‘Beykoz’u dışarıdan gelenler değil Beykozlular yönetecek’

31 Mart yerel seçimleri öncesinde Saadet Partisi Beykoz Belediye Başkan Adayı Muharrem Kaşıtoğlu ile Beykoz’u konuştuk.

Baki Sancak
Baki Sancak Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

31 Mart yerel seçimleri öncesinde Saadet Partisi Beykoz Belediye Başkan Adayı Muharrem Kaşıtoğlu ile Beykoz’u konuştuk. Millî Gazete muhabiri Baki Sancak’ın sorularını yanıtlayan Kaşıtoğlu, AKP’den istifa etme sebebi başta olmak üzere, Beykoz’un ve Beykozluların sorunları ile bu sorunların çözümü üzerine çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Belediye başkan yardımcılığından ayrılma sebebiniz neydi, neden ayrıldınız?

Belediye başkan yardımcılığı sürecim 2017 yılının Ekim ayında son buldu. O dönem Ankara Büyükşehir Belediye başkanı olan Melih Gökçek ile yaşadığımız bir tweet polemiği nedeniyle istifa etmek zorunda kaldım. O zaman vatandaş Kaşıtoğlu olarak oldukça naif sayılabilecek olan attığım tweet sonrasında AKP yöneticileri tarafından özür dilemem gerektiği telkininde bulunuldu. Ben de yaptığım şeyin yanlış olmadığını düşündüğüm için kararımdan dönmedim. Sonunda tarih bizi haklı çıkardı. 

AKP’DE ADAMCILIK SIFATI İLE GÖREVLER VERİLİYOR

AKP’de belediye yönetimi konusunda en çok gördüğünüz yanlışlar nelerdi?

AKP’de işini ehline verme, liyakatli insanları, partiye uzun bir dönem hizmet vermiş insanları değerlendirme noktasında gerekli hassasiyetten uzaklaşıldığını görüyoruz. Daha çok adamcılık sıfatı altında görevler tanzim edildiğini görmeye başladım. AKP toplumun her kesiminden oy alırken, bu demografik dağılımlara hassasiyet gösterilmediğini, özellikle birkaç şehrin insanına bu konuda çok büyük ayrımcılık yapıldığını gördüğüm için büyük bir rahatsızlık duydum. Bir de mevcut Beykoz Belediye Başkanı Sayın Yücel Çelik Bey’in imar konusunda yürüttüğü çalışmasına, bakanlık düzeyinde imar problemlerinin çözümü konusunda yeterince destek verilmediğini düşünüyorum.

Peki Saadet Partisi ile nasıl tanıştınız? Beykoz belediye başkan adaylığı süreci nasıl başladı?

Beykoz belediye başkan yardımcılığından istifa ettikten sonra AKP’den İBB ve Beykoz Belediyesi’nde meclis üyesi olarak görevlerime devam ettim. Sonra 16 yıldır hizmet verdiğimiz AKP’nin geldiği noktayı görünce herhangi bir aday adaylığı başvurusunda dahi bulunmadım. Sonuçta AKP’den de istifa etmiş oldum. Merhum Millî Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın önderliğinde Millî Görüş Hareketi gerek merkezi, gerek yerel yönetim anlayışı ile geçmişimizde çok önemli izleri bırakmıştır. Bu nedenle Saadet Partisi Beykoz teşkilatı ile yaptığımız istişareler sonucunda da Beykoz belediye başkan adayı olmaya karar verdim.

EN BÜYÜK VAADİM, BEYKOZ’UN BEYKOZLULARDA KALACAK OLMASIDIR

Millî Gazete aracılığı ile Beykozlu seçmene neler söylemek istersiniz?

