Taşeron işçilerden zam itirazı

Taşerondan kadroya geçen işçiler, yapılacak zam oranlarından şikayetçi. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Haber albümü için resme tıklayın

Taşeron şirketten kadroya geçen işçilerin "Toplu İşçi Sözleşmeleri" sorunu sürüyor.  4/D’li taşeron işçiler, 2020 yılı sonuna kadar Yüksek Hakem Kurulu Sözleşmesine tabi olarak zam alacaklar. İşçiler bu duruma tepkili.

Konuya ilişkin 3 farklı kuruma yazı gönderilmesinin ardından sürecin yeniden ele alınması bekleniyor. Buna ek olarak; mektup kampanyası da başlatan taşeron işçilerin mücadelesi sürüyor.

696 sayılı KHK ile kadroya geçen işçiler, 4+4 olmak üzere yıllık %8 olarak belirlenen artışa itiraz ediyor. %20.30 oranında zamların gündeme gelmesinin ardından sözleşme gereği ilk 6 aylık dilimde %4.2, aylık dilimde ise %4 olarak uygulanan zamlar, 4/D'li taşeron işçiler tarafından yeterli görünmüyor. Beklentiler "Toplu İş Sözleşmesinin" değiştirilmesi üzerine yoğunlaşıyor. Ancak böyle bir talebin yerine getirilmesinin mümkün olup olmadığı şu an için belirsiz.

Ergün Atalay: Cumhurbaşkanı'nın sözü var

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, Cumhurbaşkanlığı başta olmak üzere Maliye ve Çalışma bakanlıklarına yazı gönderdiklerini ve işçilerin ücretlerine  en az %20.30 oranında zam yapılmasını talep ettiklerini açıkladı.

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre; Atalay, “Hani çalışanlar enflasyona ezdirilmeyecekti. Yüzde 4 nerede, yüzde 20.30 nerede" şeklinde konuştu.

Hükümet, bütün taşeron işçilere kadro vaadinde bulunmasına rağmen 696 sayılı KHK ile sadece kamudaki işçilerin kadro talebini yerine getirdi. Belediyelerde çalışan işçiler ise şirketlere geçmek durumunda kaldı. Üstelik işçilerin maaşları Yüksek Hakem Kurulu tarafından bağıtlanan sözleşmelerle sabitlendi.

Türk-İş ve Hak-İş başta olmak üzere sendikalar yüksek enflasyona karşı, işçilerin sözleşmelerinin yenilenmesi talebinde bulundu. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay “Arkadaşlarımızın bir bölümü kadroya geçti. Geçti de çok mutlu olduklarını da düşünmüyorum” dedi.

Hiç kadro verilmeyen KİT’lerde başta olmak üzere toplam 85 bin işçinin bulunduğuna dikkat çeken Türk-İş Genel Başkanı, "Cumhurbaşkanının da bu meseleyi halledeceğiz diye sözü var. Bu meseleyi ülke gündeminden kaldırmak gerekiyor" şeklinde konuştu. 

# TAŞERON KADRO İLE İLİŞKİLİ:

08 Ocak 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

04

Misafir - sende Allah tan kork 1000 lira altında emekli maaşı alan var

Yanıtla . 0Beğen 12 Şubat 10:23
03

Yılmaz - Allahtan korkunuz.Bizleri taşeron kadroya almayıp 1400 TL emekli maaşına talim edenlere ne demeli?Mahşerde iki elimiz yakalarında olacak.Siz yine de şükredin

Yanıtla . 3Beğen 09 Ocak 10:57
02

S.yılmaz - 696 KHK İLE TAŞERONDAN KADROYA GEÇEN 4/D Lİ SÜREKLİ İŞÇİLERE 31.10.2020 TARİHİNE KADAR UYGULANAN YÜKSEK HAKEM KURULU (YHK) KARARLARI HAKSIZLIKTIR.. KADRO ALAN İŞÇİLER OLARAK BİZLERDE 2019 KAMU TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İSTİYORUZ.. EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET !!!

Yanıtla . 12Beğen 09 Ocak 08:51
01

varsayılan - İyide arkadaş devlet o zammı yapabilir. Ama özel sektör nasıl yapsın ki. Enflasyonu düşük tutmak yetenek gerektirir. Enflasyonu yüksek çıkartıp yüksek zam yapmak değil. Her yıl daha da fakirleşiyoruz. Ama bunu dile getirince koyun zihniyeti misali: "Neyiniz eksik, daha ne istiyorsunuz? Herşeyimiz dört dörtlük."

Yanıtla . 3Beğen 09 Ocak 08:42

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Seçim ittifaklarını faydalı görüyor musunuz?