Reklamı Kapat

Poşetlerin ücretli olması sonrası risk! Eczacılar uyardı

Ücretli poşet uygulaması bazı riskleri beraberinde getirdi. Eczacılar "Kullanılmış poşetler mikrop riskini artırır" uyarısında bulundu.

Büyütmek için resme tıklayın

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, "Kullanılmış poşetler mikrop bulaşma riskini artırır" uyarısında bulunarak, plastik poşetlerin ücretli olması uygulamasından eczanelerin muaf tutulmasını istedi. 

Saydan, yaptığı yazılı açıklamada, ücretli poşet uygulamasının eczaneleri de kapsadığını, bu durumun hastaları mağdur edeceğini düşündüklerini belirtti.

Poşetlerden alınan 25 kuruşun, 15 kuruşunun Bakanlığa, diğer kısmının ise KDV ve vergiye aktarıldığını ifade eden Saydan, "Eczanelerin bu uygulamadan bir kazancı olmadığı gibi acil durumlarda oluşacak zararlarının nasıl telafi edileceği belli değildir." değerlendirmesinde bulundu.

Saydan, eczanelerde kullanılan poşetlerin hem ebat hem de kalınlık açısından market poşetlerine göre daha küçük olduğunu belirtti.

'İNGİLTERE'DE YAPILMIYOR'

Hijyen ortamının korunması için temel gıda maddelerinde kullanılan poşetlerin bu uygulamanın dışında tutulduğuna dikkati çeken Saydan, "İlacın da temel gıda ürünleri gibi hijyen ortamının korunması gerekir, bu da ekstra ücretlendirmeye tabi olmamalıdır. İngiltere'de 2015 yılından bu yana gıda güvenliği riski olan ürünler, tohum, çiçek, canlı balık ve ilaçlar için ücretli poşet uygulaması yapılmıyor." ifadelerini kullandı.

'MİKROP BULAŞMA RİSKİNİ ARTIRIR'

TEİS Başkanı Saydan, hastaların yanlarında getirecekleri ve daha önceden kullanılmış poşetlerin mikrop bulaşma riskini artıracağını savunarak, şunları kaydetti:

"Eczacılar hakkında yönetmelikte dahi 'eczanede hazırlanan ilaçların yeni ve uygun ambalajlara konulması' zorunlu tutulmuştur. Eczanelerimizde hastalar tarafından kullanılmış ambalajlarla hizmet vermemiz, yasal açıdan da doğru değildir. Acil durumlarda eczaneye ulaşan hastaların çanta ve poşet tedarikiyle gelemeyeceğini göz önünde bulundurarak ve hastalarımızı hastalıklarından dolayı cezalandırır duruma düşmemek, hepsinden önemlisi, ilacın hijyen ortamının son kullanıcıya kadar korunmasını sağlamak için 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren ülkemizde başlayan uygulamadan, İngiltere'deki gibi Türkiye'de de eczaneler muaf tutulmalı."

AA

04 Ocak 2019 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Ahmet Emin Dürüst - Marketler ürünlerini satıp para kazanıyorlar, bunun için var olan ticari işletmeler. Bu ürünleri müşteriye teslim etmek için de poşetin market tarafından ücretsiz olarak müşteriye sunulması lazım. Ayrıca marketler maliyet hesabı yapıp fiyat belirlerken mağaza kirası, personel maliyetleri, ürün maliyetleri(fason üretim, nakliyat vb.), vergiler, reklam giderleri gibi bütün masrafları belirleyip onları da ürün bedellerine yansıtarak fiyatlandırma yapıyorlar. Poşet ücreti de böyle. Poşeti de bize hayrına vermiyorlar. Onun da maliyeti ürünlerin satış fiyatlarında mevcut. O yüzden poşetin marketlerde parayla satılmasını kendi adıma istemiyorum. Umarım bu uygulama en kısa zamanda kaldırılır.

Yanıtla . 0Beğen 10 Ocak 12:05

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Seçim ittifaklarını faydalı görüyor musunuz?