2019 Asgari Geçim İndirimi (AGİ) nasıl hesaplanır?

Sigortalı çalışanların maaşlarına eklenen Asgari Geçim İndirimi'nin (AGİ) 2019 yılı için ne kadar olacağı merakla bekleniyor. AGİ nasıl hesaplanıyor?

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 75. maddesine göre belirlenen AGİ miktarı 2019 yılı için henüz açıklanmadı. Her sene asgari ücret için belirlenen zam oranıyla birlikte ortaya çıkan AGİ bedeli için de gözler 6 Aralık'a çevrilmiş durumda. Asgari ücretle çalışanlar hem 2019 yılı için asgari ücreti hem de AGİ'yi merak ediyor.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından yapılan çalışmalar sonucu belirlenecek olan AGİ, çalışanların medeni haline, bakmakla yükümlü olduğu çocukların sayısına ve eşinin çalışıp çalışmadığına bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Belirlenen AGİ miktarı vergi dışı bırakılır. Devletin işçiye uyguladığı bu indirim, işverenin gelir vergisinden düşülerek işçiye ödenir.

2019 ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLMALI?

İşçi sendikaları asgari ücretin 2019 yılı için en az 2 bin lira olması konusunda açıklamalar yapıyor. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, asgari ücret için 2 bin liranın altında bir rakamla masaya gelinmemesi çağrısında bulundu.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ise asgari ücrete ilişkin, "İnsanlar bin 600 lirayla geçinmekte zorlanıyor, bu ücreti alan 6 milyona yakın insan var. Asgari ücret bir an evvel 2 bin liraya çekilmeli." diye konuştu.

DİSK Başkanı Arzu Çekezoğlu da 2019 yılı için asgari ücret konusunda taleplerinin yüzde 50'lik bir zam oranı olduğunu belirterek ücretin en az 2 bin 600 lira olması gerektiğini söyledi.

AGİ NASIL HESAPLANIYOR?

Asgari geçim indirimi (AGİ) hesaplanırken medeni hal, çocuk sayısı ve eşin çalışma durumu etki eden faktörlerdir. AGİ hesaplamalarında hesaplama yapılacak yılın ilk altı aylık asgari ücret tutarının yıllık toplamına bakılır. Yıllık toplam asgari ücret tutarı asgari geçim indirimi oranıyla çarpılır ve çıkan miktar gelir vergisi oranı (yüzde 15) ile çarpılır. Sonuç 12 aya bölünerek aylık asgari geçim indirimi miktarı bulunur.

Asgari geçim indirimi hesaplamalarında çalışan için yüzde 50; çalışmayan eş için yüzde 10, birinci ve ikinci çocuklar için ayrı ayrı yüzde 7,5; üçüncü çocuk için yüzde 10 ve diğer çocuklar için ayrı ayrı yüzde 5 baz alınır. Tüm bu oranların toplamının yüzde 85'i geçmemesi gerekir.

ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ (AGİ) NEDİR?

Sigortalı olarak çalışanların elde ettikleri gelirler üzerinden alınan vergiler için (maaşlar için) devlet çeşitli indirimler uygular. Sigortalı olarak çalışanların gelirleri için yapılan bu indirimlere Asgari Geçim İndirimi (AGİ) denilir.

16 yaşından büyük çalışanların elde ettikleri gelirlerin bir miktarı vergiden muaf tutulur. Çalışanın evli olup olmaması ve eşinin çalışıp çalışmadığı, çocuklarının sayısı ve yaşlarına bakılır. AGİ, her yıl yeniden hesaplanır.

GEÇEN YILLARDA AGİ NE KADARDI?

Asgari Geçim İndirimi (AGİ) geçtiğimiz yılalrda nasıldı ve ne kadar yükseldi? Aşağıdaki tabloda 2017 ve 2018 yıllarına ait AGİ ücretlerini görebilirsiniz.

06 Aralık 2018 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?