Güzel ülkem yardıma muhtaç

Erdoğan açıkladığı “müjdelerle” toplumun içinde bulunduğu ekonomik çöküntüye, Bahçeli de ruhsal buhrana dikkat çekti.

Büyütmek için resme tıklayın

Erdoğan açıkladığı “müjdelerle” toplumun içinde bulunduğu ekonomik çöküntüye, Bahçeli de ruhsal buhrana dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, bir dizi düzenlemeden bahsetti. Erdoğan, “Düzenli sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın aylık 150 kilovat/saate kadar elektrik tüketimlerini devlet olarak biz üstleniyoruz. Bu kapsamda yaklaşık 2,5 milyonun üzerindeki hanede, her ay ortalama 80 liralık elektrik faturasını devlet karşılamış olacak” dedi.

ÇİFTÇİYE YÜZDE 11 FAİZLE VADELENDİRME

Halkbank’ın bugüne kadar esnaf ve sanatkarların uygun şartlarda finansmana erişimine öncülük ettiğini dile getiren Erdoğan, “Halkbank esnaf ve sanatkarların işletme yatırım kredisi ihtiyaçlarını karşılamak üzere 2019 yılında yaklaşık 350 bin esnafa 22 milyar liralık kredi kullandıracak” diye konuştu. Ziraat Bankası’nın, çiftçiye, dar günlerinde destek olmak için kredi ödemelerinde farklı erteleme, yeniden vadelendirme ve yapılandırma alternatiflerini geliştirdiğini anlatan Erdoğan, “İnşallah bu düzenlemeyle çiftçi borçlarına yıllık yüzde 11 faiz oranı uygulanarak 1 yıla kadar vadelendirmeimkanı getirildi. Bu uygulama kapsamında kısa sürede yaklaşık 2 bin üreticimiz başvuruda bulundu” ifadesini kullandı. 

KART BORCU İÇİN ZİRAAT’TEN KREDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kredi kartı borcunu ödemekte güçlük çeken vatandaşlara yönelik müjdeyi açıklarken de şöyle devam etti: “Bu vatandaşlarımızın mevcut borçlarını daha kolay ödeyebilmeleri için bir imkan sağlıyoruz. Ziraat Bankası aracılığıyla ödeme güçlüğü yaşayan vatandaşlarımızın kredi kartı borçları tek bir çatı altında toplanacak. Vatandaşımız, hangi bankaya kredi kartı borcu olursa olsun Ziraat Bankası’ndan alacağı bu krediyle borcunu kapatacak. Daha sonra çok uygun şartlarda ister 24 ay ister 60 ay vade ile aylık gelirine uygun bir şekilde bu borcunu ödeyecek.”

HALK RUHSAL OLARAK ZOR DURUMDA

MHP Genel Başkanı Bahçeli partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, vatandaşların maddi ve manevi sorunlarının yanı sıra ruhsal olarak da zorluk çektiğini dile getirerek, “Ruh Sağlığı Yasasına” ihtiyaç olduğunu söyledi.

Yaşanan ağır sorunların ruh sağlığına olumsuz yönde tesir ettiğine dikkat çeken Bahçeli, “Bunu inkâr etmek anlamsızdır. Çoğalan intiharlar, yaygın bir hal alan antidepresan ilaç kullanımı tehlikeli düzeydedir. Şiddet vakaları, tehdit edici bir seviyededir” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, günümüzün karmaşıklaşan hayat şartlarında, halkın maddi ve manevi sorunlarının yanı sıra ruhsal olarak da zorluk çektiğini dile getirdi. Ruh sağlığı hizmetleri alanında hizmet alan ve hizmet veren insanların ağırlaşan problemlerinin farkında olduklarını aktaran Bahçeli, tüm bu sorunlarla şuurlu, programlı ve etkili şekilde başa çıkabilmek için hakların, sınırların, yetkilerin açık ve net olarak belirlendiği bir toplumsal sözleşmeye, diğer bir ifadeyle “Ruh Sağlığı Yasasına” ihtiyaç olduğunu söyledi.

