Reklamı Kapat

Fabrikaları sattık tanzim çadırı açtık

“Devlet fabrika yapmaz ve işletmez” zihniyetiyle ülkede satılmadık kurum bırakılmadı. son satılan ise şeker fabrikaları oldu.

Haber albümü için resme tıklayın

Ülkemiz tarihinin en ağır ekonomik krizlerinden birini yaşarken, özellikle gıda fiyatlarındaki artış vatandaşların canına tak etti. Tepkilere dayanamayan iktidar ise yıllardır göz ardı ettiği “üretim” çağrılarını kulak arkası ederken, şimdi ise şehir merkezlerinde sebze meyve satışı için harekete geçti. İlk tezgâhlar Ankara’da kurulmaya başlandı. Son olarak geçtiğimiz aylarda tüm tepkilere rağmen yarım asırı devirmiş şeker fabrikaları satılarak tarıma ağır bir darbe daha vurulmuştu.

Giresun Toptancı Hali Meyve ve Sebze Komisyoncuları Derneği Başkanı Aydın Karakuz, yeni hal yasası çalışmalarını değerlendirerek sebze ve meyve fiyatlarını arz ve talebin yanı sıra üretim bölgelerindeki komisyoncuların belirlediğini, bunların ortadan kaldırılmadığı sürece Türkiye’de değişen bir şeyin olmayacağını söyledi.

“Yeni Hal Yasası üretimi artıracak değil” diyen Karakuz “Yine üreticinin üretebildiği kadarı satılacak. Fiyatlar arz ve talebe bağlıdır. Biz hal esnafı olarak üretici bölgelerindeki komisyonculardan sebze ve meyveleri temin etmekteyiz. Üretici bölgelerindeki komisyoncular aradan kaldırılmadığı sürece değişen bir şey olmayacaktır. Asıl fiyatları belirleyen bu komisyonculardır. Çünkü biz hal esnafı olarak mal istediğimizde piyasanın fazla mala ihtiyacı varsa fiyatlar yüksek tutulmaktadır. Yoksa Yeni Hal Yasası’nda şirketler kurarak hal esnafını devre dışı bırakmak fiyatları düşürmeyecektir. Sadece halde çalışan insanlar işsiz kalacaktır. Tekelleşme söz konusu olacaktır” açıklamasında bulundu.

“Hal çalışanları için işsizlik kaygısı veriyor”

Ucuz tüketimin çaresinin bol üretim olduğunu öne süren Giresun Hali Müdürü İsmail Durhan ise “Yeni tarım politikası belirlenip üretimi artıracak teşvikler sağlanmalıdır. Ucuz tüketimin çaresi bol üretimden geçmektedir. Yeni Hal Yasası’nda belediyeler devre dışı bırakılmaktadır. Haller tamamen özelleştirme kapsamında anonim şirketlerine bırakılacaktır. Ancak bu durum ucuz tüketimin önünü açmaz. Ancak mevcut hal esnafı ve bu işletmelerde çalışanların işsiz kalacağı endişesi yaşanmaktadır” dedi.

İLK ÇADIRLAR BAŞKENT’TE KURULMAYA BAŞLANDI

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nce 15 noktada kurulan “Halk Sebze” tanzim satış noktalarında Pazartesi’den itibaren ürünler satılmaya başlanacak. Başkent’te kurulacak 30 tanzim satış noktasında, özellikle pahalı ürünler domates, salatalık, patlıcan, biber, soğan, kabak ve patatesin yer alması bekleniyor.

“Halk sebze” 15 noktada daha kurulacak

Belirtilen bölgelerde bir mobil otobüs, 2 tır ve 32 metrekareden oluşan 12 adet çadırla hizmet verilecek. Başkent’te 30 noktada, özellikle pahalı ürünler domates, salatalık, patlıcan, biber, soğan, kabak ve patatesin yer alması bekleniyor.

10 Şubat 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

16

Zafer Çalışkan - Üreticide burnundan kıl aldırmıyor kiraz ve üzüm zamanı köylere gidip biraz fazla alıp arkadaşlarla bölüşelim diyoruz ayaklarına gittiğimiz halde bize MANAV la aynı Fiatı uyguluyor ayağına gelene 10 kuruş aşağı verse ne olur Devletin TİCARET e d girmesi doğru ilk önce İzmirde başladı TANSAŞ adı altında sonra büyüdü büyüdü MİGROS hepsini aldı şimdide YILDIZ HOLDİNG KAPTI ( Murat Ülker ) ileride yine birisi kapacak bence Beş Tepeden iyi otel olur onu pazarlasa daha iyi olur

Yanıtla . 0Beğen 12 Şubat 13:13
15

Efe 09 - Mozot rafineriden kaça alınıyor pompa fiyatı kaç para bu vergiyi alan aracıyı bulsak bu iş çözülür.

Yanıtla . 1Beğen 12 Şubat 00:06
14

Varsayılan - Bu iktidar ciddi ciddi ya kör, yada millet ile alay ediyor. Adamlar bas bas bağırıyor, mazot parası 3 e katlandı. Nasıl satalım. 10kr kâr koyuyorum diyor. Azıcık beyin olsa mazot fiyatlarını çekwrle aşağı. Ama yoook. Hep devletin cebine girecek cinsten çözüm var. Çılarsa olmaz.