Gerçekten dün Beykozlularla beraber olan, bugün de Beykozlularla beraber olmaya devam eden, yarın da Allah ömür verirse Beykozlularla beraber olmaya devam etme niyetinde olan bir aday olarak Beykozluların karşısına çıktım. Sokağa dün de bugün de yarın da çıktığımızda, aynı insanlarla karşılaşma, hasbihal etme potansiyeli olan bir insan olduğum için, Beykozlulara karşı samimi olmanın, doğruları söylemenin ve yapabileceklerimi vaat etmenin dışında başka bir şeye tevessül edemem. Çünkü yarın onların karşısında başımı dik tutmam gerekir. Vaadim; Beykoz’un Beykozlularda kalacak olmasıdır. Beykozluların göç etmek zorunda kalacağı bir imar anlayışına kesinlikle izin vermeyeceğim. Paylaşımcı bir yönetim anlayışı ile Beykoz’u Beykozlularla birlikte madden ve manen imar edeceğiz.

31 Mart akşamında oyların nasıl şekillenmesini bekliyorsunuz?

Beykoz, demografik yapısına baktığımızda nüfusun yüzde 95’ini Karadenizlilerin oluşturduğu bir ilçe. Belki de İstanbul geneline baktığımızda bu oranda Karadenizlilerin ikamet ettiği tek ilçedir. Bu yüzde 95’in de yaklaşık yüzde 75’ini Kastamonu, Giresun ve Orduluların oluşturduğunu görüyoruz. Kastamonulular bu demografik yapıda birinci sırada. Pek çok köyün Kastamonulular tarafından kurulduğunu biliyoruz. Bu bakımdan bakıldığında bir Kastamonulu olarak büyük bir avantaj içerisinde olduğumu düşünüyorum. İnşallah 31 Mart akşamında Saadet Partisi olarak en iyi sonucu alacağız.

Millî Görüş belediyeciliğinde ‘Rüşvet alan da veren de melundur’ tabelasını Siz de asacak mısınız?

Rabbim nasip ederse 1 Nisan 2019 günü Peygamber Efendimiz’in ‘Rüşvet alan da veren de melundur’ hadis-i şerifini belediyemizin giriş kapısına asacağız. Bir de halkımıza belediyemizi şeffaf bir yönetim anlayışı ile yönettiğimizi göstermek için, belediyede bulunan bütün makam odalarının kapılarını sökeceğiz. Beykozlular istedikleri zaman makam odalarımızı rahatlıkla ziyaret edebilecekler.

MUHARREM KAŞITOĞLU BEYKOZ SEVDALISIDIR

Merhaba Muharrem Bey, öncelikle bize kısaca kendinizi anlatabilir misiniz? Muharrem Kaşıtoğlu kimdir?

Muharrem Kaşıtoğlu, 1973 yılında Kastamonu’da dünyaya gelmiştir. 1976 yılında da Beykoz’a göç etmiş, eğitim, siyasi ve sosyal hayatını Beykoz’da geçirmiş ve geçirmekte olan birisidir. Kısacası ömrünü Beykoz’a adamış, Beykoz sevdalısı ve Beykozluluk markası kendisiyle özdeşleşmiş sayılı insanlardan bir tanesidir.

BEYKOZ’U İSTANBUL’UN DOĞAL BESİN ÜRETİM MERKEZİ HALİNE GETİRECEĞİZ

Peki, Beykoz’daki projeleriniz nelerdir? Seçimi kazanırsanız neler yapmayı planlıyorsunuz?

İmarla ilgili önemli projelerimiz var. İşsizlik konusunda kooperatifler kurarak binlerce Beykozluya iş alanı açmayı planlıyoruz. Özellikle turizmin, tarımın, doğa sporlarının Beykoz’da geliştirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Beykoz’u İstanbul’da doğal ürünlerin üretildiği bir beslenme merkezi haline getirmeyi istiyoruz. Çiftçiye yeterli destek verilirse, tarım potansiyeli yüksek olan Beykoz’da İstanbul’un ihtiyacı olan ve dışarıdan gelen gıda ihtiyacını karşılayabiliriz. Ayrıca Beykoz esnafının beklentisi olan oto sanayi sitesi de çevre koruma değerleri korunarak hayata geçirilecektir. Beykoz’u kültür ve sanatın başkenti olacak bir ilçe haline getireceğiz. Gençlere ve kadınlara pozitif ayrımcılık yapacak ve onların sosyal aktivitelerin içinde yer alacağı projeleri hayata geçireceğiz. Çocuklarımız için mahallelerimizin her birinde çocuk yuvaları açacağız. Beykoz’da eğitim seviyemizi artırmak için öğretmenlerimizi yapacağımız ilk sosyal konutları ekonomik kira bedelleri ile öğretmenlerimize tahsis edeceğiz ve İstanbul ve Türkiye’de dereceye soktukları öğrencileri için kiralarında ekstra indirime gideceğiz. Beykoz’a ulaşım ve otopark sorunu olmayan bir nikah sarayı inşa edeceğiz.

