Reklamı Kapat

Danıştay'da tepki çeken başörtüsü çıkışı

Danıştay'ın ardı ardına Andımız'dan sonra 'başörtüsü' yasağını görüşmesi zamanlama bakımından manidar bulunurken yasak talebi ise tepkilere neden oldu

Haber albümü için resme tıklayın

Danıştay 2’nci dairesi, tsk’da başörtüsü serbestisi getiren yönetmeliği görüştü. Daire, TSK’da başörtüsü serbestliği getiren düzenlemenin yürütmesinin durdurulması istemini 1’e karşı 4 oyla reddetti. Kararda muhalif üye Danıştay savcısı ile benzer görüş bildirerek, Anayasa’nın 2’nci maddesinde yer alan ‘laiklik ilkesi’ne atıfta bulundu. Kamuoyundan muhalif üye ve Danıştay savcısına tepki geldi.

Danıştay, Andımız’dan sonra başörtüsü serbestliğini görüştü. Bir ay içerisinde iki önemli meseleyi görüşen Danıştay’ın zamanlaması manidar bulundu! Danıştay, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) başörtüsü serbestliği getiren düzenlemenin yürütmesinin durdurulması istemini reddederken, Danıştay savcısı ise düzenlemenin iptalini isteyerek, “Anayasanın 2. maddesinde yer alan ‘laiklik ilkesi’ varlığını korudukça hukuken kabul edilemez” dedi.  Danıştay’ın bir ay içerisinde hem ‘Andımız’ hem de ‘başörtüsü’nü karara bağlaması ise dikkat çekti.

HKP, DURDURMA VE İPTAL İSTEDİ

Ancak Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), söz konusu düzenlemenin iptali için Danıştay’da dava açarak, düzenlemenin yürütülmesinin durdurulmasını istedi. Danıştay 2’nci Dairesi, ilk olarak yürütmeyi durdurma talebini incelerken, müzakereler sonucunda düzenlenenin yürütmesinin durdurulması istemini 1’e karşı 4 üyenin oyu ile reddetti. Kararda bir üye muhalif kalırken, karşı oy yazısında ise “Anayasanın 2’nci maddesinde yer alan ‘laiklik ilkesi’ varlığını korudukça hukuken kabul edilemez” dedi.

MUHALİF ÜYE İLE SAVCI AYNI GÖRÜŞÜ SAVUNDU

Danıştay savcısı ise görüşünde düzenlemenin iptalini isteyerek, muhalif üye ile ilgili benzer bir görüş ileri sürüp şunları kaydetti: “Anayasa’nın 2. maddesinde yer alan ‘laiklik ilkesi’ varlığını korudukça hukuken kabul edilemez.” Dairenin esas hakkındaki kararını önümüzdeki günlerde açıklaması bekleniyor.”

‘ANDIMIZ’DAN SONRA ‘BAŞÖRTÜSÜ’

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz haftalarda Danıştay 8. Dairesi, ilköğretim okullarında öğrenciler tarafından hep bir ağızdan okunan “Öğrenci Andı”nı kaldıran yönetmelik hükmünü iptal etmişti. Andımız ile ilgili yönetmenliğinin iptal edilmesi kamuoyunda büyük ses getirirken, kısa bir süre sonra ise ‘başörtüsü’ meselesinin tekrar gündeme getirilmesi dikkat çekti. Toplumun değer yargıları için çok önemli iki meselenin kısa bir süre içerisinde ardı ardına gündeme taşınması zamanlama açısından da manidar bulunarak tepkilere neden oldu.

 
Kaynak: Millî Gazete

07 Aralık 2018 - Gündem

Muhabir Bünyamin Güler


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

03

Ali - darbe falan derken tüm kkoministler heryerde saçıldı üst görevlerde aynı duruyor dindar kesim aynı ezilmeye devam

Yanıtla . 2Beğen 07 Aralık 11:55
02

EBA ALPEREN - Eyyy akıl sahipleri ne zaman uyanacaksınız, bakın ne diyor, BAŞÖRTÜSÜ GENELGESİ. Neden başörtüsü kanunu demiyorda genelgesi diyor. Zira her seçimde bunu koz olarak kullanmak için bu iktidar kasıtlı olarak bunu anayasaya bir inanç ve insan hakkı olarak koymuyorki bunu kullanarak daima iktidarda kalsın. Biz gidelimde chp mi gelsinde başörtüsünü yine yasaklasın tehdidini savuruyor. Ne zaman uyanacaksınız. Uyanın artık Allah rızası için.

Yanıtla . 1Beğen 07 Aralık 11:44
01

Ihsan - baş örtüsü düşmanı o savcı ile hakim incelenesin

Yanıtla . 2Beğen 07 Aralık 10:37

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?