Tarım Bakanı’nı eleştirdik ses Ziraat Bankası’ndan geldi!

‘Tarım Bakanı’nın yapamadığını Demirören yaptı!’ haberimize Ziraat Bankası’ndan garip açıklama…

Sadettin İnan
Sadettin İnan Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Çiftçiye kullandırılan indirimli tarımsal kredilerdeki kanunsuz faiz uygulaması devam ediyor. Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatifleri’nin indirimli tarımsal kredi faiz oranları arasında büyük uçurum bulunuyor. İndirimli tarımsal kredileri, Ziraat Bankası çiftçiye yıllık yüzde 8 faizle kullandırırken, Tarım Kredi Kooperatifleri kaynak sağlanmadığı için yüzde 30 faizle kullandırıyor. Tarım Kredi’nin faiz oranı Bakanlar Kurulu kararlarının açıkça ihlali anlamına gelirken, bu konuda bir adım atılmaması dikkat çekiyor.

KANUNSUZ UYGULAMAYI ZİRAAT BANKASI TEYİT ETTİ

İndirimli tarımsal kredilerle ilgili olarak Tarım Kredi Kooperatifleri’nde uygulanan ‘kanunsuz faizle’ ilgili yaptığımız habere Ziraat Bankası bir açıklama gönderdi. Ziraat Bankası açıklamasında, Tarım Kredi Kooperatifleri’nde çiftçiye kullandırılan tarımsal kredilerdeki kanunsuz uygulama bir kez daha teyit edildi.

ZİRAAT BANKASI KENDİSİNİ BÖYLE SAVUNDU

Bakanlar Kurulu kararlarıyla çiftçiye, tarımsal üretime dair düşük faizli yatırım ve işletme kredisinin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından kullandırıldığı hatırlatılan açıklamada, Ziraat Bankası’nın 1 yıla kadar vadeli tarım kredilerine uygulanan faiz oranının 2013 yılından bu yana yüzde 8 olduğu belirtildi. 1-4 yıl arası vadeli kredilerde yıllık yüzde 10, 4 yıldan uzun vadeli krediler için de yıllık yüzde 11 faiz uygulandığı kaydedilen açıklamada, “Aradan geçen sürede kaynak maliyetlerindeki ve mevduat faizlerindeki gelişmelere rağmen söz konusu faiz oranları artırılmadan uygulanmaya devam edilmektedir” denildi.

TARIM KREDİDEKİ YÜKSEK FAİZİN SORUMLUSU ZİRAAT BANKASI DEĞİL!

Tarım Kredi Kooperatifleri’nde ise kaynak yapısının çeşitlendirilmemesi ve uzun vadeli finansman bulma konusunda gelişme sağlanamamasından dolayı ortaklarına kullandırılan kredilerin fiyatlamasının Ziraat Bankası’ndan yüksek olduğuna dikkat çekilen açıklamada, bunun sorumlusunun ise Ziraat Bankası’nın olmadığı vurgulandı.

TARIM KREDİYE DÜŞÜK FAİZLİ KAYNAK KULLANDIRMAMIZ MÜMKÜN DEĞİL

Açıklamada ayrıca Ziraat Bankası’nın tarımsal üretim yapan üreticilere kullandırdığı kredilere uygulanan faiz oranları ile Tarım Kredi’ye kaynak kullandırmasının mümkün olmadığı belirtildi. Ziraat Bankası’nın yaptığı bu açıklamaya göre, Bakanlar Kurulu kararlarına rağmen Tarım Kredi Kooperatifleri’nde indirimli tarımsal kredilerin çiftçiye piyasa faizi ile yani yüzde 30 ile kullandırılmaya devam edileceği anlaşılıyor.

BAKANLIK VE TARIM KREDİ HABERİMİZİ DOĞRULADI

Diğer yandan çiftçiye uygulanan ‘kanunsuz faizle’ ilgili olarak Tarım ve Orman Bakanlığı ile Tarım Kredi Kooperatifleri’nin açıklama yapmayarak haberimizi teyit ederken, konunun doğrudan muhatabı olmamasına rağmen ‘Tarım Bakanı’nın yapamadığını Demirören yaptı!’ başlıklı haberimize Ziraat Bankası’ndan açıklama yapılması dikkat çekti.

DÜŞÜK FAİZ İÇİN KAYNAK SORUNUNA ÇÖZÜM BULUNMALI

Tarım Kredi Kooperatifleri’nin indirimli tarımsal kredileri Ziraat Bankası’nda olduğu gibi yıllık yüzde 8 faiz oranıyla kullandırılabilmesi için Ziraat Bankası’ndan uygun finansman kaynağının sağlanması gerekiyor. Ancak Tarım Kredi Kooperatifleri’ne uygun finansman kaynağı sağlanamazken, batık durumdaki spor kulüplerinin borçlarının Ziraat Bankası’nın öncülüğünde düşük faizle uzun vadeye yayılarak kurtarılması, ‘Tarım Bakanı’nın yapamadığını Demirören yaptı!’ başlıklı haberimizle eleştirilmişti.

ZİRAAT BANKASI NEDEN RAHATSIZ OLDU?

‘Tarım Bakanı’nın yapamadığını Demirören yaptı!’ haberine Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan bir açıklama yapılmazken, Ziraat Bankası’nın Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören adına açıklama yaparak, “Tarım Bakanı ile Yıldırım Demirören’in adeta yarıştırılmasına dönüştürülmesi, son derece çirkin bir iftira olup, yayıncılık ilkeleriyle ve habercilikle bağdaştırılamayacağı açıktır” şeklinde savunmada bulunulması dikkat çekti.

19 Ocak 2019 - Ekonomi

Muhabir Sadettin İnan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

05

Hasan - Sıcak yerde haber yazanlar koltukta oturanlar cifci nin gecem zorluğu. Çekenin kredi kartına ek hesap yüksek faiz verinin halinden ne anlar

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 20 Ocak 08:27
04

Hasan - Faiz artması cikariniza olmasa bunu haber yapma deniz asgari ücretli kredi kartına ek hesap ne kadar faiz ödüyor esnafa sanayiciler ucuz faiz halk millete yüksek faiz kıt kanaat gecinen halkın yanında olun hayat pahalıginda borçlanarak okula zor cocuk gönderen onun rızkını faize verinin yaninda olun

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 20 Ocak 08:21
03

Hasan - Sayın gazete bu haberleri yaparken çiftinin durumunu göz onunda bulundurun size ve çizgiye zarar vermeyin

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 19 Ocak 21:28
02

Omosay - Neden mi ? hani derler ya yarası olan gocunur. Ülke iflasa giderken, Ziraat Bankası iflasa giderken, Hürriyet Gazetesinin Satışında banka üzerine verilen sorumluluk, belli ki çiftçinin sorunlarından daha önemli idi.

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 19 Ocak 11:24
01

Ömer - Tarımda ne faizi...

tarımcıya faiz verip ürettiriyorsan vay halimize desene hepimiz faiz yiyoruz

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 19 Ocak 11:01

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?