BEYKOZ’UN EN BÜYÜK SORUNU İŞSİZLİK!

Sizce Beykoz’un en temel sorunları, eksikleri nelerdir?

Beykoz’un en temel sorununun mülkiyet ve imar konuları olduğunu görüyoruz. Beykozluların beklentisine karşılık AKP hükümetinin bu konuda gerekli hassasiyeti göstermediğini düşünüyorum. Bu konu hakkında kesin çözüm odaklı bir çalışma yapılsaydı hem ilçe belediyesi hem büyükşehir hem de hükümetin aynı partiden olduğu dönemde çok rahatlıkla bu sorunlar çözülebilirdi. Ben bu konuda özellikle ağır davranıldığını düşüyorum. Bunun nedeni olarak, ancak biz çözeriz yönündeki siyasi yaklaşımın devam ettirilerek birkaç seçim daha kazanma amaçları olduğunu düşünüyorum. Ülkemizin genelinde olduğu gibi Beykoz’da da en büyük problem işsizlik. Genel olarak trafik sorunu, ilçeye ulaşım sorunlardan birkaçı. Coğrafyasıyla, köyleriyle çok farklı bir yapısı olan Beykoz’un tarım, hayvancılık, doğal güzellikler ve turizm açısından büyük bir potansiyel sahibi olduğunu ancak yeterince değerlendirilmediğini de görüyoruz.

BEYKOZLULAR İLÇELERİNE SAHİP ÇIKACAKTIR

Muharrem Bey, Beykoz’da AKP’nin belediye başkan adayı Murat Aydın, kendisi aynı zamanda Zeytinburnu belediye başkanı, üç dönem kuralından dolayı ilçenizde aday gösterildi. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Murat Aydın isminin özelinden öte dışarıdan gelen bir aday olduğu için Beykozlular büyük bir refleks göstermiş durumda. 251 bin kişinin yaşadığı gerçekten komşuluk bağlarının, hemşerilik bağlarının yoğun olarak yaşandığı, kozmopolit olmayan bir ilçede bu çok kolay kabul edilebilir bir durum değil. Beykoz diğer ilçelerden farklı olarak büyük bir köy olarak tanımlanabilecek özellikte bir yer. Bu yüzden dışarıdan bir adaya Beykozlular sıcak bakmıyor. Arazi çalışmalarımızda da bunu binlerce defa duymuşluğumuz var. Anket sonuçları da bunu bizlere açıkça göstermekte. Kaldı ki Beykoz, kişi başına düşen yeşil alan bakımından Şile’den sonra ikinci ilçe, diğer tarafta ise Zeytinburnu son sırada yer alıyor. Zeytinburnu belediye başkanlığı yapmış ve kişi başına düşen yeşil alanı giderek düşürmüş bir belediye başkanının Beykoz’da seçilmesi durumunda Beykoz’u nasıl yöneteceğini şimdiden öngörebiliriz. Beykoz’da dikine bir büyümeye kesinlikle izin verilmemeli. Bu kadar güzel bir coğrafya parçasının asla bozulmaması gerekiyor. Beykozlular ilçelerini sahiplenecektir. Büyük yatırımcıların Beykoz’un yapısını bozmasına Beykozluların izin vermeyeceğini düşünüyorum. Biz de gücümüz yettiğince mücadele edeceğiz.

09 Şubat 2019 - Siyaset

Muhabir Baki Sancak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?