlar büyük tepkilere sebep oldu. Yerel seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte başta İstanbul ve Ankara olmak üzere merkezi yerlerde satış tezgâhları kuruldu. Halkın uzun kuyruklar oluşturduğu tanzim satış noktalarından birinde de Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli, meyve–sebze satışı yaptı.

40 YIL SONRA YENİDEN KUYRUKLARLA TANIŞTIK

Gıda fiyatlarında yaşanan artışın ardından iktidar, çareyi tanzim satış noktalarında buldu. Bu noktalarda domates, soğan, patates, patlıcan, salatalık ve biber satışı yapılırken uzun kuyruklar oluştu. Pazar esnafı ise tabiri caizse sinek avlıyor. Tanzim noktalarında vatandaşın bir ürünü kısıtlı miktarda alabilmesi tepkilere neden oldu. Öte yandan pazarlarda poşet ücretsiz olurken tanzim satış noktalarında büyük poşet 25 kuruş olması dikkat çekti.

TARIMDAKİ YANLIŞ POLİTİKALAR YÜZÜNDEN

Tanzimlerin kurulmasıyla birlikte Ankara’da pazarlar bomboş! Pazar esnafı girdi fiyatlarının artması ve üretime gerekli desteğin verilmemesinden dolayı fiyatların yüksek olduğunu belirtirken, hükümetin yanlış politikaları yüzünden fiyatların arttığını söylüyor. Borçlarını ödeyemediklerini söyleyen pazar esnafı, hükümetin tanzim ile seçim pazarı kurduğunu ifade ediyor.

Meyve ve sebze fiyatlarında yaşanan artışın ardından iktidar çözüm yolu arıyor. Belediyeler üzerinden sebze satışı yapan iktidar, bu yöntemle komisyoncuların gücünü kırmak istiyor. Tüm bu gelişmeler yaşanırken gıda fiyatları sürekli artıyor. Gıda fiyatlarını düşürmeye yönelik Ankara’nın 15 noktasında belediye tarafından kurulan tanzim satış noktalarında 6 çeşit sebze ürünü satılıyor. Domates, soğan, patates, patlıcan, salatalık ve biber satışının yapıldığı tanzimlere karşı pazar esnafı endişeli!

TANZİM SEÇİM PAZARIDIR

Tanzimlerin kurulmasıyla birlikte Ankara’da pazarlar bomboş! Pazar esnafı girdi fiyatlarının arttığı ve üretime gerekli desteğin verilmemesinden dolayı fiyatların yüksek olduğunu belirtirken, hükümetin yanlış politikaları yüzünden fiyatların arttığını söylüyor. Borçlarını ödeyemediklerini söyleyen pazar esnafı, hükümetin tanzim ile seçim pazarı kurduğunu ifade ediyor.

TANZİM VARSA PAZARLARI KALDIRSINLAR

Gazetemize konuşan pazar esnafı Murat A., “Pazar yer ücretlerini dahi ödeyemiyoruz. Gece 3’te kalkıyoruz. Saat 24’te evimize gidiyoruz. Bizim kazandığımız 1 TL. Bu gariban esnaf ne yapacak? Biz geçimimizi zor yapıyoruz. İktidar tanzim ile kendisine seçim pazarı kurdu. Artık pazarlara gerek yok. Kapatsınlar pazarı! Türkiye’de meyve sebze yok.” diye tepki gösterdi.

TANZİM VE PAZARDA FİYATLAR

Tanzim: Domates 3, çarliston biber 6, sivri biber 6, salatalık 4, soğan 2, patates 2, patlıcan 4,5 TL

Pazar: Domates 4, çarliston biber 15, salatalık 6, soğan 4, patates 4,  patlıcan 6 TL

SADECE 3 KİLO SATILIYOR

Tanzimlerde domates, soğan, patates, patlıcan, salatalık ve biber başta olmak üzere toplam 6 çeşit sebze ürünü satılıyor. Sebze almak isteyen vatandaşlar uzun kuyruklar oluşturdu. Tanzimlerde; domates 3, çarliston biber 6, sivri biber 6, salatalık 4, soğan 2, patates 2,  patlıcan 4,5 TL’ye satılıyor. Tanzimlerde vatandaş ürün başınaa sadece 3 kilogram alabiliyor.

