Reklamı Kapat

Helal rızık tüketin!

İslam büyükleri çocuklarını helal rızıkla büyütebilmek için büyük çaba sarf etmişlerdir.

Haber albümü için resme tıklayın

Günümüzde insanlar bir şeylere sahip olabilmek için helal-haram sınırlarını dikkate almıyorlar. Sofra adabımız bizim inandığımız değerler noktasındaki samimiyetimizi ele veriyor. Zira İslam kültüründe sofra sadece insanların karınlarını doyurdukları bir ortam olarak algılanmamıştır.

İTİDAL ÜZERE OLUN

Resulûllah her gün oruç tutan sahabesini uyarmış ve itidal ekseninde yaşamanın önemine vurgu yapmıştır. Midenin üçte birinin yemeğe, üçte birinin suya ayrılmasını, diğer kısmının da boş kalmasını tavsiye buyurmuştur. Resulûllah iyice acıkmadan sofraya oturulmaması, yemekte ise tıka basa yenilmemesi gerektiğini belirtmiştir.

YEMEKTEN SONRA DUA EDERDİ

Hz. Peygamber gün içinde bir kere yemek yerdi.  Az yer ve az yemeyi tavsiye buyururdu.  Haram olan yiyeceklerden uzak dururdu. Yemekler için ben şunu sevmiyorum demezdi. Yemek davetiyelerine katılırdı. Yemeğe başlamadan önce ve sonra ellerini yıkardı. Yemeğe besmele ile başlardı. Yemekten sonra dua ederdi. Yemeği sağ eliyle yerdi. Yemek ortaya konulmuşsa tabağın önüne gelen kısmından yerdi. Soğan sarımsak gibi kokulu yiyecekler yedikten sonra toplum içine katılmayı hoş karşılamazdı. Yemeği yerken üflemezdi, yedikten sonra hamd ederdi. Yemeğin çok sıcak yenmemesi gerektiğini tavsiye ederdi. Yemek ve su kaplarının ağzının kapatılmasını tavsiye ederdi. Yemeğe aile fertleri ile birlikte oturur ve birlikte yenen yemeğin bereketli olduğunu söylerdi. Sofrada aşırıya kaçmadan konuşup sohbet ederdi.

KİŞİLİĞİNİ KORUMAK İÇİN ŞUNLARA DİKKAT ET

Ey oğul! Saçını sakalını tarayıp öyle sokağa çık. İnsanların haklarına saygı göster. Lüzumundan fazla güzel kokulu şeyler sürünme. Bir ihtiyacını dile getirirken üzerinde ısrarla durma. Birtakım arzularının yerine gelmesi için küçülme. Söz verdiğinde onu mümkün olduğu ölçüde yerine getir. Konuştuğunda ancak doğruyu söyle. Sağırlara seslenir gibi konuşma. Dilsizlere hitap eder gibi sesini kısma. Makbul söz söyle, güzel konuşmaya çalış. Seni dinleyenin olduğu takdirde konuş. İlgi duyulmayan yerde konuşma. Halkın kabul etmeyeceği ve garip karşılayacağı olaylardan söz etme. (İmam Gazali)

TAVSİYELER

1- Rızkı verene şükrü ihmal etmeyin: İhtiyacımız olan maddi ve manevi bütün imkânları bize ikram eden Rabbimizdir. O nedenle ona minnettarlık duymamız, bahşettiği bu imkânlar için şükretmemiz gerekir. Şükür nimetin bereketini arttırır ve bizi Allah’a yakınlaştırır.

2- Besmele çekmek: Yediğimiz, içtiğimiz şeyin kim tarafından bahşedildiğini bilmemiz ve sofraya besmele çekerek oturmamız gerekir. Allah’ın bahşettiği nimetleri onun adıyla yemeye başlamamız hem şükrümüzü hem de saygımızı ifade eder.

3- Helal rızık tüketin: İslami usullere göre kesilmemiş hayvan eti, haram para ile satın alınmış yiyecekler rızık yoluyla harama bulaşmamıza neden olur. Yiyip içtiğimiz şeylerin helal olmasına özen göstermeli, helal ve temiz yiyecekleri tercih etmeliyiz.

4- İsraftan kaçınmak: Yiyip içtiğimiz şeyleri israf etmemeli, ihtiyacımız miktarınca tüketmeliyiz. Fazla yemek hem tıbben hem de ahlaken uygun görülmemiştir.

5- Yerken aşırıya kaçmak da israftır. Bir şeyi gereğinden fazla tüketmek uygun görülmemiştir.

12 Ocak 2019 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Seçim ittifaklarını faydalı görüyor musunuz?