Öğrencileri sevindiren haber geldi! Karar Resmi Gazete'de yayımlandı

Millî Eğitim Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın ortak yayımladığı tebliğde Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya illeri ile Gaziantep'in İslahiye ve Nurdağı ilçelerindeki özel okullarda öğrenim gören ya da görecek öğrencileri verilecek destek miktarları açıklandı.

Resim Gazete'de yayımlanan tebliği ile 20023-2024 öğretim yılı için öğrencilere verilecek destek miktarları ve öğrenci dağılımı belli oldu. Alınan kararla birlikte öğrenilerin alıcağı destek miktarı belli oldu. İşte detaylar,

40 BİN ÖĞRENCİ İÇİN ÖDEME YAPILACAK

Teliğ kapsamında Okul Öncesi Eğitim Kurumunda okuyan 4 bin öğrenci için 12.800 TL, 10 ilkokul öğrencisi için 15.400 TL, 10 bin ortaokul öğrencisi için 18.000 TL, 16 bin ortaeğitim öğrencisi için 18.000 TL olmak üzere toplam 40 bin öğrenciye destek verilecek.

İLK DEFA YARARLANACAK ÖĞRENCİLERE YATIRILACAK

Özel okullarda okuyan öğrencilere verilecek destek hakkındaki tebliğde özel ilkokul, özel ortaokul ve özel liselerde öğrenim gören T.C vatandaşı öğrenciler için, resmî okullarda öğrenim gören bir öğrencinin okul türüne göre her kademede okulun öğrenim süresini aşmamak üzere, eğitim ve öğretim desteği verileceği belirtildi. Ayrıca özel okul öncesi eğitim kurumlarından eğitim alanların da, 48-66 ay arasında olmak şartıyla en fazla bir eğitim-öğretim yılı süresince destek alabileceği açıklandı.

TEBLİĞ ESAS VE ŞARTLARI RESMİ GAZETE'DE

Eğitim ve öğretim desteği, Bakanlıkça eğitim kademelerine göre her bir derslik için belirlenen asgari öğrenci sayısının üzerinde ve her hâlükârda derslik başına belirlenen azami öğrenci sayısını geçmemek üzere verilebilir. Eğitim ve öğretim desteği verilecek toplam öğrenci sayısı her yıl Maliye Bakanlığı ve Bakanlıkça müştereken belirlenir.

Eğitim ve öğretim desteği; yörenin kalkınmada öncelik derecesi ve gelişmişlik durumu, öğrencinin ailesinin gelir düzeyi, eğitim bölgesinin öğrenci sayısı, desteklenen öğrenci ve öğrencinin gideceği okulun başarı seviyeleri ile öncelikli öğrenciler gibi ölçütler ayrı ayrı veya birlikte dikkate alınarak verilebilir.

Söz konusu eğitim öğretim hizmetini sunan veya yararlananların, gerçek dışı beyanda bulunmak suretiyle fazladan ödemeye sebebiyet vermeleri durumunda bu tutarların, ödemenin yapıldığı tarihten itibaren 6183 sayılı Kanunun 51 inci maddesine göre hesaplanacak gecikme zammı ile birlikte bir ay içinde ödenmesi, yapılacak tebligatla sebebiyet verenlerden istenir. Bu süre içinde ödenmemesi hâlinde bu tutarlar, anılan Kanun hükümlerine göre Maliye Bakanlığına bağlı vergi daireleri tarafından takip ve tahsil edilir. Bu fiillerin tekrarı hâlinde, ayrıca kurum açma izinleri iptal edilir.

Bu madde kapsamında Bakanlıkta istihdam edileceklerde aranacak şartlar, eğitim ve öğretim desteğinin verilmesine ilişkin ölçütler, desteğin verileceği eğitim kurumu türleri, eğitim kademeleri ve kurumlar itibarıyla verilecek destek tutarları, eğitim ve öğretim desteğinin kontrol ve denetimi ile bu maddenin uygulanmasına ilişkin diğer usul ve esaslar Maliye Bakanlığı ve Bakanlıkça müştereken hazırlanan yönetmelikle belirlenir.” hükümleri yer almaktadır.

