Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplandı! O isim dikkat çekti

Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün toplandı. Komisyona ilk kez katılan asgari ücretle geçinen bir işçi dikkat çekti.

Haber albümü için resme tıklayın

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2019 yılının ücretini belirlemek için toplandı. Asgari ücret görüşmelerine bu yıl ilk kez katılan ve ilk işçi olmak özelliği taşıyan ve Yalova Üniversitesi'nde asgari ücretle özel güvenlik görevlisi olarak çalışan evli ve 2 çocuk annesi Gülden Görmez dikkat çekti. Görmez komisyon toplantısında yaptığı açıklamasında "Asgari ücretliler ilerleyemiyor, bu maaşla olmuyor. Biz istiyoruz ki insanca yaşayabilelim." dedi.

Ankara'da toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu'na Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nda düzenlenen toplantıya Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, işçi, işveren ve kamu temsilcileri katıldı. Toplantı öncesi Türk İş görevlileri tarafından salonda simit dağıtıldı.

Toplantıda açıklamalarda bulunan Bakan Selçuk, "asgari ücretin çalışma hayatında, ücret politikalarında en alt sınırı ortaya koyduğunu" ifade ederek "tüm çabamız bu alt sınırı daha ideal bir noktaya getirebilmek" ifadelerini kullandı.

Asgari ücret konusunda 16 yıllık hükümetleri döneminde işçi ve işverenlerimizin haklarını gözettiklerini belirten Bakan Şelçuk, şöyle konuştu:

"Komisyonumuzun bu ay tespit edeceği asgari ücret, istihdama, yatırımlara, yani bir bütün olarak tüm ülke ekonomisine yön verecek. Asgari ücretin çalışma barışına olumlu katkıda bulunacak, işçilerimizin ve işverenlerimizin taleplerine uygun seviyede tespit edilmesini temenni ediyorum. Bu çalışmalar sonunda bir araya geleceğimiz son toplantımızda tüm kesimlerin memnun olduğu bir rakamı açıklayacağımızı da umuyorum. 1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe girecek asgari ücret tespit çalışmaları için başarılar diliyorum."

'KOMİSYON ÇALIŞMALARINDA BELİRLEYİCİ OLAN HÜKÜMETİN YAKLAŞIMIDIR'

Bakan Selçuk'un ardından Türk İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat konuştu. Irgat, asgari ücretin belirlenirken geçim şartlarının dikkate alınmasını isteyerek, "Asgari ücret, pazarlık ücreti değildir. Asgari ücretle çalışmak durumunda olan milyonlarca asgari ücretli işçi ve ailesi, bu çalışmaların sonucu merakla, umutla takip etmektedir. Öncelikle asgari ücretli işçinin ailesinin ile birlikte karşı karşıya kaldığı ekonomik ve mali şartları iyileştirecek düzenlemeler için adım atılmasıdır. Şimdiye kadar asgari ücret belirlemelerinde sürdürülen kısır döngüyü kıracak bir yaklaşımın gösterilmesidir. Komisyon çalışmalarında belirleyici olan hükümetin yaklaşımıdır" şeklinde konuştu.

"VERGİ DİLİMLERİ VE KESİNTİ ORANLARI TEKRAR GÖZDEN GEÇİRİLMELİ"

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Sekreteri Akansel Koç ise, asgari ücretin siyasi polemiklere alet edilmemesini talep ettiklerini belirtti.

Koç, şöyle konuştu:

"TİSK olarak öncelikle asgari ücret görüşmelerinde hedef yatırımlar, rekabet gücü, verimlilik, işsizlikle en önemlisi enflasyonla mücadele hedeflerinin dikkate alınmasını, asgari ücret desteğinin arttırılarak devam ettirilmesini, geçtiğimiz yılda beyan ettiğimiz yüzde 2 olan işsizlik sigortası işveren payının 2019 yılı için alınmamasını ve yine geçtiğimiz yıl beyan ettiğimiz SGK işveren desteğinin yüzden 5'den 6'ya çıkmasını ama toplu iş sözleşmeli yerlerde bunun yüzde 7 olarak uygulanmasını, son olarak ücretlerde vergi dilimleri ve kesinti oranlarının tekrar gözden geçirilmesini bekliyor ve talep ediyoruz."

"BU MAAŞLA OLMUYOR"

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'na ilk kez bir işçi olarak katılan Görmez, çocuğunun birinin üniversitede okuduğunu bir diğerinin ise lise 2'den ayrıldığını açıkladı. "Oğlumuza formasını aldım ama hırkasını alamadım. 'Onu da bir ay sonra alırız' demiştim. Okul yönetimi 'prosedür gereği, o forma giyilmek zorunda' diyerek sürekli oğlumu uyardığı için, oğlum da gurur meselesi yaptı bir daha gitmedi." diye konuşan Görmez, "Bunu bütün asgari ücretlilerin yaşadığına inanıyorum" ifadelerini kullandı.

Toplantı daha sonra basına kapalı bir şekilde devam etti.

06 Aralık 2018 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Fp - Taktik oyunu Tayyip Erdoğan AKP'yi kurduğu zaman Ecevit hükümeti vardı ilk mitingi Yalova'da yaptı konuşmasında çay simit hesabı yapıyor işçi üzerinden ogüngü hükümeti eleştirdi peki nedeğişti çaykaldı simidi çaldılar hala konuşuyolar.

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 06 Aralık 14:51
01

Mevlüt - Hic birsey degismez insanları isyan noktasına getirdiniz yüce yaradana havele ediyorum

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 06 Aralık 13:02

İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?