20 yıllık ders boş geçti

Türkiye, 17 Ağustos 1999 Gölcük depreminden gerekli dersleri çıkaramadı.

Büyütmek için resme tıklayın

Türkiye, 17 Ağustos 1999 Gölcük depreminden gerekli dersleri çıkaramadı. Olası bir depremin etkilemesi beklenen İstanbul’da bir türlü yapılamayan kentsel dönüşüm sonucu binalar kendiliğinden çöküyor. Allah (C.C.) korusun, yaşanacak küçük bir depremde ise nasıl bir manzarayla karşılaşacağını kimse bilemiyor.

DENİZ KABUKLARI... SINIFI DÜŞÜK BETON...

İSTANBUL’DA bir türlü yapılamayan kentsel dönüşüm sonucu, çürük binaların kimisi deprem olmadan çökerken son olarak Kartal’da 21 vatandaşımız enkaz altında kalarak can verdi. Yeşilyurt Apartmanı’nın inşasında deniz kabuğu kullanıldığı ve betonunun da düşük sınıf olduğu anlaşıldı.

Türkiye 17 Ağustos 1999 yılında Gölcük merkezli olan deprem sonucu büyük acılar yaşadı. Binlerce insanımız, depreme dayanıksız çürük binaların çökmesi sonucu enkaz altında kalarak can verdi. Depremin üzerinden 20 yıl geçmesine rağmen Türkiye’nin özellikle İstanbul’un dayanıksız bina, çarpık kentleşme ve kaçak kat sorunu çözülemedi. Bir türlü yapılamayan kentsel dönüşüm sonucu, çürük binaların kimisi deprem olmadan çökerken son olarak Kartal’da 21 vatandaşımız enkaz altında kalarak can verdi.

BETON SINIFI DÜŞÜK

İstanbul’un Kartal ilçesinde çöken Yeşilyurt Apartmanı’nın inşasında deniz kabuğu kullanıldığına ilişkin görüntüler ortaya çıktı. Orhantepe Mahallesi Bankalar Caddesi Sema Sokağı’nda bulunan ve 6 Şubat’ta çöken Yeşilyurt Apartmanı’nın enkazını kaldırma çalışmaları dün sona erdi. 21 kişinin enkaz altında kalarak can verdiği binadan alınan beton numunelerinin inceleme sonucunda beton sınıfının düşük olduğu belirlendi. Numunelerde binanın inşası sırasında deniz kumu ve deniz kabuğu kullanıldığı tespit edildi. Enkazdan geriye kalan deniz kabuğu ve deniz kumu görüntüleri objektiflere yansıdı. Bu arada, Yeşilyurt Apartmanı’nın çevresindeki riskli binalardaki yıkım çalışmaları devam ediyor.

12 Şubat 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?