Reklamı Kapat

Dolar kurunda son durum: FED’in ‘U’ dönüşü sonrası piyasalar

FED’in faiz konusundaki sert söylem değişikliği Dolar kurunu zayıflatırken iç piyasada dolar kuru haftanın son gününde 5.25 TL’de seyrediyor.

Haber albümü için resme tıklayın

Dolar kuru son haftalarda iç piyasalarda oluşan gelişmelerden daha çok dış piyasalarda meydana gelen önemli değişikliklerden etkilendi. Özellikle ABD Merkez Bankası FED’in yeni açıklamaları dolar endeksini zayıflattı ve dolar kurunu 5.20’nin altına çekmişti.

2019’a ilk girdiğimiz günlerde ABD açısından çok ılımlı bir hava hakimdi. Kürsel ekonomide problemler olsa bile ABD’nin büyüme potansiyelini yavaşlatmayacağı ve büyümenin devam edeceği algısı vardı. Bu durum karşısında FED’in 2019’da en az 3 defa faiz artıracağı ve bilançosunu küçültmeye devam edecek algısı piyasalarda hakimdi. Bu durum dolar kurunda küresel anlamda bir yükseliş meydana getiriyordu. Dolar endeksi bir hayli yükselmişti.

DOLAR KURU HAFTANIN SON GÜNÜNDE NE DURUMDA

Küresel anlamda yaşanan İngiltere’nin başındaki Brexit krizindeki, ABD – Çin arasındaki ticaret savaşlarının durumundaki gibi yeni gelişmeler FED’in 2018 yılındaki sert duruşunu yumuşattı. FED daha önceki söylemlerinin tam aksi bir yönde söylem geliştirmeye başladı. FED’in bu söylem değişikliği Şubat ayıyla birlikte piyasalara iyice yerleşti. Küresel piyasalarda güvenli liman olarak tabir edilen dolar kuru da FED’in bu yeni stratejisi karşısında zayıfladı. Yakın zamanda 5.50 TL barajını geçtiği görülen dolar kuru şubat ayının ilk haftasının son gününde 5.25 TL bandında seyrediyor.

Küresel piyasalarda FED’in bu sert fikir değişikliğinin yankıları sürerken dolar kurunda zayıflamanın devam edeceği bekleniyor. İç piyasada ise dolar kuru hareketinin 31 Mart Yerel seçimleriyle ilgili Hükümetin alacağı kararlar doğrultusunda işlem göreceği tahmin ediliyor. Teknik anlamda 5.25 TL’nin önemli bir direnç merkezi olduğunu düşünen uzmanlar bu seviyelerin yukarısında bir haftalık kapanışın yükselişi tetikleyebileceği konusunda hemfikir.

08 Şubat 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?