Diğer taraftan 5580 sayılı Kanun hükümleri doğrultusunda; 20/3/2012 tarihli ve 28239 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinin ek 2 nci maddesi çerçevesinde kademelere göre her bir öğrenci için verilebilecek eğitim ve öğretim desteği tutarının Hazine ve Maliye Bakanlığı ile müştereken hazırlanacak olan tebliğde belirleneceği hüküm altına alınmıştır.

Bu kapsamda, Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya illeri ile Gaziantep ilinin İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde eğitim ve öğretim desteği verilecek okul kademe ve türleri, destek tutarları, öğrenci sayısı ve bunlara ilişkin diğer hususlar aşağıda belirtilmiştir:

1- 2023-2024 eğitim ve öğretim yılında, 5580 sayılı Kanun kapsamında açılan özel okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim türlerinde öğrenim görecek her bir öğrenciye verilecek eğitim ve öğretim desteği tutarları ile ilk defa destek verilecek öğrenci sayıları aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

2- İllere göre eğitim ve öğretim desteği verilecek okul kademe ve türleri, öğrenci sayısı, öğrenci ve okul seçilmesine ilişkin ölçütler ile diğer ilgili hususlar Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanacak kılavuzda belirtilecektir.

3- İllere okul türlerine göre ayrılan öğrenci kontenjanından az talep gelmesi durumunda Millî Eğitim Bakanlığı boş kalan kontenjanları aynı okul türünden talebin fazla olduğu illerde kullanabilir.

4- 5580 sayılı Kanunun 12 nci maddesi kapsamında eğitim ve öğretim desteğinden faydalananlar bu Tebliğde belirtilen eğitim ve öğretim desteğinden faydalanamaz.

5- Eğitim ve öğretim desteği, Millî Eğitim Bakanlığı bütçesine bu amaçla konulan ödenekten karşılanır. Ödemeye ilişkin usulleri belirlemeye Millî Eğitim Bakanlığı yetkilidir.

6- Bu Tebliğde yer almayan hususlarda düzenleme yapmaya ve uygulamada ortaya çıkabilecek tereddütleri gidermeye Millî Eğitim Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilidir.

7- Millî Eğitim Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından müştereken hazırlanan bu Tebliğ, 2023-2024 eğitim ve öğretim yılı için geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

8- Bu Tebliğ hükümleri Millî Eğitim Bakanı ile Hazine ve Maliye Bakanı tarafından yürütülür.

29 Kas 2023 - 00:36 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

31

F - Sayım başkanım ellımızden öper bır kızım var keşke öyle yardım olsa esımın işi yok o kadar ıs kura bas vurduk ıkımızede cıkmadı biz yardım ostıyoruz depremden çıktık

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Aralık 23:03
28

Melek - Cumur başkanım 3 çocuğum okuyor ellerinden öper eşim engeli banadayardımedin

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Aralık 20:52
27

Vanlı Mustafa - Hangi öğrencilere verilecek bağzıların çok ihtiyacı var ihtiyacı olmayana veriyorlar ama diğerlwrini düşünmüyorlar kim bilir kime verecekler

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 01 Aralık 20:30
26

Turkeş - Devlet okullarına ne olmuski.parasi yoksa devlet okullarına gitsinler..insanın aklına çok şey geliyor

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 01 Aralık 20:22
25

Leyla Alkan - Diğer illerdekiler öğrenci değil mi haksızlık bu ya hepsi yararlandirilsin yada hiç birine verilmesin vatan bir bütündür

