Reklamı Kapat

Eğitim sistemi sil baştan

Milli Eğitim Bakanlığı'nın sınavların içeriği, soru tiplerine bağlı yapının yeniden düzenleneceği bildirdi.

Büyütmek için resme tıklayın

Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Sadri Şensoy’un, “Eğitim sistemimizdeki tüm sınavlar amacı, içeriği, soru tiplerine bağlı yapısı ve sağlayacağı yarar bağlamında yeniden düzenlenecek” yönündeki ifadeleri yeni sınav sisteminin habercisi oldu. Açıklama yapboz tahtasına dönen sınav sisteminde yine bir değişiklik mi yapılacak sorularına neden oldu.

Milli Eğitim ve sınav sistemi AKP hükümetinde yapboz tahtasına döndü. Neredeyse bütün yolların denenmesine rağmen eğitim bir türlü rayına oturtulamadı. 17 yıllık AKP iktidarlığında 6 milli eğitim bakanı görev yaptı. Bu süre zarfında ise 6 kez ortaokuldan liseye geçiş sınavı formatlanarak değiştirildi. Cumhurbaşkanlığı sistemi ile Milli Eğitim’in başına geçen Ziya Selçuk’un sınav sisteminde bir değişikliğe gitmemesinden dolayı mutluydu. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Sadri Şensoy’un açıklamaları öğrenci ve velilerin kafasını karıştırdı.

MERKEZİ VE ÖĞRETMEN SINAVLARI DEĞİŞECEK!

Bolu’da gerçekleşen ‘2023 Eğitim Vizyonu Çerçevesinde Beceri Temelli Çoktan Seçmeli Örnek Soru Yazım Çalıştayı’nın açılışında konuşan Sadri Şensoy, “2023 vizyonunda belirtilen çerçevede ‘beceri temelli çoktan seçmeli örnek soru çalışması’ çalıştayını yapmak istedik ve bunun da ilkini Bolu’da yapıyoruz. Bu anlamda yapılan ilk çalıştay olacak. Çalıştaylarımızı bundan sonra da devam ettirmeyi düşünüyoruz. Bu büyük dönüşümün ilk parçası olarak gördüğüm bu soru yapısı ve sınav değişimi 3 yıl içerisinde, okullarımızda merkez sınavlarda olduğu gibi öğretmen sınavlarında da olacak” diyerek, yapılacak sınav değişikliğini şimdiden duyurmuş oldu.

ÖĞRENCİLER LİSEYİ BAŞLADIKLARI GİBİ BİTİREBİLECEK Mİ?

Öte yandan Şanlıurfa’da bir lise öğrencisinin sistem değişikliği istemediğini belirtmesi üzerine, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Ani sistem değişikliği artık yok. Söz, ani fren de yok, ani gaz da yok, tamam. Siz şimdi böyle liseye başladınız ya, liseyi de böyle bitireceksiniz inşallah” demişti. Sadri Şensoy’un açıklamalarının ardından liseye yeni başlayan öğrencilerin sınav değişikliği olmadan okulu bitirip bitiremeyecekleri sorusu kafalarda yer aldı.

Millî Gazete

13 Aralık 2018 - Eğitim

Muhabir Baki Sancak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

04

Genc - Bin seferde silbaştan yapsaniz arpa boyu yol alamazsiniz, hatta geri gidişi durdurun bence!

Bu akp iki yakasi bir araya gelmezde ondan.....

Yanıtla . 0Beğen 09 Ocak 01:05
02

Mustafa - bir milyon kere değiştirilse hayır çıkmaz zihniyet değişmeli

Yanıtla . 3Beğen 13 Aralık 13:03
01

Zeki Maboçzade - tevhid-i tedrisat tavız verilmeden uygulanmalıdır. dini eğitim tümüyle milli eğitime verilmelidir.çeşitli tarikatların merdiven altı eğitimlerine ciddi kontrol yapılmalıdır.

Yanıtla . 1Beğen 13 Aralık 10:31
03

Beşir nezir - @Zeki Maboçzade 01 nolu yoruma cevabı: Bilâkis tevhidi tedrisat biran önce bitirilmelidir. Biran önce batı ahlakı ve kanunları ve sosyal yaşamı ile alakalı materyaller atılmalı tamamen halkın dini ve sosyal hayatına uygun hale getirilmelidir. Atilla ilhanın dediği gibi batının deli gömleği artık sıkıyor hem çok sıkıyor...bilmem anlatabildim mi efendim?

Yanıtla . 0Beğen 18 Aralık 08:11

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Seçim ittifaklarını faydalı görüyor musunuz?