Reklamı Kapat

Teknolojinin bilinçli kullanımı çalıştayı düzenlendi

AGD İstanbul Şubesi, ESAM İstanbul Şubesi ve TEKDER İstanbul İl Başkanlığı ‘Teknolojinin Bilinçli Kullanımı’ konulu bir çalıştay düzenledi.

Haber albümü için resme tıklayın

Anadolu Gençlik Derneği ( AGD) İstanbul Şubesi, ESAM İstanbul Şubesi ve TEKDER İstanbul İl Başkanlığı ile ortaklaşa  'Teknolojinin Bilinçli Kullanımı' konulu bir çalıştay düzenledi.

AGD İstanbul Şubesi'nde gerçekleştirilen çalıştaya alanında uzman isimler katılarak internet kullanımı, teknoloji bağımlılığı, sosyal medya ve sanal oyunlar gibi konularda önemli açıklamalarda bulunuldu. Moderatörlüğünü Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi ve ESAM Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Abdullah Demir’in yaptığı çalıştaya TEKDER İstanbul İl Başkanı Abdullah Karadağ, Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Selman Duran, Dr. Psikiyatrist Şakir Gıca, THY Bilgi Güvenliği Müdürü Engin Karagülmez, İstanbul Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı Murat Yıldız, Siber Güvenlik Uzmanı Ruşen Özkan, Hukukçu Muhammed Enes Çolak, AGD İstanbul Şube Başkan Yardımcısı Erkan Akköse konuşmacı olarak katıldı. Program 3 oturum şeklinde gerçekleştirildi.

teknolojinin-2.jpg?

“TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI TEK BİR ÇATI ALTINDA İNCELENEMİYOR”

Psikiyatrist Şakir Gıca, teknoloji bağımlılığını değerlendirerek, “Çok farklı alanlarda bağımlılık vardır. İhtiyaç duymak, onsuz yaşayamamak bağımlılığın temel tanımıdır. Bağımlılıklar çağımızda artık çok farklı boyutlarda olabiliyor. ‘Bağımlılık’ deyince insanın aklına madde bağımlılığı geliyor, ancak artık internet, televizyon, spor gibi bağımlılıklar da söz konusu. Problem ise aşırı ve uygunsuz kullanımdır. Aşırı internet kullanım bağımlılıktır. Çocukların aşırı bilgisayar kullanması bağımlılıktır. İnternetten sürekli alışveriş yapmak bağımlılıktır, internetten hastalıklarla ilgili sürekli araştırma yapmak bağımlılıktır, bahis sitelerinden kumar oynamak bağımlılıktır. Yani bakıldığında teknoloji bağımlılığı da tek bir çatı altında incelenemiyor. Bu bağımlılıkların da çok yönlü sonuçları olabilir” şeklinde konuştu.

“HIZ-HAZ-HAZIMSIZLIK”

ESAM Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Abdullah Demir, bilim ve teknoloji ilişkisine değinerek, “Bilim şuurdur. Yapmış olduğumuz eylemlerin farkında olunmasıdır. Sanayi Devrimi’nden önce hayat yavaş akıyordu. Sanayi dönemi bize hız getirdi. O da zamanı değiştirmiş oldu. Buradan Çin’e gitme 3 ayda sürecekken artık uçağa binip 1 günde gidiyoruz. Hız, hazımsızlığı da beraberinde getirdi. ‘Hız-Haz-Hazımsızlık’ üzerinden Batı, teknolojinin sürdürülebilirlik kavramı üzerine konuşuyor. Sürdürülebilirlik 3 temel şey üzerindedir. Sosyoloji, ekoloji ve ekonomi. Bunlara sonrasında siyasal kavramı da eklenmiştir. Teknolojiyi bunlara dayandırmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

teknolojinin-2.jpg?

“HER GENÇ SOSYAL MEDYADA PARA KAZANMAYI PLANLIYOR”

İstanbul Milli Eğitim İl Müdürlüğü Siber Güvenlik Koordinatörü İshak Metin Yıldız, “Çin temelli sosyal medya kurumlarının listelerde yüksek olması, Çin’deki siber güvenlik önlemleridir. Çin’de çalışmak isteyen bir sosyal medya kuruluşu, bazı tavizler vermek zorunda. Facebook, Twitter ve Google gibi dünya çapında büyük önem arz eden firmalar ‘serverlerini’ Çin’e taşımak zorunda kalmıştır. Çin’deki tüm kullanıcılarının bilgilerini Çin hükümetiyle paylaşmak zorundalar. Bu da Çin’i siber güvenlikte üst sıralara çıkardı. Fakat bizim ülkemizde durum daha farklı. Siber güvenlikten önce ülkemizde bir teknoloji kullanım sorunu var. Artık her genç sosyal medyada para kazanmayı planlıyor” diyerek, sosyal medyanın doğurduğu sorunlara işaret etti.

“BİLİNÇSİZ TEKNOLOJİ KULLANIMI”

THY Bilgi Güvenliği Müdürü Engin Karagülmez, “Biraz daha üst bakışla bakınca sorunların temelini görmek mümkün. Benim gözüme ilk çarpan şey teknolojik içerikler. Teknolojinin içerik kontrolünün olmaması nedeniyle temel bir sıkıntı var. Eğlence ve iş ihtiyacı ile erişmek istediği şeylere kişi bilinçsiz teknoloji kullanımıyla erişmeye çalışıyor. Kişiler, ana odaklanama noktasının dışına çıkıyor. Çocuk, çizgi film arasında 2 dakikalık reklam içeriğine takılıyor ve farklı bir yere gidiyor. Çocuk niyetlendiği içerikten yönlendirilen içeriğe gidiyor. Ders çalışmak için YouTube’u açan bir çocuk reklamlarla saçma sapan bir videoya gidebiliyor ve bu da bir bilinç kaybına yol açıyor” dedi.

 

06 Şubat 2019 - Teknoloji

Muhabir Onur Şehmus ŞahinYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Seçim ittifaklarını faydalı görüyor musunuz?