Reklamı Kapat

İslam ülkelerinin akademisyenlerini yetiştiriyoruz

Yeni kimliği ile farklı bir yol çizen YÖK, son dönemde özellikle İslam ülkelerine yönelik yaptığı çalışmalarla dikkat çekmeye başladı…

Büyütmek için resme tıklayın

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkan Vekili Prof. Dr. Rahmi Er, Millî Gazete ve TV5 Ankara bürolarını ziyaret etti. Gazete ve televizyonun haber merkezini gezen Er, MG Kitap Kahve’de “Yeni YÖK”ün çalışmaları hakkında bilgi verdi. ‘Yeni YÖK’ün hedef odaklı faaliyetler yürüttüğünün altını çizen Er, bu çalışmaların sonraki dönemlerde de meyvelerini vermeye devam edeceğini kaydetti.

Uzun yıllar sadece bir baskı aracı olarak görülen Yükseköğretim Kurulu (YÖK) son dönemde yapması gereken işlere odaklanmış durumda. Yeni bir anlayış ile hareket eden “Yeni YÖK”, eğitim alanında İslam ülkeleri ile sıcak ilişkileri geliştirmek için önemli projelere imza atmaya başladı. Başta Filistinli akademisyenler olmak üzere birçok İslam ülkesinin genç akademisyenlerini ilk kez başlattıkları “YÖK Bursları”yla ülkemizde eğitiyor.

ABD’NİN KUDÜS KARARI YÖK’Ü HAREKETE GEÇİRDİ

ABD’nin İsrail’deki büyükelçiliğini geçen yıl Kudüs’e taşıma kararı üzerine YÖK olarak sadece tepki içerikli açıklamalar yapmak yerine somut olarak neler yapabilecekleri konusunda istişarelerde bulunduklarını hatırlatan Er, “YÖK olarak Filistinli öğrencilere, ülkelerindeki akademik personel ihtiyacının karşılanması amacıyla Türkiye’de lisans ve doktora eğitimi almaları için burs verme kararı aldık” dedi.

AKSA VE KUDÜS ÜNİVERSİTELERİNE ÖZEL İHTİMAM

YÖK tarafından yabancı öğrencilere sağlanan ‘YÖK Bursları’ kapsamında Filistinli 20 lisans ile 20 doktora öğrencisine bu yıl ilk kez burs verilmesinin kararlaştırıldığını vurgulayan Er, şöyle devam etti: “Öğrencilerin lisans ve doktora eğitimi alacakları alanlar, Filistin’in ihtiyaçları doğrultusunda, bu ülke ile koordineli şekilde belirlendi. Bu burslar kişilere değil, Filistin’e fayda sağlaması için verildi. YÖK burslarının koşulları gereği, öğrenciler öğrenimlerini tamamladıktan sonra ülkelerine dönerek, Türkiye’de öğrenim gördükleri sürenin iki katı kadar mecburi hizmette bulunacak. Doktora bursundan yararlandırılan Filistinli öğrenciler, el-Aksa Üniversitesi, el-Kudüs Üniversitesi ve Filistin Teknik Üniversitesi’nde mecburi hizmetlerini yerine getirecekler. Öğrenciler buna ilişkin her iki ülke makamlarına taahhütname verdiler. Bu bursları devlete ek maliyet getirmeden, kendi kaynaklarımızdan veriyoruz. Öte yandan Filistin’in yanı sıra Arnavutluk, Bangladeş, Kosova, Makedonya, Pakistan-Keşmir, Ruanda, Sudan ve Ukraynalı öğrencilere de burs veriyoruz. Bizler gönül coğrafyalarındaki kardeşlerimizi destekliyoruz.”

İSLAM ÜLKELERİ ARASINDA GÜÇLÜ BİR AĞ OLUŞTURMA GAYRETİNDEYİZ!

YÖK’ün yüksekögretim tarihinde ilk kez düzenlediği ‘İslam Ülkeleri Rektörleri Forumu’na ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Er, bu tarihî foruma 37 ülkeden 120’si rektör düzeyinde 334 kişi gibi rekor katılımın sağlandığını hatırlatarak, “İslam Dünyası Yükseköğretim Alanının Oluşturulması’ temalı forumumuz, Türkiye olarak Avrupa sürecinden kopmadan, İslam ülkeleri arasında yükseköğretim alanında Bolonya sürecine benzer bir sürecin başlatılması, güçlü bir ağ kurulması ve yükseköğretim alanı oluşturulması hedefiyle düzenlendi. Yeni YÖK’ün inisiyatifi ile düzenlenmiş olan bu Forum, İslam dünyasında güçlü bir farkındalık meydana getirdi. Yükseköğretim alanındaki imkân ve potansiyelimizi Afrika, Ortadoğu ve Asya’daki gönül coğrafyamızla paylaşma yanında, Avrupa yükseköğretim alanı içindeki ülkelerle de bilimsel ve akademik ilişkileri geliştirmeye aynı şekilde özen gösteriyoruz” diyerek ‘Yeni YÖK’ün genişletilmiş uluslararası vizyonuna dikkat çekti.

ERASMUS’UN YANINDA MEVLANA DÖNEMİ DE BAŞLADI!

YÖK Başkan Vekili Er, “Değişim programı denilince dünyada artık sadece Erasmus akıllara gelmiyor. Mevlana programımız ile 81 ülkeden 823 üniversite ile üniversitelerimiz arasında 2 bin 782 Mevlana Protokolü imzalandı. 7 bin 521 öğrenci ve akademik personel değişimi gerçekleşti. 36 ülke üniversiteleriyle üniversitelerimiz arasında yürütülen 93 ortak bilimsel projeye hareketlilik bağlamında finansal destek sağlandı. Mevlana programımız, ülkemizin yükseköğretiminin uluslararası düzeyde bir gurur kaynağı olma yolunda ilerlemekte, yakında uygulamaya soktuğumuz ortak projelere dayalı değişim formatı ile de zenginleşmektedir. Sadece 2018-2019 yılında bin 295 değişim olacak. Bu programımızı, hamdolsun başarılı bir şekilde yürütüyoruz.”

ULUSLARARASI ÖĞRENCİ SAYISINDA REKOR ARTIŞ

Türkiye’deki uluslararası öğrenci sayısının 4 yıl önce 48 bin civarında olduğunu hatırlatan Er şunları kaydetti: “Aradan geçen 4 yılda uluslararası öğrenci 100 binin üzerinde artarak 148 bine çıktı. Öte yandan 1980 ile 2015 yılları arasında yani 35 yıllık YÖK tarihinde yükseköğretimde işbirliğine yönelik olarak çeşitli ülkelerle 24 anlaşma imzalanmışken, son 4 yılda bizim imzaladığımız işbirliği anlaşması sayısı, hepsi de bakan düzeyinde olmak üzere 46’ya ulaşmıştır. Bu da bizim uluslararasılaşmaya ne denli önem verdiğimizin somut göstergelerinden biridir. Yeni YÖK olarak uluslararası alanda çok şükür büyük başarılara imza attık, inşallah atmaya da devam edeceğiz.”

21 Ocak 2019 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Yusuf Kenan - Milli Görüş lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın yıllar önce "Ilımlı İslam" projesi ile ilgili söyledikleri aklıma geldi ne hikmetse?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Ocak 15:33

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?