Reklamı Kapat

Öğretmenlerin ek ders ücretlerinin kaldırılması gündemde

Öğretmenlerin maaşının yanında ek gelir olarak kazandıkları ek ders ücretlerinin kaldırılması gündemde. Öneri eğitim camiasından geldi.

Büyütmek için resme tıklayın

Ülkemizin geleceği olan çocuklarımızın ellerinde şekillendiği öğretmenleri yakından ilgilendiren ek ders ücretleri ile ilgili eğitim camiasından bir öneri geldi. Buna göre, ek ders ücretlerinin kaldırılması da dahil olmak üzere öğretmenlerin meslek hayatını doğrudan etkileyecek bir dizi değişiklik önerisi sunuldu.

Türk Eğitim Derneği (TED), tarafından hazırlanan öneriyi mebpersonel.com sitesine değerlendiren eğitimci yazar Muhammet Yılmaz, hazırlanan taslağın kanun metnine dönüşme ihtimalinin güçlü olduğunu vurguladı. Yılmaz, “Milli Eğitim Bakanının TED ile ilişkileri, Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulunda TED kökenli kişilerin bulunduğu dikkate alındığında, bu taslağın bir kanun metnine dönüşme ihtimali pek düşük değildir.” dedi.

ÖĞRETMENLERİ İLGİLENDİREN ÖNERİ METNİ NELERİ KAPSIYOR?

Öğretmenlerin ek ders ücretleri, haftalık çalışma saatleri gibi konuları kapsayan öğretmenlik meslek kanunu ile ilgili öneri metni; öğretmen, yönetici ve müfettişlerin yetiştirilmesinden atanmasına, izlenmesinden değerlendirilmesine kadar birçok konuyu kapsıyor.

Türk Eğitim Derneği düşünce kuruluşu TEDMEM, hazırladığı öneri metninin sunuş kısmında şu ifadelere yer verdi:

“Öğretmenlik mesleğine dair Türkiye’deki dinamikler ile uluslararası alandaki tartışmalar ve uygulamalar analiz edilerek oluşturulan bu metinde, Türkiye’de ilk kez öğretmenlik mesleği ile ilgili bütüncül bir yasal düzenlemeye duyulan ihtiyaç bilimsel zeminde bir karşılık bulmuş oldu. İşini layıkıyla yapmak isteyen öğretmenlerimize destek mekanizmalarının ayrıntılarıyla tanımlandığı çalışmada, öğretmenler sadece hesap vermesi gereken taraf değil, aynı zamanda hakları olan ve bu haklarının güvence altına alındığından emin olması gereken eğitim aktörleri olarak ele alındı.”

TASLAKTA YER ALAN BAŞLIKLAR

TEDMEM tarafından hazırlanan taslakta içindekiler bölümünde yer alan başlıklar şöyle:

 • Amaç ve Kapsam
 • Görevler, Sorumluluklar ve Haklar
 • Öğretmen Yetiştirme ve Atama
 • Okul Yöneticilerinin Görev ve Sorumlulukları
 • Okul Yöneticilerinin Yetiştirilmesi ve Ataması
 • Millî Eğitim Müfettişlerinin Seçimi ve Ataması
 • Yer Değiştirme ve Nakil
 • Öğretmenlerin Mesleki Faaliyetlerinin İzlenmesi, Değerlendirilmesi ve Mesleki Gelişimin Sağlanması
 • Özlük Hakları
 • Mesleki ve Etik Davranış Standartları
 • Disiplin İşlemleri
 • Eğitim Öğretim Hizmetleri Sınıfında Fiili Olarak Görev Yapanlara Karşı İşlenen Suçlarda Ceza Artırımı
 • Yürürlük
 • Geçici Maddeler

Öğretmenlik Meslek Kanunu için hazırlanan taslak metinde şu konular yer alıyor:

Öğretmenlik, devlet memurları kanunu içinde herhangi bir memuriyet olarak değil profesyonel bir meslek olarak ele alınmalı ve özel bir kanunu olmalıdır.
Öğretmenlerin eğitim fakültelerinde yetiştirilmesi esastır. Ancak öğretmen yetiştirmek üzere açılmış yükseköğretim programı bulunmayan branşlarda öğretmen ihtiyacının giderilmesi amacıyla Öğretmenlik Sertifika Programı açılır.
Eğitim fakültelerinde görev yapan öğretim elemanları her üç yılda bir, bir öğretmen ile birlikte 30 iş günü fiili olarak eğitim öğretim faaliyetlerine katılır.
Öğretmen yetiştiren kurumlara, üniversite sınavının yanında, yeteneklerini ve psikolojik uygunluklarını dikkate alan bir seçme ve yerleştirme sistemi ile öğrenci alınır.
Öğretmenler, Millî Eğitim Bakanlığı dahilinde veya haricinde herhangi bir kurum veya kuruluşta başka bir görevlendirmeye tabi tutulamaz.
Sözleşmeli ve ücretli öğretmenlik kaldırılarak tüm öğretmenler kadrolu olarak illerin ihtiyacına göre atanmalıdır. Okul yöneticiliği profesyonel ve sürekli bir meslek olarak kabul edilmekte ve okul Yöneticisi Yetiştirme Programını bitirmesi koşulu getirilmektedir.
Okul yöneticilerinin görev ve sorumlulukları okulun yönetiminde rutin bürokratik iş ve işlemlerin yürütülmesinin ötesinde bir eğitim öğretim liderliği perspektifi içinde tanımlanmaktadır.
Öğretmenlerin performansları; eğitim öğretim faaliyetlerine ilişkin planları, öğretim materyalleri ve içerikleri, sınıf içi uygulamaları, ölçme ve değerlendirme etkinlikleri, araçları ve uygulamalarının izlenmesi ve değerlendirilmesi ile ölçülmeli. Uzman öğretmenlik için en az beş yıl fiili olarak öğretmenlik ve kendi alanında yüksek lisans derecesine sahip olmak; Başöğretmenlik için en az on yıl fiili olarak öğretmenlik ve kendi alanında doktora derecesine sahip olmak şartları aranır.
Öğretmen ve okul yöneticilerinin ek ders ücreti uygulaması kaldırılmakta onun yerine mesai usulü çalışma ve en yüksek devlet memuru maaşı ölçü alınarak maaşlarında iyileştirme esası getirilmektedir. Öğretmenlerin haftalık iş yükleri 35 saat (1 saat=60dk) olarak düzenlenmektedir. Ders yükü az olan öğretmenlerin mesai saatleri; nöbet görevleri, eğitici etkinlikler ve benzeri çalışmalar ile doldurulmaktadır.  Öğretmenlerin yıllık izinleri “Her koşulda yıllık toplam altı haftadan daha az olamaz.” şeklinde düzenlenmektedir. (Bu düzenleme, yarıyıl ve yaz tatillerinin en azından bir kısmının mesleki ve bireysel gelişme için kullanılacağı anlamına gelir.) Öğretmenlerin hediye kabul etmesi, öğrencilerine özel ders vermesi ve derse geç kalma gibi disiplin suçları metin önerisinde tek tek sayılarak cezaları belirtilmektedir.

Türk Eğitim Derneği’nin “Öğretmenlik Meslek Kanunu Öneri Metni”ne buradan ulaşabilirsiniz.

05 Ocak 2019 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Seçim ittifaklarını faydalı görüyor musunuz?