Vatandaşın ekonomik kriz endişesi arttı

Bahar aylarından itibaren yükselen dolar kuru, yaz ayında tarihinin zirvesini görürken vatandaşın ekonomik kriz endişesi arttı.

Haber albümü için resme tıklayın

2018 yılında ekonominin ilk yarısı seçim atmosferi içerisinde geçerken bahar aylarından itibaren vatandaşların gözünde ülkenin en önemli sorunu haline geldi. Ipsos tarafından her yıl gerçekleştirilen Türkiye Barometresi Yeni Yıl Özel Raporu'nun 2018 sonuçlarına göre vatandaşın ekonomik kriz endişesi arttı. Bahar aylarından itibaren yükselen dolar kuru, yaz aylarında tarihin zirvesini görürken döviz kurlarında yaşanan ani yükselişlerle birlikte Türkiye'nin en önemli sorununu ekonomi olarak görenlerin oranı yüzde 59'a yükseldi.

Araştırmada “Gelecek yıl genel olarak Türkiye ekonomisinin durumu sizce nasıl olur?” sorusuna “Daha kötü olur” diyenlerin oranı 2017 sonunda yüzde 20 iken bu yıl yüzde 35 olarak gerçekleşti. “Aile ekonomisi daha kötü olur” diyenlerin oranı ise yüzde 29'dan yüzde 31'e çıktı.

Tüketicilerin üçte biri satın alma güçlerinin hissedilir şekilde azaldığını ifade ederken, yüzde 20'si ek iş yapmaya çalışacağını açıkladı. Fazla mesai ve ek iş yapma ihtiyacı geçmişe göre iki katına çıkarken, araştırma tüketicilerin yüzde 37'sinin harcamalarını daha fazla kontrol edeceğini ortaya koydu. Harcamaların yüzde 24.7'sini ise kira ve konut giderleri oluşturuyor.

vatandasin-ekonomik-kriz-endisesi-artti.jpg?

"2019 MÜCADELE YILI OLACAK"

IPSOS Türkiye CEO'su Sidar Gedik, 2019'un tüm toplum için mücadele yılı olacağını söyledi. “Ekonomik kriz var” diyebilmek için Türkiye'nin üç dönem üst üste küçülmesi gerektiğini kaydeden Gedik, “Dolayısıyla bu dönem için kriz tanımlaması doğru değil. Ancak geçmişten kalma izlerin tüketiciyi kriz beklentisine soktuğu söylenebilir. Beklentinin tüketime yansımalarının 2. çeyrek itibarıyla hissedilmeye başlanacağını tahmin ediyoruz” dedi.

10 Ocak 2019 - EkonomiYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

03

Nurettin - 450 milyar dolardan fazla dış borç (eski bakan M.Şimşek açıklamıştı) Vatandaşın bankalara borcu 590 milyar civarında olduğu açıklanıyor. Elimizdeki sermayeyi özelleştirme vb. ile tüketmişiz. İşsizlik büyümüş, asgari ücretten bile düzenli iş bulanlar kendilerini şanslı sayar hale gelmiş. Gelirimiz, giderimizi karşılamıyor. 12 Milyon emeklinin önemli bir kısmı asgari ücretin altında ücret alıyor. 9 Milyon kişi civarında asgari ücretli işçi var. Memurların durumlarının da çok iyi olduğu söylenemez. Tarım ve hayvancılığın ve de kaliteli yaygın eğitimde geldiğimiz noktanın iyi olduğunu sanırım söylemek mümkün değil. Dolar kurundaki artış nedeniyle , her geçen gün borcumuz artıyor. Kısa dönemde iyi şeyler çok zor gibi. Orta ve uzun dönemde de, alınacak kararlar ile bu kararların ve kararları alacakların samimiyeti çok önemli..! Yok ise, işimiz gerçekten çok zor.

Yanıtla . 0Beğen 10 Ocak 12:22
02

ihsan - bu haber çarpıtma kriiz falan yok vatandaş olaraqk bizler gayet rahatız şükürler olsun

Yanıtla . 0Beğen 10 Ocak 11:37
01

Kudüs Filistin'indir - Vatandas bunu kendi istedi...

Yanıtla . 4Beğen 10 Ocak 10:34

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Seçim ittifaklarını faydalı görüyor musunuz?