Reklamı Kapat

Resmi Gazete: YSK'nın seçime ilişkin kararı yayımlandı

YSK'nın yerel seçimlerde uygulanmak üzere sandık kurullarının görev ve yetkilerine yönelik değişiklik kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Haber albümü için resme tıklayın

Yüksek Seçim Kurulu, 138 sayılı Genelge'nin 43 ve 48. maddelerinde değişikliğe gitti. Söz konusu karar, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığının 128 nolu kararına göre; YSK'nın 12/12/2018 tarihli, 2018/1129 sayılı kararıyla kabul edilen 138 sayılı Genelge'nin 43. maddesinin birinci fıkrasında değişiklik kararı alındı. 

"Sandık kurulu başkanı tarafından görevlendirilen üye, oy zarfını sandıktan teker teker alarak başkana verir. Başkan zarfı açarak içinden çıkan oy pusulasının ön yüzünü herkesin görebileceği ve işitebileceği şekilde okur." 
Karar öncesi
Sandık kurulu başkanı tarafından görevlendirilen üye, oy zarfını sandıktan teker teker alarak başkana verir. Başkan zarfı açarak içinden çıkan oy pusulalarını okumadan önce, seçim türüne göre ters çevirerek tasnif edip masanın üstüne koyar. Bu işlem tamamlandıktan sonra başkan, 41. maddedeki sıraya göre oy pusulasının ön yüzünü herkesin görebileceği ve işitebileceği şekilde okur.
Karar sonrası

Yüksek Seçim Kurulu 138 sayılı Genelge'nin 48. maddesinde de değişiklik kararı aldı. Buna göre; ilgili genelgenin son bendinde yer alan "Not" ibaresinin "Not1" şeklinde değiştirilmesine karar verildi. Buna ek olarak; aynı maddenin son bendine "Not 2: Muhtarlık için kullanılan oy pusulaları, muhtarlık için oy kullanma hakkı bulunan seçmen sayısından fazla çıkarsa, tüm muhtarlık oy pusulaları tekrar ayrı ayrı zarflara konularak sandığa atılır ve fazla kullanılan oy sayısı kadar zarf sandıktan çekilerek açılmadan ayrı olarak paketlenir ve husus tutanağa geçilir. Sayım ve döküm işlemlerine bu işlem yapıldıktan sonra devam edilir." düzenlemesinin eklenmesi kararı alındı. 

# YEREL SEÇİM İLE İLİŞKİLİ:
# RESMİ GAZETE İLE İLİŞKİLİ:
# YSK İLE İLİŞKİLİ:

17 Ocak 2019 - GündemYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Seçim ittifaklarını faydalı görüyor musunuz?