NBŞ’den alınan kota kamuya aktarıldı

Nişasta bazlı şekerlerin (NBŞ) kotasının yüzde 5’ten yüzde 2,5’e indirilmesiyle ilgili Cumhurbaşkanlığı kararnamesi dün Resmî Gazete’de yayınlandı. Bu...

Sadettin İnan
Sadettin İnan Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Nişasta bazlı şekerlerin (NBŞ) kotasının yüzde 5’ten yüzde 2,5’e indirilmesiyle ilgili Cumhurbaşkanlığı kararnamesi dün Resmî Gazete’de yayınlandı. Buna göre yüzde 2,5 nişasta bazlı şeker kotası, 2019-2020 pazarlama yılında uygulanacak. İçinde bulunduğumuz pazarlama yılında ise nişasta bazlı şeker kotası yüzde 5 olarak uygulanacak.

ÖZELLEŞTİRİLEN FABRİKALARIN KOTASI ARTIRILMADI

Nişasta bazlı şekerlerden düşürülen 67,5 bin ton şeker kotasının hangi fabrikalara verileceği de merak ediliyordu. Dün yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesinde kota dağılımı da belli oldu. Nişasta bazlı şekerlerden düşürülen 67,5 bin ton şeker kotasının 10 bin tonu Amasya Şeker Fabrikası ile Adapazarı Şeker Fabrikası’na verilirken, 57,5 bin tonu da Türkşeker’e aktarıldı. Geçtiğimiz yıl özelleştirilen 10 şeker fabrikasının kotasında bir artış yapılmadı.

“SERBEST PİYASAYI SAVUNUYORUZ”

Türkiye’de nişasta bazlı şeker üretiminde önemli bir payı olan Cargill’in Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Murat Tarakçıoğlu, önceki gün İstanbul’da gerçekleştirilen “1000 çiftçi 1000 bereket”’ programının tanıtımında konuyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, nişasta bazlı şekerlerin kotasının düşürülmesinden rahatsız olduklarını belirtti. Serbest piyasa ekonomisini savunduklarını belirten Tarakçıoğlu, Türkiye’nin dışında şekere kota uygulayan bir ülke bulunmadığını dile getirdi. Tarakçıoğlu, sektörün nişasta bazlı şekere olan ihtiyacının 1 milyon ton olduğunu iddia ederek, kotanın düşmesinden dolayı buradaki açığın ithalatla karşılanacağını ileri sürdü. Tarakçıoğlu, kararnamenin nasıl çıkacağını, % 2,5 kotanın ne zaman uygulanacağını da henüz bilmediklerini de sözlerine eklemişti.

06 Şubat 2019 - Ekonomi

Muhabir Sadettin İnan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?