Reklamı Kapat

Memur-Sen: Teklif ve taleplerimiz karar altına alınsın

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından dile getirilen 3600 ek gösterge vaadi konusunda gelinen noktayı sordu.

Büyütmek için resme tıklayın

Bu yılın son Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK) toplantısı gerçekleştirildi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın'ın katılımıyla gerçekleşti. 

24 Haziran seçimleri öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından dile getirilen 3600 ek gösterge vaadi konusunda gelinen noktayı soran Yalçın, ek gösterge başta olmak üzere teklif ve talepler kapsamındaki uygulama, düzenleme ve değişikliklerle ilgili yol haritasının karar altına alınmasını beklediklerini söyledi.

Kamu Personeli Danışma Kurulu Toplantısı’nda kamu görevlilerini temsil eden Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ın konuşmasında öne çıkan başlıklar ve teklifler şöyle:

ÖNE ÇIKAN TEKLİF VE  TALEPLER ŞÖYLE:

* Kamu personel sistemindeki sorunların üstesinden gelmek için KPDK üst düzey sorumluluk almalı ve oluşturulacak alt komisyonlarla çözümler hızlandırılmalı.

*  Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçişin kamu yönetiminde, kamu personel sisteminde, kamu görevlileri ve kamu görevlileri sendikacılığı üzerinde oluşturduğu etkileri görmek, oluşan kurum ve kural boşluklarını gidermek gerekiyor.

* 4688 sayılı kanun kapsamında istenen ve yapılması gereken değişiklikleri gerçekleştirmek, bir tarafta koalisyona kapalı tek kanatlı hükümet yapısı diğer tarafta yetkili olmayanların da oturduğu konfederasyonlar karması şeklindeki toplu sözleşme masası çelişkisini gidermek gerek.

* Kamuoyuna gerçekleştirileceği kesin olarak ifade edilen 3600 ek gösterge, mevcut durum itibarıyla kamu görevlileri açısından verilen sözlerin tutulduğunu tescilleyecek tek gösterge.

“ENFLASYONA EZDİRMEME” SÖZÜ YERİNE GETİRİLMELİ

* Kamu görevlilerinin enflasyon yükselişiyle eriyen maaşları ve azalan gelirleri es geçilmemeli, enflasyona ezdirmeme sözünün gereği yerine getirilip enflasyon farkı yanında enflasyon tazminatı da ödenmeli.

* Kamu personeli istihdamında sözleşmelilik terk edilmeli, sözleşmeli personelin tamamı kadroya geçirilmeli, iş güvencesini ve saygın işi merkeze alan kamu personel sistemi tam olarak hayata geçirilmeli.

* Gelir Vergisi uygulaması kamu maliyesinin kasasında kamu görevlilerinin geçim tasasında artış yaşatıyor, Gelir Vergisi’nde oran yüzde 15’te sabitlenmeli ve matrah yükseltilmeli.

* Kadın istihdamında kamu öncülük yapmalı, başta mobbing olmak üzere kadın kamu görevlilerinin sorunları çözüme kavuşmalı ve haklı beklentileri karşılanmalı.

Millî Gazete

# 3600 EK GÖSTERGE İLE İLİŞKİLİ:

09 Aralık 2018 - Ekonomi

Muhabir Ankara BürosuYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Seçim ittifaklarını faydalı görüyor musunuz?