ABD, Gazze ateşkesini veto etmişti... Erdoğan: BMGK’nın reforme edilmesi olmazsa olmaz şarttır

Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul’da katıldığı programda, İsrail’in vurduğu Gazze’de ateşkese ilişkin karar tasarısının Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nde ABD'nin oyuyla reddedilmesi tepki gösterdi. Erdoğan, “Böyle adalet olur mu? Ey Amerika, bunun hesabını nasıl vereceksin?” dedi.

ABD, Gazze ateşkesini veto etmişti... Erdoğan: BMGK’nın reforme edilmesi olmazsa olmaz şarttır
Video için play'e tıklayın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen "Dünya İnsan Hakları Günü İnsanlığın Yüzü Programı"na katıldı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres geçtiğimiz çarşamba günü işgalci İsrail’in ağır katliamlarına maruz kalan Gazze için BM Şartı’nın 99. maddesini devreye sokmasının ardından dün Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) acil olarak toplandı. Toplantının oturumunda ABD, Gazze’de acilen insani ateşkes talep edilen karar tasarısını veto etti. İngiltere ‘çekimser’ oy kullanırken diğer 13 üye ‘evet’ oyu kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gazze'de ateşkese ilişkin karar tasarının Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nde ABD'nin oyuyla reddedilmesi üzerine, “Böyle adalet olur mu? Böyle adil bir dünya olur mu? Ama biz ne diyoruz, aslında adil bir dünya mümkün. Ama Amerika ile değil. Çünkü Amerika İsrail'in yanında parasıyla, bütün silah, mühimmatıyla ne yapıyor, yer alıyor. Ey Amerika, bunun hesabını nasıl vereceksin?” diye konuştu. Erdoğan sokak hayvanlarına ilişkin ise, “Bu sorunu inşallah inancımıza, kültürümüze ve şefkat medeniyetimizin bize vazettiği ilkeler çerçevesinde mutlaka çözüme kavuşturacağız.” dedi.

Erdoğan özetle şöyle konuştu:

İŞGALCİ İSRAİL TARAFINDAN PERVARSIZCA YOK EDİLİYOR

"Bugün BM İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin göz göre göre çiğnendiği yer Gazze ve işgal edilmiş Filistin topraklarıdır. Gazze halkının 7 Ekim'den beri hayatı başta olmak üzere her türlü hakkı işgalci İsrail güçleri tarafından pervasızca yok edilmektedir. İsrail'in hedef gözetmeksizin yaptığı saldırılar sonucunda 18 bini aşkın Gazzeli kardeşimiz şehit oldu. Ramallah'ta yerleşimci denen teröristlerin ve İsrail güvenlik güçlerinin saldırılarında 300'e yakın Filistin şehadete yürüdü. İsrail'in alçakça katlettiği her üç Filistinliden ikisi kadın veya çocuktur.

BMGK'NIN REFORME EDİLMESİ ŞARTTIR

Ne çatışmalar bir an önce dursun diyen 121 ülkenin iradesi ne Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin çabaları ne de geçici üyelerin gayretleri Güvenlik Konseyi'nin daimi üyelerini harekete geçirmeye yetmedi. Dün gece yapılan oylamayı Amerika'nın vetosu nedeniyle yine ateşkes kararı çıkmadı. Aralarında daimi üyelerin de olduğu 13 ülkenin tasarıya evet oyu vermesine rağmen maalesef sonuç değişmedi. Dünyanın 5'ten büyük olduğu gerçeği bir kez daha görülmüş oldu. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi reformu edilmesi olmazsa olmaz şarttır. Bu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ile insanlığın bir yere varması mümkün değil. Bunu sadece burada konuşmuyoruz. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda da bu ifadeleri aynan kullanan bir lider olarak söylüyorum.

