Erdoğan: Kaşıkçı'nın katilleri belli, başka yerde aramayın

Paris'e ziyareti öncesinde havalimanında konuşan Erdoğan, Kaşıkçı cinayeti için "15 veya 18 kişinin içindedir. Başka yerde aramaya gerek yok” dedi.

Büyütmek için resme tıklayın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Esenboğa Havalimanı'nda Paris'e hareketi öncesinde açıklamalarda bulundu. Paris'te ABD Başkanı Trump'la vakit bulursak görüşme yapacaklarını belirten Erdoğan, Cemal Kaşıkçı olayıyla ilgili olarak, “Cemal Kaşıkçı ile ilgili elimizde bilgi var, gelen 15 kişi kesinlikle faili ve cesedin yerini biliyor. Cemal Kaşıkçı ile ilgili tapeleri verdik. Kaşıkçı ile ilgili gelen savcı ipe un sermek için geldi. Cemal Kaşıkçı'nın katilleri gelen 15 veya 18 kişinin içindedir. Başka yerde aramaya gerek yok.” dedi.

Cemal Kaşıkçı soruşturmasında gelinen son aşamayla ilgili soru üzerine Erdoğan, şöyle konuştu:
 
"Merhum Cemal Kaşıkçı ile ilgili olarak şuan itibariyle elimizde herhangi bir belge bulgu yok. Ama bilgi var. Bilgi nedir? Baştan itibaren bunu hep söyledim. Buraya gelen bu 15 kişi şu anda artı 3 ile 18 tutuklu. Bu 18 kişi veya daha kısa olarak 15 kişi kesinlikle bir defa hem faili biliyorlar hem de bu cesedin nereye götürüldüğünü biliyorlar. Daha önce de söyledim Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı'nın açıklaması oldu. Şimdi inkar ediyorlar ‘yapmadık’ diyorlar. O açıklamasında şu ifadeyi kullandı: ‘Yerel işbirlikçilerle bunu gerçekleştirdik’ dedi.

TAPELERİ HERKESE VERDİK: Yani yerel işbirlikçileri bunun teslim ettik ve ben başından itibaren kim bu yerel işbirlikçiler bunu açıklamanız lazım dedim. Bunu bilen sizsiniz. Siz değilseniz bu 15 kişi veyahut da bu katil veya katiller bunlar bunu çok iyi biliyor. Biz tapeleri verdik. Suudi Arabistan'a da verdik. Amerika’ya, Almanlara, Fransızlara, İngilizlere hepsine verdik. Buradaki konuşmaları falan onlar da dinlediler biliyorlar. Bunu sağa sola çarpıtmaya gerek yok. Kesinlikle bu 15'in içerisinde bunun katili veya katilleri kimdir bunu onlar biliyor.

GELEN SAVCI İPE UN SERİYOR: Suudi Arabistan yönetimi bu 15'i konuşturmak suretiyle bunu meydana çıkarmasını başarır. Bize başsavcıyı gönderdi gelen başsavcı ipe un seriyor ve bizim başsavcımız oraya istiyor. Sen bizim başsavcımızı oraya çağırıp da ne yapacaksın olayın işlendiği yer burası. Olayın işlendiği yer burası olduğuna göre burada ne görüşeceksen görüşürsün. Konsolosluğa da gittin neyi göreceksen veya görmek istiyorsan onu da zaten orada herhalde etmişsindir. Ama ipe un sermeye gerek yok. Ben hukukçu değilim, bir ekonomistim ama 40 yıllık siyasetçiyim. Bu işin başka izahı olamaz. Bu 15 kişi İstanbul'a ne için geldi, burada ne işleri var? Bu 15 kişi Cuma günü ayrı bir programla ayrı bir grup Pazartesi akşamı Salı günü o gece ayrı bir program, plan ve bu arada operasyon. Bu işin katilleri kesinlikle bu 15'in veya 18'in içindedir bunu hiç başka yerde aramaya gerek yok. Yerli işbirlikçi de kimse bunu da bunların açıklaması lazım ve biz bunları bize gönderdikleri özel temsilcilerine de bizzat anlattım. Daha ne yapayım. Benim Suudi Arabistan'a giden özel temsilcim de onlara bunları açıkça anlattı. Artık Suudi Arabistan bizim bu iyi niyetimize karşı kendileri de adaletli davranmak suretiyle bu 18'in içinde bunun olduğunu bilip bu şaibeden kurtulmaları lazım. Aksi takdirde kurtulamazlar." 

# CEMAL KAŞIKÇI İLE İLİŞKİLİ:

10 Kasım 2018 - GündemYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Ri - Suudiler kimbilir hacda umrede kaza süsü ile kaç kişiyi öldürdüler...Bunlar islamdan faydalanan zalimler. İslamı düşündükleri filan yok

Yanıtla . 0Beğen 11 Kasım 05:16

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Seçim ittifaklarını faydalı görüyor musunuz?