12 Şubat 2019 - Ekonomi

Muhabir Muhammed Vefa


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

07

Ömeri - Aslında bu ürünler yardım paketine konup halka ücretsiz de dağıtılabilir.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 12 Şubat 18:12
06

Direnç - 17 yıldır milleti ..' chp gelirse camiler kapanır, yokluk açlık başlar, millet yiyecek almak için kuyruklara girer vs.' ile korkutanların 17 yıl sonra ülkeyi getirdiği hale bakın.ilk önce kuyruklar başladı bakalım bundan sonra neler göreceğiz. çağ atladık derken teker patladı.

Yanıtla . 9Beğen . 0Beğenme 12 Şubat 18:08
05

Osman Batur - tarım kredi kooperatifleri sebze ve meyve Hal'e alınmazsa bu iş çözülmez .

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 12 Şubat 13:25
04

Osman Batur - Pazar yer ücretlerini dahi ödeyemiyoruz. Gece 3’te kalkıyoruz. Saat 24’te evimize gidiyoruz. Bizim kazandığımız 1 TL. Bu gariban esnaf ne yapacak BEN BÖYLE YALAN DUYMADIM . DOMATES TARLADA 1 TL HALDE 3 TL PAZARDA 5 TL HALDEKİ İLE PAZARCI AYNI KİŞİ YADA AMCAOĞLU . GÖSTERMELİK Bİ PAZAR YERİ ÜCRT. ÖDÜYORLAR ONUDA ZATEN 1 SATTE ÇIKARIYORLAR . ZABITAYI ARAKİ BULASIN

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 12 Şubat 13:21
03

Osman Batur - ürün çeşidi artırılarak daha da yaygınlaştırılmalı .pazarcılar milleti sömürüyor . ne hikmetse hepsi aynı bölgeden . beka meselesi bu bence ellerine yüzlerine bulaştırmadan yapabilirlerse bence bugüne kadar yaptıkları en iyi iş olacak .

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 12 Şubat 13:14
09

Ömeri - @Osman Batur 03 nolu yoruma cevabı: Marketçilerin bölgesi bellimi onlar da beka sorunu yaratıyorlarsa market malzemeleri de taksimde sayılmalı.

Ben et ve peynirciler için de aynı şeyleri düşünmeliyim.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 12 Şubat 22:39
08

Ömeri - @Osman Batur 03 nolu yoruma cevabı: Hepsi hagi bölgeden.

Pazarcı beka sorunu mu yaratıyor. Devletin bekası patlıcan fiyatına bağlıysa gerçekten beka sorunu var demektir

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 12 Şubat 22:32
02

Cemil Meri̇ç - Demir çelik farikalarını, rafinerileri, telekomu satan devlet seyyar satıcılığa başladı. Vatandaş olarak ben utanıyorum. Yapanlar hala yaptıklarıyla övünüyorlar.

Yanıtla . 9Beğen . 0Beğenme 12 Şubat 11:55
01

İsmail Kaplan - Davamızı böldün! Cemaatleri böldün! Kudüs'ü böldün! Bütün İslam Coğrafyalarını böldün! Milletimizi böldün!Çarşı pazarı böldün! Korkuyorum ki DEVLETİ de BÖLMEN an meselesi....!

Seni gidi BÖLÜCÜ seni.!!!

Yanıtla . 9Beğen . 0Beğenme 12 Şubat 09:48
10

Xyz - @İsmail Kaplan 01 nolu yoruma cevabı: Birader sen kendini biraz fazla dağıtmışsın senin aklın bölük pörçük olmuş her şeyi karıştırmışsın.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 14 Şubat 10:53

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?