İCRAATLARI ZULMÜ GÖZLERDEN KAÇIRMAKTAN İBARET

Ülkemizdeki Gezi olaylarında ve Ukrayna'nın işgalinde olay yerlerine kamp kurup, saatlerce canlı yayın yapan BBC'den CNN'ne anlı şanlı basın organlarının en büyük icraatları failleri gizleyip zulmü gözlerden kaçırmaktan ibaret. İşte, biliyorsunuz, bizim TRT'nin ve Anadolu Ajansı'nın bir şehidimiz ve kamerayı ne yaptılar, paramparça ettiler. Hani, ne oldu? Siz basın özgürlüğünden yanaydınız, basın-yayına hep savunucuydunuz, nasıl oldu? Bunların her şeyi yalan. 70'i aşkın basın mensubu Gazze'de ne yazık ki ebediyete yürüdü. BM Güvenlik Konseyi'nden zaten bir beklentimiz, umudumuz kalmadı.

Gazze kasapları uluslararası mahkemelerde insanlığa karşı suç teşkil eden eylemlerinin hesabını vermelidir. Allah'ın izniyle eninde sonunda vereceklerdir. Biz bu meselenin takipçisi olacağız. Bunu da Gazzeli masumlarla birlikte tüm insanlık adına yapacağız.

Balkanlardan Kafkasya'ya, Arakan'dan Kırım'a kadar nerede hakkı çiğnenen, hukuku ayaklar altına alınan, zulme ve baskıya maruz kalan bir kardeşimiz varsa ona sahip çıkmak görevimizdir. Bizim nazarımızda Gazzeli kardeşlerimiz ile Doğu Türkistan Türkleri, Kıbrıs Türkleri ile Irak Türkmenleri arasında hiçbir ayrım, hiçbir fark yoktur ve olamaz.

ÜLKEMİZDE HİÇ KİMSENİN ÖTEKİLEŞTİRİLDİĞİ BİR İKLİMİ KABUL ETMEDİK

Cebinde ay yıldızlı kimlik taşıyan herkesin hayatın tüm alanlarında bu ülkenin birinci sınıf vatandaşı olarak muamele görebilmesini temin ettik. Ülkemizde hiç kimsenin kökeni, inancı, ibadeti, meşrebi, dili, kıyafeti, sakalı, baş örtüsü hülasaten dini ve kültürel tercihleri sebebiyle ötekileştirildiği bir iklimi asla kabul etmedik, aksini savunduk.

Ülkemiz kadınları seçilme hakkını, yani parlamentoda hiçbir kısıtlama olmadan görev yapma imkânını tam manasıyla bizim dönemimizde kullanabilmiştir. Kamu denetçiliği ve İnsan Hakları Eşitlik Kurumu gibi yeni yapılarla hak arama yollarını genişlettik. Devlet-vatandaş ilişkisinde köklü bir paradigma değişikliğini gerçekleştirdik. Hiçbir farklılığa bakmaksızın tüm vatandaşlarımıza eşit davranan, bunları zenginlik olarak gören bir anlayışın yerleşmesini biz sağladık. Tek parti faşizminin ve darbelerin milletimizin gönül dünyasında açtığı yaraları yine biz sardık. Adaletin ve güvenlik hizmetlerinin kalitesini arttırarak, adil yargılanma hakkı için çok sayıda çalışma yaptık.

MİLLİ İRADEYE VURULAN ZİNCİRLERİ PARÇALADIK ATTIK

Türk demokrasisi dünyada örnek gösterilen seviyeye yine bizim hükümetlerimiz döneminde ulaşmıştır. Tek parti döneminde cumhur ile Cumhuriyet arasında örülen duvarları yıkmanın yanı sıra Cumhurbaşkanının doğrudan halk tarafından seçilmesini temin ederek milli iradeye vurulan zincirleri parçaladık attık. Terör örgütlerine karşı farklı cephelerde yürüttüğümüz mücadelelerde ülkemizin insana, insan hayatının korunmasına, temel hak ve hürriyetlerin kullanılmasına verdiği önemin bir göstergesidir. Beynini yıkadıkları gencecik çocukları ölüme gönderen, zorla kaçırdıkları kadınları kız çocuklarını istismar eden, daha kundaktaki bebekleri vahşice katleden, masumların kanı ve canı üzerinden ikbal devşiren bu insanlık düşmanlarının kökünü kurutmakta kararlıyız.