TÜRKİYE’DE BU ALANDA BOŞLUK VAR

Gelişmiş ülkelerin tamamında, gelişmekte olan ülkelerin birçoğunda söz konusu yasa olduğunu anımsatan Bahçeli, Türkiye’de ise bu alanda bir boşluk olduğunu kaydetti. Sosyal ve toplumsal pek çok yararı olacağına inandığı Ruh Sağlığı yasasının bu yıl içinde TBMM’den çıkarılmasını içtenlikle beklediğini anlatan Bahçeli, MHP Genel Başkan Yardımcısı Deniz Depboylu’nun konuyla ilgili bir kanun teklifi hazırladığını bildirdi.

ŞİDDET VAKALARI TEHDİT EDİCİ SEVİYEDE

Yaşanan ağır sorunların ruh sağlığına olumsuz yönde tesir ettiğine dikkat çeken Bahçeli, “Bunu inkar etmek anlamsızdır, faydasızdır. Türkiye Ruh Sağlığı Profili çalışmasında, ruhsal sorunu olanların yalnızca yüzde 14’ünün herhangi bir uzmana müracaat ettiği belirlenmiştir. Çoğalan intiharlar, yaygın bir hal alan antidepresan ilaç kullanımı tehlikeli düzeydedir. Şiddet vakaları, kadın cinayetleri, eften püften meselelerdeki derin anlaşmazlıklar tehdit edici bir seviyededir. Şu işe bakar mısınız, geçtiğimiz hafta, Gaziantep’te bir boşanma vakasıyla aralarında husumet bulunan iki akraba aile arasında çatışma çıkmış, 18 kişi yaralanmıştır. Bu olacak şey değildir. Söylerken bile içimin titrediği bir kadın cinayeti geçen hafta bir üniversitede gerçekleşmiştir. Genç bir akademisyen olan Ceren Damar evladımız gözü dönmüş bir katil tarafından hunharca katledilmiştir” diye konuştu.

 

 

 

 

09 Ocak 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

07

ciceköz - haramın girmediği ev kalmasın dıııı

Yanıtla . 3Beğen 09 Ocak 12:15
06

Genc - Bu cümleyi söyleyenin itikadi olarak sorunu olduğu kanatdeyim. FAİZE İNŞAALLAH DENİRMİ???

(Alttaki yaziyi haberden kestim, düşündürücü! )

“İnşallah bu düzenlemeyle çiftçi borçlarına yıllık yüzde 11 faiz oranı uygulanarak 1 yıla kadar vadelendirmeimkanı getirildi. Bu uygulama kapsamında kısa sürede yaklaşık 2 bin üreticimiz başvuruda bulundu”

Yanıtla . 1Beğen 09 Ocak 11:49
04

Ihsan - demekki asıl sosyal demokrat Erdoğan chp palavra

Yanıtla . 1Beğen 09 Ocak 10:27
05

ali - @Ihsan 04 nolu yoruma cevabı: Kenan Yıldız - Bizi siz delirttiniz evet siz delirttiniz

Birbirine söven siyasetçiler

Konu sandık olunca birleşen

Fakat halkın sorunları olunca

Kaçışan siyasetçiler ejderha suyu içen siyasetçiler

Bizi siz delirttiniz evet evet evet siz delirttiniz

Yanıtla . 6Beğen 09 Ocak 11:41
03

Fazıl -

Dünya'nın hiçbir ülkesinde yardıma muhtaç bir insan bulunmazken(!) bu güzel ülkemin güzel insanları, siz hala ''sıkıntı'' içinde yaşamak için,örneği olmayan bir şekilde, aynı partiyi,aynı lideri destekliyorsunuz? Bilge bir başkanı seçip saadet içinde bir ömür geçirmeyi niçin düşünmüyorsunuz!?

Yanıtla . 5Beğen 09 Ocak 08:39
02

Abdullah - ''İnşallah bu düzenlemeyle çiftçi borçlarına yıllık yüzde 11 faiz oranı uygulanarak 1 yıla kadar

vadelendirme imkanı getirildi''

'inşallah ve faiz' aynı cümlede yer bulabiliyor artık.

Yazıklar olsun...

Yanıtla . 8Beğen 09 Ocak 07:56
01

Kenan Yıldız - Bizi siz delirttiniz evet siz delirttiniz

Birbirine söven siyasetçiler

Konu sandık olunca birleşen

Fakat halkın sorunları olunca

Kaçışan siyasetçiler ejderha suyu içen siyasetçiler

Bizi siz delirttiniz evet evet evet siz delirttiniz

Yanıtla . 25Beğen 09 Ocak 01:04

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Seçim ittifaklarını faydalı görüyor musunuz?