Reklamı Kapat

Mansur Yavaş ve Melih Gökçek arasında neler oluyor?

Ankara için yapılan anketlerde Mansur Yavaş’ın arayı açtığı bilgileri Melih Gökçek’i harekete geçirdi. Gökçek, Yavaş’a karşı hamle yapıyor.

Büyütmek için resme tıklayın

Ankara’da Mansur Yavaş’ın CHP adayı olması ve İYİ Parti tarafından desteklenmesi, kulislere göre AKP’yi endişelendirdi. AKP adayı Mehmet Özhaseki’ye olan desteğini geri çekmesiyle gündeme gelen Melih Gökçek Beyaz Tv’de bir yayına katılarak Özhaseki’ye destek mesajı verdi, Yavaş’ı eleştirdi.

Gökçek, “Mehmet Özhaseki'nin sırtını yere vurmak demek, ona destek vermemek demek, ona yardımcı olmamak demek, bana göre davaya ihanet demektir.” ifadelerini kullandı.

Melih Gökçek’in Mansur Yavaş ile ilgili polemik oluşturan açıklamalarını değerlendiren Yeniçağ gazetesi Ankara temsilcisi Ahmet Takan, “Adaylığı ilan edildikten sonra bir süre izlediler. Mansur Yavaş'ın en son 2014 seçimlerinde sergilediği büyük performansı tekrar gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğini ölçtüler. Yavaş, büyük bir güçle sahaya inince, gittiği her yerde olağanüstü bir ilgiyle karşılaşınca, söylemlerindeki sıcaklık, doğruluk dürüstlük ve iyi niyet her kesimden büyük karşılık bulmaya başlayınca bir yerlerde alarm zilleri çaldı.” diye yazdı.

“ANKETLERİ GÖRÜNCE DÜĞMEYE BASILDI”

Ahmet Takan, anketlerde Mansur Yavaş’ın arayı açmaya başlamasının AKP tarafında panik oluşturduğunu ve birçok yerden düğmeye basıldığını belirtti. Takan, “Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'ndan zorla, ağlata ağlata istifa ettirilen Melih Gökçek sahne aldı!..” diye yazdı.

Melih Gökçek’in ‘yapacağım açıklamaların ardından Mansur Yavaş 3-5 puan kaybetmezse ben siyaseti bilmiyorum diye itiraf edeceğim’ sözlerine de değinen Takan, Mansur Yavaş’ın Gökçek’e anında cevap verdiğini ve "Melih Gökçek konuşacaksa bunun bana yarayacağını bilir. Özhaseki'ye zarar vermek için yapacaktır. Benim Ankaralı olmadığım iddiasını gündeme getirip Özhaseki'nin ailesinin isim ve soyadı değişikliğinin gündeme gelmesini istiyor olabilir. Benim kaydım ortada, 1843'ten beri Beypazarı'nda ailem, bunu yayınladım. Bile bile bunu iddia etmesinin başka nedeni olamaz" dediğini hatırlattı.

“MELİH GÖKÇEK NEDEN MANSUR YAVAŞ’LA KAVGAYA BAŞLADI?”

“Gökçek, hırslarının ve sonuçta menfaatlerinin adamıdır. Gökçek'in hırsını ve hesaplarını ölçebilecek bir birim hâlâ icat edilmemiştir.” ifadelerini kullanan Takan’ın bugünkü yazısındaki konuyla ilgili kısım şöyle:

“Siyaseten zorunlu emekliye ayrılan Bülent Arınç'ın Melih Gökçek için söylediği "Ankara'yı parsel parsel satmıştır" sözleri hâlâ kulaklarda çınlıyor. Hafızalarda yeri taptaze. Her ne kadar bu ağır iddialar ve karşılıklı hakaretleşmeler yenildi ve yutuldu ise de Melih Gökçek bir gerçeği çok iyi biliyor; er ya da geç dürüst bir adam iş başına gelecek ve kendisinden hesap sorulacak. Hem de ne hesap!.. Milyonlarca lira gömülen abuk sabuk projeler, parklar, bahçeler, alt ve üst geçitler, otoparklar, oto yıkama işletmeleri, spor kulüpleri, yurt binaları, okul binaları, kapatılan arsalar, İçişleri Bakanlığı'nın sümen altı ettiği nice dosyalar... Tek başına, sahip olduğu televizyon kanalının binasının kime ait olduğu ortaya çıkarılsa ve televizyonculuk gibi oldukça pahalı ve maliyetli bir iş alanında ailecek nasıl faaliyet gösterdikleri ve değirmenin suyunun nereden geldiği ortaya çıkarılsa yeter de artar!.. Bilmiyor mu Melih Gökçek, Mansur Yavaş belediye başkanlığı koltuğuna oturunca  kendisinin ve çocuklarının kirli çamaşırlarının nasıl ortaya döküleceğini?.. Belediyede kurduğu ve hâlâ nemalandığı çarkın nasıl dümdüz edileceğini?.. Hemen zıplayıp "ya yapma. Mustafa Tuna geldi de Gökçek'in musluklarını kesmedi mi?" diye bana sual etmeyin. Hemen  size Refik Tuzcuoğlu ismini hatırlatırım. Mehmet Özhaseki'nin adaylığının açıklanması ile Belediye Genel Sekreterliği'ne getirilen isim. Ortak nokta ne?.. İpucu vereyim: Boydaklar meselesi!..

Tamam!.. Melih Gökçek, başına gelenleri içine sindirebilmiş de değildir. Kin ve intikam hırsları içinde yanardağ gibi kaynıyordur. Ancak, gelecekteki hesaplaşma için Gökçek gibi kurnaz bir siyasetçi her ne koşul altında olursa olsun bir şekilde çarkını devam ettirmeyi düşünür. Olabildiğince elindeki mevzileri korumaya çalışır. Kulağıma gelen bilgilere göre Gökçek, anketleri ve AKP içindeki mağlubiyeti peşin kabullenme havasını görünce yakın çevresine sürekli, "Mansur Yavaş kazanıyor. Sahaya inmemiz lazım yoksa bizden hesap sorarlar" diyor.

Bu konunun bir sebebini de belgeli olarak örnekleyelim ve soralım;

2016 Haziran'ında Melih Gökçek'in koruma sayısı 15 günlük ek süreyle artırıldı. Acaba neden? Hangi mafya babası ile ilintili olarak alınmıştı bu karar?.. Gökçek, çıkıp bunu kamuoyuna izah edebilir mi?..

Gelelim, Yavaş'ın, "Gökçek, Özhaseki'nin ailesinin isim ve soyadı değişikliğinin gündeme gelmesini istiyor olabilir" iddiasına. Benim tanıdığım Mansur Yavaş, çok dikkatli bir politikacıdır. Laf olsun torba dolsun diye konuştuğunu sanmıyorum. Bence, bu iddia, bu seçim kampanyasının en çok konuşulanı ve de tartışılanı olacak.”

# MANSUR YAVAŞ İLE İLİŞKİLİ:
# MELİH GÖKÇEK İLE İLİŞKİLİ:

26 Ocak 2019 - SiyasetYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Seçim ittifaklarını faydalı görüyor musunuz?