Merkez Bankası'ndan dolar açıklaması: Gerçekçi değil

Doların aniden yükselip aynı şekilde düşmesine değinilen Merkez Bankası açıklamasında, 5,43 seviyesi için "gerçekçi değil" denildi.

Büyütmek için resme tıklayın

Doların aniden yükselip aynı şekilde düşmesine değinilen Merkez Bankası açıklamasında, "spekülatif davranışlar"a dikkat çekildi.

Merkez Bankası, 2019 Para Politikası metnini yayınladı. Dolar kurundaki ani değişikliklere dikkat çekilen açıklamada, "Spekülatif davranışlar sonucu kurlarda sağlıksız fiyat oluşumları" şeklnde tanımlama yapıldı. Merkez Bankası, "dalgalı döviz kuru rejimi" uygulamasının devam edeceğini de ifade etti.

Dolar 5,13 seviyesine kadar düşerek son ayların en düşük seviyesini görmüştü, bugün ise 5,43 seviyesine kadar yükseldi.

TCMB açıklamasında "Piyasa derinliğinin kaybolmasına bağlı olarak spekülatif davranışlar sonucunda kurlarda sağlıksız fiyat oluşumları gözlenmesi ve aşırı oynaklık durumlarında piyasaya esnek ihaleler yoluyla veya doğrudan müdahale edilebilecektir." denildi.

YILDA SEKİZ TOPLANTI YAPILACAK

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"2019'da fiyat istikrarının sağlanması hedefi doğrultusunda, elindeki politika araçlarını en etkin şekilde kullanmaya devam edecektir.

Döviz depo piyasasında, bankalara toplam yaklaşık 50 milyar dolar limitle 1 hafta ve 1 ay vadeli döviz likiditesi imkanı sağlanmaya devam edilecek.

Türk Lirası Depoları Karşılığı Döviz Depoları ihaleleri ile Döviz Karşılığı Türk Lirası Swap Piyasası işlemlerine 2019 yılında da devam edilecektir.

Piyasa derinliğinin kaybolmasına bağlı olarak spekülatif davranışlar sonucunda, kurlarda, sağlıksız fiyat oluşumları gözlenmesi ve aşırı oynaklık durumlarında piyasaya esnek ihaleler yoluyla veya doğrudan müdahale edilebilecektir.

Para Politikası Kurulu, 2019'da önceden açıklanan bir takvim çerçevesinde yılda sekiz toplantı yapacaktır.

Dalgalı döviz kuru rejimi uygulaması devam edecektir."

# MERKEZ BANKASI İLE İLİŞKİLİ:
# DOLAR İLE İLİŞKİLİ:

05 Aralık 2018 - EkonomiYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Seçim ittifaklarını faydalı görüyor musunuz?