Sülün Osman kimdir?

1960'lı yılların ünlü büyük dolandırıcısı Sülün Osman, Saadet Partisi'nin çok konuşulan reklam filmiyle yeniden gündem oldu. Peki Sülün Osman kimdir?

Büyütmek için resme tıklayın

Sülün Osman, 1960'lı yıllarda İstanbul'da Galata Kulesi'ni, tramvayı, şehir meydanlarındaki saatleri, şehir hatları vapurlarını ve köprüleri sattı.

Hayatı Yeşilçam filmlerine konu oldu. "Sülün Osman" lakabıyla bilinen 60'lı yılların ünlü dolandırıcısı Osman Ziya Sülün'ün adı Saadet Partisi'nin 31 Mart Yerel Seçimlerine dönük hazırladığı reklam filmiyle yeniden duyuldu. Dolandırıcılık konusunda ünü İstanbul'u aşan Sülün Osman'ın biyografisi merak ediliyor.

Sülün Osman (Osman Ziya Sülün) kimdir?

Osman Ziya Sülün "Sülün Osman" olarak bilinen ünlü dolandırıcı.

Osman Ziya Sülün, 1923'te İstanbul'un tarihi semtlerinden Fatih ilçesinde doğdu. 1984 yılında İstanbul'da Beyoğlu'nda hayatını kaybetti.

Namı, ilk olarak 1948 yılında doğduğu Fatih’te yeni tuttuğu evin sahibini dolandırdığında yürüdü. 1950 ve 60’lı yıllardaki dolandırıcılıklarıyla ün kazanan Sülün Osman; tramvay, Galata Kulesi, şehir meydanlarındaki saatler, şehir hatları vapurları gibi birçok kamu malını vatandaşa satarak ya da kiraya vererek adeta efsane haline geldi.

Osman Ziya Sülün bir başka adıyla "Sülün Osman" yaptığı "işleriyle" o kadar ün saldı ki Yeşilcam filmine bile konu oldu. Kemal Sunal, filmlerinde Sülün Osman'ı konu aldı.

Osman Sülün'ün, 1962'de hapisteyken ‘Alınteri ile Yaşamak’ konulu konferans verdiği söylenenler arasında yer aldı. O dönem bu olay çok konuşuldu. Hayatı ve dolandırıcılıkları birçok filme konu olan Sülün Osman, kitapta geçen bir sözün manevi duygularını rencide etttiği gerekçesi ile Aziz Nesin’e dava açtı.

Galata Köprüsü’nü satmak üzereyken tesadüfen yakalandı. Ölümüyle ilgili kesin bilgi olmamakla birlikte, polisin tahminlerine göre 1984’te Beyoğlu’nda sürekli kaldığı otelde kalp krizinden öldü ve kimlik taşımadığı için kimsesizler mezarlığına gömüldü.

# BİYOGRAFİ İLE İLİŞKİLİ:

07 Şubat 2019 - BiyografiYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Seçim ittifaklarını faydalı görüyor musunuz?