BAŞIBOŞ SOKAK HAYVANLARIYLA İLGİLİ ARTAN ŞİKAYETLERİN FARKINDAYIZ

Başıboş sokak köpeklerinin zarar verdiği insanlarımızın haklarını korumanın da görevimiz olduğunun bilinciyle hareket ediyoruz. Başıboş sokak hayvanlarıyla ilgili artan şikayetlerin farkındayız. Önceki gün Ankara'da yaşanan ve bir evladımızın ağır yaralandığı elim hadise hepimizin yüreğini dağlamıştır. Bu sorunu inşallah inancımıza, kültürümüze ve şefkat medeniyetimizin bize vazettiği ilkeler çerçevesinde mutlaka çözüme kavuşturacağız."

09 Ara 2023 - 17:22 İstanbul- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

07

Adalet İsteriz - Sözde Müslüman ülkelerin basindakiler ne toplu olarak karar alıp bir şeyler yaptılar, nede bireysel olarak bir şey yapan var. Çoğu sessiz bazıları ise kuru kuru nutuklar atıyor, hamaset yapıyor taraftarlarının gazını alıyor. Bana garip gelen sanki bu kadar sözde musluman ülkeler üzenlerine düşeni yapmış gibi bir de başkalarını suçluyorlar. ALLAH CC her seyi en iyi bilendir,bakalım onun huzurunda nasıl hesap verilecek.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Aralık 12:52
06

Maçkalı - Köpeklerin saldırdığı çocuğa yandığına inanıyorsam o sabìyi ısıran köpeklerden biri olayım potamyalı rūstem. Sen ikiyūzbin Iraklı 12 ile 15 yaşlarında kız çocuğunun ırzına geçip hamile bırakan usa conilerine zafer dilemedinmi?

10 binlerce Filistinli bebenin kasabı israilli katillerin madalyasını iade ettinmi?

Cūppesini giydin çıkardınmı?

Oğlun gemileri ile israil petrolunu taşıyor faizde nas var da, Maide Suresine 51. Ayet ne diyor inkar edebilirmisin.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Aralık 12:41
05

Abdi Putatapmaz - Ey ey demeye başladı, yerel seçimler varya, hep çıkar hep çıkar eyyy doöarı güzel amarikanya

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 22:29
04

Misafir - Her gelen millete hamaset okuyor. Benim dedeme hamaset anlattılar dedem zorluklarla boğuştu. Babama hamaset anlattılar babam zorluklarla boğuştu. bana hamaset anlattılar. ülkede ne zaman adalet olacak? Ne zaman gelir dağılımı adaleti olacak? ne zaman fırsat eşitliği olacak? Türkiye güçlü olsaydı zaten israil diye bir problem olmayacaktı. sabah akşam hamaset dinliyoruz

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 19:28
03

Ahmet Altıntaş. - Katil pislik Yahudi İsrelin katil koruyucusu katil ABD, ateşkes önergesini veto ederek katliama devam için köpek Yahudilere katliama devam dedi. Hamas köpek Yahudinin cepheye gönderdiği 5000 askerin 2000 ini kalıcı şekilde özürlü bırakmıştır. Hamas cephede halaladığı köpek Yahudi askerlerinin kolunu bacağjnı keserek kölek Yahudiye teslim etmalidir.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 19:02
01

Erenler - Ey reis önce siz oğlunun gemilerini israi le yük taşımaması kararı al gerisi gel gelir

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 18:51

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi