Reklamı Kapat

Poşetlerdeki logolar kalkıyor mu?

Poşetlerin 25 kuruştan satılmaya başlamasından sonra gündeme gelen logolu poşetlerin ne olacağı konusu resmiyet kazanabilir. Konu TBMM gündeminde!

Büyütmek için resme tıklayın

Kamuoyunda "poşet kanunu" olarak bilinen "Çevrenin Korunmasına Yönelik Kanun" ile ilgili tartışmalar bitmek bilmiyor. Poşetlerin 25 kuruşa satılmasının zorunlu olmasıyla birlikte vatandaşlar "neden bedava reklam yapıyoruz?" sorusunu güçlü bir şekilde dile getirdi. 

Alışveriş yapılan iş yerlerinin logolarının basılı olduğu poşetlere ücret ödeyen vatandaşlar, bu duruma tepki gösteriyor. Konu TBMM gündemine de taşındı. CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, marketlerde parayla satılan poşetlerden logoların kaldırılması için kanun teklifi verdi.

POŞETLERDEN LOGOLARIN KALDIRILMASI İÇİN KANUN TEKLİFİ

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan ücrete tabi olan poşetlerden logoların kaldırılması için kanun teklifi verdi. Tahsin Tarhan'ın kanun teklifinde şu ifadeler yer aldı: "Alışverişlerde ve de içine çöp koymak için kullanılan plastik torbaların atıkları karada en az 800 yıl, denizde en az 400 yıl yaşamaktadır. Plastik torbalar ışık altında kimyasal çözülmeye uğramaktadır ve zaman içinde daha küçük ve daha zehirli petro-polimerlere bölünmektedir. Toprağı ve suyu zehirleyen plastik torba atıklarından kaynaklanan mikroskobik zehirli parçacıklar, besin zincirine girerek, doğal hayatı ve canlıları olumsuz yönde etkilemektedir. Çözüm, plastik torba kullanımının yasaklanması veya kullanımının azaltılmasına yönelik atılacak adımlardır. İşte bu haklı gerekçelerle birçok ülkede plastik torba kullanımı yasaklanmaktadır. Dünya genelinde plastik poşet kullanımının azaltılması için uzun yıllardır çalışmalar yürütülmektedir. Bu bağlamda Amerika Birleşik Devletleri'nin çoğu eyaletinde, Almanya'da, İngiltere'de süper marketlerde, İtalya'da plastik poşet kullanımı için ücret uygulaması zorunludur. İtalya'da plastik poşet kullanımı 2011 yılından, Fransa'da süpermarketlerde 2015 yılından beri yasaktır. Bu uygulamalar ile plastik poşet kullanımını yüzde 80'e vuran oranlarda düşüş yaşandığı görülmüştür."

"LOGOSUZ POŞETLER KULLANILSIN"

Kanun teklifinde poşetlerde firma logolarının bulunmasının tartışmalara neden olduğu belirtilerek, şu açıklamalar yer aldı:

"Ülkemizde de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından uygulamaya koyulan market alışverişlerinde plastik poşetlerin 25 kuruşa satılmasına 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle başlanmıştır. Ancak ücret karşılığı satış noktalarından alınan poşetlerde, firma amblem veya logolarının bulunması kamuoyunda tartışmaya neden olmuştur. Vatandaş, kanun değişikliğinden önce alışveriş yaptığı satış noktalarında ücretsiz olarak ürünle verilen poşetin üzerinde firma reklamının olmasını olağan karşılamaktaydı. Ancak değişiklik sonrası ücretli aldığı poşetin üzerinde hala firma reklamının olmasını haklı gerekçe ile eleştirmektedir. Vatandaşın ücret karşılığı satış noktasından aldığı amblemli poşet, alışveriş yaptığı firmanın haksız bir biçimde firmasının hala reklamını yapmasına olanak tanımaktadır. Bu kanun teklifi ücretli poşet uygulamasının, hiçbir amblem veya logo taşımayan poşetlerle yapılmasını amaçlamaktadır."

Milletvekili Tarhan tarafından Çevre Kanunu'nda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi şöyle:

'Kaynakların verimli yönetimi ve plastik poşetlerden kaynaklanan çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla, herhangi reklam unsuru içermeyen (logo v.b) plastik poşetler satış noktalarında kullanıcıya veya tüketiciye ücret karşılığı verilir. Uygulanacak taban ücret 25 kuruştan az olmamak üzere Bakanlıkça oluşturulacak komisyon aracılığı ile belirlenir ve her yıl için güncellenir."

08 Ocak 2019 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

05

Genc - Poşetler maliyetine karsiz satilmali içine kayulandan zati kar aliniyor.

Ayrica devlete kesilen haksiz 10 kuruş kesilmemeli!

Yanıtla . 0Beğen 09 Ocak 11:52
04

Berber - Vaybe ülkede poşet bile rüşvetci oldu parayla alirsan çevreye zarar vermiyor parasiz alirsan zarar veriyor. Zaten tarlalara tohum diye zehir ekerken en büyük zarari veriyorsunuz.millete zehir yidiriyorsunuz.et diye zehir yidiriyorsunuz. Posetle ugrasiyor sunuz.ben hakkimi HELAL etmiyorum.

Yanıtla . 1Beğen 09 Ocak 09:50
02

Turhan - Bir de şu halkın israf edilen paraları, gittikçe batağa ilerleyen ekonomi, söylenen yalanlar, oynanan oyunlar, zengin edilen akraba ve yandaşlar, daha da önemlis fetocuların siyasi bağlantıları gündeme gelse ya mecliste!

A Ka Pe’den o kadar kişinin örgüt başındakiyle o kadar samimi pozları varken sadece bir iftirayla aylarca tutuklu kalan vatandaşların hakkı ne olacak?!

Her sorun bitti, ücretli poşetlerdeki amblem veya logolar mı kaldı?

Yanıtla . 3Beğen 08 Ocak 20:47
03

Emre - @Turhan 02 nolu yoruma cevabı: Ağzına sağlık kardeş

Yanıtla . 1Beğen 08 Ocak 21:27
01

Ali - bütün dertler bitti bu mu kaldı

Yanıtla . 4Beğen 08 Ocak 16:05

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Seçim ittifaklarını faydalı görüyor musunuz?