Reklamı Kapat

Sağlıkçılar atama bekliyor

Atanamayan üniversite mezunları, adeta Türkiye’nin kanayan yarası haline geldi.

Büyütmek için resme tıklayın

Sağlık alanından mezun binlerce sağlıkçı, hastanelerde ciddi personel ihtiyacı olmasına rağmen atanamadı. Birçok sağlık mezunu, atanamayınca başka özel sektörde bölümü dışında çalışmak zorunda kaldı.

“2019’DA ÖNEMLİ GELİŞMELER BEKLİYORUZ”

Öz Sağlık-İş Sendikası Başkanı Devlet Sert, konuyla alakalı gazetemize konuştu. Sert, atanamayan sağlık personellerine ilişkin olarak çalışmaların devam ettiğini belirterek, “Birkaç ay önce kamu kurumlarında çalışan taşeron işçiler kadroya geçirildi ve bunların birçoğu sağlık alanında çalışanlardı. Fakat kapsam dışı kalan ve yüzde yetmiş barajına takılan birçok kişi de açıkta kaldı. Bununla ilgili olarak konfederasyon düzeyinde çalışmalarımız devam ediyor. Mevcut raporlarımızda da ilgili kurum ve bakanlıklara sorunları bildirdik. 2019’da önemli gelişmeler bekliyoruz. Devlet hastanelerinde çalışıp devlet kadrosunda olmayan kardeşlerimiz için yaptığımız çalışmalar kadar sağlık alanında bir okuldan mezun olup iş bekleyen emekçilerimiz için de çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

“HASTANELER DEVREDİLDİĞİNDE CİDDİ BİR YIĞILMA OLACAK”

Sağlık Bakanlığı tarafından 5 bin atamanın gerçekleştiğini belirten Sert, “Hastanelerde ciddi bir personel ihtiyacı var ama atama yapılmıyor. Bir de bu yeni hastaneler yapılıyor ama o da bir sorun. Şimdi devlet hastaneleri ‘yap-işlet-devret’ yöntemiyle yapıldığı için bu kadar sağlık çalışanı da sorun yaşıyor. Devlet diyor ki, ‘Hastaneyi şu şekilde yap, hastaları ve yakınlarını memnun et, ben sana doktor, hemşire ve laborant gibi memurluk düzeyindeki personeli vereyim.’ Ama diğer taraftan geri kalan tüm birimler de işe alımları o şirkete bırakıyor. Bu kadar taşeron işçiyi sistem kaldırmadığı için kadroya alım yapıldı. Bu sistemin belli arızaları var. Yarın hastaneler devredildiğinde ciddi bir yığılma olacak, o zaman daha büyük sorunlar olacak.

 

 

 

21 Kasım 2018 - Sağlık

Muhabir Onur Şehmus Şahin


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

nurettin - Özelleştirme adı altında devletin elindeki önemli kurumlar satılarak, asgari ücrete dayalı köle sistemi oluşturuldu ve işsizlik patlatıldı. Sağlık alanı ve eğitimde de aynı durum hızla gerçekleştiriliyor. Çocuklarımızın geleceğini, umutlarını çalanlara ve buna göz yumanlara yazıklar olsun.

Yanıtla . 0Beğen 21 Kasım 11:41

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Seçim ittifaklarını faydalı görüyor musunuz?