Reklamı Kapat

Dengesiz yatırım dengesiz dağılımı doğuruyor!

Türkiye'de herkes kütüğündeki kentte yaşasa İstanbul en kalabalık il unvanını Şanlıurfa'ya kaptırıyor

Bünyamin Güler
Bünyamin Güler Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Dengesiz yatırım, dengesiz dağılımı doğurdu! Türkiye’de iktidarların özellikle bazı bölgeleri cazibe merkezi haline getirerek, bazı bölgeleri ihmal etmesi nüfusun da dengesiz dağılımına neden oldu! Özellikle batı illerine yatırımların yoğunlaşmasıyla doğudan batıya doğru bir göç dalgasına neden olurken, başta İstanbul’un nüfusunun 15 milyona çıkmasına sebep oldu. Ancak nüfus verilerine göre herkes kütüğünde yazan kentte yaşasa, İstanbul’un 15 milyon olan nüfusu 2 milyon 530 bine kadar düşerken Türkiye’nin nüfusu en fazla il ise 2 milyon 697 bin ile Şanlıurfa oluyor!

İSTANBULLUYUZ AMA KÜTÜK SİVAS!

Türkiye’de devletin yatırım politikalarının dengeli dağılmamasından dolayı “İstanbulluyuz ama kütük Sivas” ve “İzmir doğumluyum ama aslen Mardinliyim” söylemlerin doğmasına neden oldu. Ülkemizdeki vatandaşlar doğdukları yerde doymadıkları için ne yazık ki büyükşehirlere hayatını idame ettirebileceği bölgelere doğru göç etmek zorunda kalıyor. İktidarların ise göç veren bölgelere yatırım yapmak yerine o hiç yapmaması ise göçü daha çok artırıyor. Bunun sonucu olarak ise İstanbul gibi büyükşehirlerin nüfusu 15 milyonu bulurken Bayburt, Tunceli ve Ardahan gibi illerin nüfusları ise 100 binin altına düştü.

İSTANBUL LİDERLİĞİ ŞANLIURFA’YA KAPTIRIYOR!

2017 nüfus verilerine göre herkes kütüğünde yazan kente dönseydi Türkiye’deki nüfus yoğunluğu haritası çok farklı bir hal alıyor. Verilere göre herkes kütüğünde yazan kentte yaşasaydı, Türkiye’nin her tarafından nüfus dağılımı dengeli olurken, İstanbul’un nüfusu ise 15 milyondan 2 milyon 530 bine düşecek. En kalabalık il ise 2 milyon 697 milyon nüfusuyla Şanlıurfa olurken, Ankara’nın nüfusu ise yaklaşık 3,5 milyon düşerek 2 milyona iniyor. İzmir’in 4,2 milyon olan ise nüfusu, 1,9 milyona geriliyor. Buna karşın, Sivas’ın nüfusu 1,9 milyona yaklaşırken, nüfusu 2 milyonun üzerine çıkan Diyarbakır, Şanlıurfa, Konya gibi iller, diğer bütün büyükşehirleri geride bırakıyor.

Millî Gazete

06 Aralık 2018 - Gündem

Muhabir Bünyamin Güler


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?