Yanıtla . 3Beğen 11 Şubat 08:05
13

Altan - belediyeler canlarının istediği,boş buldukları her yere tezgah kuracak.beş kuruş kira ödemeyecek.elektrik parası yok.su parası yok.sonra ben ucuz sattım.böyle olmaz.sonra çıkıp bu adamlar var ya bu adamlar pahalı satıyor bu düşmanlar diye naralanacaksın.eşit şartlarda rekabet edecek ve satabiliyorsan ucuz satacaksın.bu haksız rekabettir.koop.ler rüsüm vermez,belki harç ve vergide vermez.

Yanıtla . 4Beğen 11 Şubat 01:09
12

Ts-61 - Allah c.c. akıl, fikir versin.!

Yanıtla . 1Beğen 10 Şubat 23:57
11

Adem - Özelleştirme aslında bir çok alanda gerekli, ama bu yapılanlar doğru değil, Sadettin İnan Milli Gazetede çok yazıyor, Ak Parti düşmanı olanlar Özelleştirme İdaresinde, Ak Partinin adı burada yok, yalan, dolan hep bunlarda, Özelleştirme Başkanının mal varlığı kesinlikle araştırılmalı, millet için şeffaf, bir özelleştirme iyi ama yapılan bu özelleştirme kötü,

Yanıtla . 0Beğen 10 Şubat 21:56
10

İlhan - Halciler tepki olarak bir hafta dükkan açmasın

Yanıtla . 2Beğen 10 Şubat 18:45
09

İlhan - Tuttum devlet esnaflık yapar mı.ilk on ekonomi hedefinden 2023 500milyar dolar ihracat hedefinden tanzim satışa geldik bakalım daha neler görürüz

Yanıtla . 8Beğen 10 Şubat 18:44
08

Hayrettın-agrılı - türk lük tarihinde varmı böyleşey devlet esnafla rekabete giriyor ama etbalık kapatılıyor kontrol mekanızmanız KDV yi MAZOTTAKİ VERGIYİ kaldır üreticiyi destekle VATANDAŞINI DÜŞÜNÜYORSANIZ ?

Yanıtla . 7Beğen 10 Şubat 13:07
07

Ömeri - Halk satış noktalarını özelleştirir para kazanır, O para ile fabrika açarız.

Yanıtla . 1Beğen 10 Şubat 11:52
06

Mehmet - Hamasetle olmaz bu iş. Komisyoncular Mersin, Antalya, Finike, Fethiye gibi yerlerden yaş sebze ve meyvenin toplanarak Türkiye'nin her yerine dağıtılmadında hayati öneme sahip. 2 dönüm sera sahibi komisyoncu olmasa mahsülü tüketiciye nasıl ulaştırır. E tabi doğal olarak komisyoncuda yakıt işçilik gibi bir çok giderin üzerine kâr koymak zorunda. Orta ölçekli bir komisyoncunun 50 işçi ve birçok kamyon çalıştırdığını unutmayalım.

Yanıtla . 2Beğen 10 Şubat 10:08
05

İlhan - Hâlâ aracı lar suçlu.koyden kente aşırı göç hayali köyler kentlerde cazip yapılaşma fabrikalar arazi rantı kredili konut satışı yılların birikmiş beceriksiz yönetimi.gelinen nokta tanzim satış.aracilar dediğin Amerikalı ya da almani değil o da bu ülkenin vatandaşı devekuşu gibi boynunuzu kuma gommeyin biraz beyin fırtınası hükümet niye var

Yanıtla . 4Beğen 10 Şubat 09:37
04

Ya HAK - Bahçeli rte patronlar ülkenin kaymağını her daim yiyen faiz borsa baronlari dışarı ile bağlantılı içerde sol sağ oyunu oynayan siyasetin ayarlı tepesi....Deşifre olmaya hazır olun ...delilleri ile. Kim ne ne işler çevirmiş sırayla yavaş yavaş

Yanıtla . 2Beğen 10 Şubat 09:00
03

Mehmet - Devlet limon satmaz diyerek özelleştirmeyi savunanlar şimdi devlete patlıcan sattırıyor.

Yanıtla . 21Beğen 10 Şubat 07:46
02

Genc - Sistemli bir takip yapilirsa sorunun kaynaği tesbit edilir, o sorun tesbit edilince çözümde bulmak kolaylaşir.

Sorun tesbit için: sebze satanlar nereden ve kaça aldiği manav-hal-komisyoncu-tarla bu silsilede takip mumkundur. Tarladan dahi Fatura ile satiş yapilmali faturasiz ticaret cezalandirilmali.

Yanıtla . 7Beğen 10 Şubat 01:39
01

Genc - Komisyonculari aradan cikarmak icin tarladan hale gelişleritakip edin komisyonculari devre disi birakin halk pazarina gerek kalmaz.

Manav ve avm leride denetleyin. Sebzeleri nerden kaça aldigini ve kaça sattiğini denetleyin fiyatlar kontrole girer. Siz her köseye halk pazari açmaniz mümkün değil ve sorunda çözülmez.

Yanıtla . 8Beğen 10 Şubat 01:26

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?