Yanıtla . 3Beğen . 4Beğenme 01 Aralık 15:53
34

Orhun - @Leyla Alkan 25 nolu yoruma cevabı: Hayit deprem degil

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Aralık 11:10
30

Oğuzhan - @Leyla Alkan 25 nolu yoruma cevabı: Depremden dolayı veriyolar

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 01 Aralık 22:52
21

Erkek - Oğlum ortaokul ona para verilecek mi Hatay Antakya da oturmuşuz

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Aralık 01:07
20

Sssss - Allah belasını versin bu sistemin.. evi yıkılıp konteynerde kalan aileler var çocukları okula geliyor beslenme goturemeyn dersin harçlık vereme yenimi dersin.. onlar çocuk değil mi hala zengin kesimi yanınızda tutabilmek için yalamaya devam.. ne diyin suç sizde değil size o oy veren ahmaklar da Allah hepsinin belasını versin.. hakkımız haram zıkkım olsun

Yanıtla . 5Beğen . 4Beğenme 30 Kasım 23:38
32

Gül? - @Sssss 20 nolu yoruma cevabı: Bende hataylı bir depremzedeyim depremde evim yıkıldı herşeyim gitti eşim asgari ücret ile çalışıyor çok şükür devletimiz yine yanımızda bu kadarını inkar etmeyin evet yardım 4 gün sonra geldi onda haksızlığa uğradık yine de çok şükür halimize diyorum bizden daha kötü durumda olanlarda var devlet yine yardımcı oldu insanoğlu işte bizlerin gözü doymaz maalesef

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Aralık 00:13
19

Malatyalı - Sizin yatacak yeriniz yok ben asgari ücretle 3 çoçuk okutayım bizim gibi insanlara yardım etmeyin özel okula gidenlere sadece yardım edin.Bu ülkeye faydası dokunacak insanlar bizim çocuklarımız olacak çünkü bizim çocuklarımız çok ezildikleri için daha sağlam sekilde ayakta kalacaktır.Vicdansızlar merhametsizler.......

Yanıtla . 9Beğen . 2Beğenme 30 Kasım 23:36
18

R - 1999 sonrasi emeklilik gelecek halk ister cumhurbaşkanı onaylar hastanelerde gorev dışı işler yaptirlip memurun kölesi ediyorlar 4d temizlik iscilerini memurun suçunu işcilere atiyorlar hastane muhasebecisi maaşlari maaştan birgun öncesi akşam yayınliyor hastane idarecileri ilgilenmiyor 4d işcilere hak edilen degeri hastane yöneticileri vermiyor memurunun hstasıni yok sayiyor adaletsiz yöneticilik sistemi saglik bakani neden bilgisayar başinda oyun oynayan personeli idareciler görmuyor göz yumuyor hak iş işcilerin sorununu dinlemeye gelmiyor SORMAK İSTIYORUZ ADALET NEZAMAN ISCILERE GELECEK 2023

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 30 Kasım 22:56
17

Vatandas - Bu yasayla yandaşlar ceplerini dolduracak e hale geldi vah vah ülke biryanda sabah okula aç giden çocuklar digeryanda hem özel okulda oku hemde parası vatandaşın vergisiyle karşılandım ülkenin geldiği durum

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 30 Kasım 21:42
15

Rümeysa Aydın - Öğrenciler bu kara belayı hiç haketmiyorlar sonuçta onlarda insan ne demek özel okuyan öğrencilere yapıyorlar ama devlete okuyan öğrencilere niye yapmıyorlar gerçekten söylüyorum öğrencilere yazık

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 30 Kasım 21:07
14

Kd - Bunları anlamak çok zor kardeşim özel okulda okuyan çocuğun maddi durumü iyi yani zengin vereceksen devlet okulunda okuyan gariban çocuğa ver asgari ücretle calisanin çocuğuna ver beslenme götürmeyen cocuga ver kardesim

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 30 Kasım 20:32
13

Sena - Sayın Cumhur Başkanım sizi çok seviyoruz Rabbim yolunuzu açık etsin saygılarımla ??????

Yanıtla . 1Beğen . 3Beğenme 30 Kasım 20:21
33

Keriman Sormageç - @Sena 13 nolu yoruma cevabı: Ağzına tükürsün yalaka ...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Aralık 01:34
12

Emriye Tarhan - Öncelikle 12lere af getirin sizin yüzünüzden okullarda perişan oluyoruz ders yok bişey yok bomboş geçiyor çok adaletsizce sınav yapıyorsunuz özele gidenler ve mezunlar sabahtan akşamlara kadar ders çalışsın bizde paramız yok özele gidemiyoruz diye okullarda sürünelim ÇOK ADALETSİZSİNİZ

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 30 Kasım 15:10
11

Ttttt - Bunlar kafayı yemiş özel okul zenginler sanırım kandirmıslar onları fakir örenci demişler Allah'tan korkun Allah'tan utanın devlet okuluna gidenler coğu fakir insanlar evleri hasarlı insanlar siz bunlara yardımcı olun ey asalaklar

Yanıtla . 35Beğen . 4Beğenme 30 Kasım 13:53
23

Sevgi Mantıraş - @Ttttt 11 nolu yoruma cevabı: Katılıyorum dalga geçiyorlar beynimizle

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 01 Aralık 05:35
10

Ben - Zenginleri zenginleştir me çabası. Özel okulda okuyan zaten zengin kesim. Sıkıysa asgari ücretli çalışan ailelere versin. Yermi yemez. Hakkım yeniyorsa zehir zıkkım olsun.???????

Yanıtla . 40Beğen . 1Beğenme 30 Kasım 13:44
07

Bir Garip Maraba - Maraba çocuğu maraba kalsın ver bakalım devlete devam edene özele gidenin ihtiyacı var mı acaba

Yanıtla . 26Beğen . 0Beğenme 30 Kasım 00:33
05

Bdjdj - 12 lerde devamin zorunlu tutulması özel okul kayıtlarını uçurdu . Şimdi de onlara ekonomik destek. Yağmurun denize yağması çölü kavurması gibi bir şey

Yanıtla . 6Beğen . 1Beğenme 29 Kasım 19:35
16

Dyp - @Bdjdj 05 nolu yoruma cevabı: Gerçekten de öyle.Lütfen on ikilere devamsızlıkta sorun çıkartılmasın...

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 30 Kasım 21:22
04

Nurşen - Açık öğretim de okuyan öğrencilere destek verilsin

Yanıtla . 7Beğen . 1Beğenme 29 Kasım 18:23
24

Zamansiz - @Nurşen 04 nolu yoruma cevabı: Aynen açık liseyi okuyorum destek bekliyorum

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Aralık 10:15
03

Soniş - Devlet online elektronik ortamlar ile mesela pandemi, deprem doğal afet olayında yapıldığı gibi özel dersler tıpkı dershâne gibi düşünün online matematik ingilizce din ve türkçe özel dersler evde çevrim içi ila çevrim dışı bütçeyi devlet sahipliğinde yeni yapay zeka üzeri online fakirlere dosyası olanlara dersler verilse, türkiye'de sorun burada başladı. Yüz yıllarca büyük sorun budur ilk aklım erdi ingili'ce öğrenme hevesine kapıldım yazi'ki babam el arabasında simit satarak 5 çocuk okuturken nasıl olacaktı'ki bu dedim kendi kendime yine fakirim 3 çocuğumuz ile.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Kasım 16:07
02

Hassalı - Deprem bölgesinde yaşanan mağduriyetler nedeniyle anadolu üniv. aöf sınavlarının online olmasını talep ediyoruz

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Kasım 13:19
01

İsmail Uçak - Bu yârdimlar; neden ihtiyaç sahibi olan tüm öğrencilere verilmiyorda; seçme yapılıyor? Bu durumda Cumhur ittifakına yakın olanlara imtiyaz sağlanmış oluyor!

Yanıtla . 36Beğen . 2Beğenme 29 Kasım 11:33
08

Ceylan - @İsmail Uçak 01 nolu yoruma cevabı: Neden sadece özel okullara devlet okullarında ki çocuklarımız hiç bir ihtiyaçlarını karsilayamazken neden zengin okulları

Yanıtla . 30Beğen . 1Beğenme 30 Kasım 07:49

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi