Erdoğan: Hakkari'de 7 şehidimiz, 25 yaralımız var

Erdoğan, Hakkari’deki patlama ile ilgili son rakamı açıkladı. Erdoğan, “7 şehidimiz, 25 yaralımız var” dedi.

Haber albümü için resme tıklayın

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa ziyareti öncesinde Hakkari’deki patlama ile ilgili son rakamı açıkladı. Erdoğan açıklamasında “7 şehidimiz, 25 yaralımız var” dedi.

Fransa'da 1. Dünya Savaşı'nın sona ermesinin 100. yıldönümü dolayısıyla düzenlenen anma töreni ve Paris Barış Forumu'na katılmak üzere bugün Paris'e giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyareti öncesinde basın toplantısı düzenledi. 

11-3-2-16871532-101120181425560000-14-5-20181110000000-aa-picture-20181110-16871531-json.jpg?

HAKKARİ'DEKİ MÜHİMMAT PATLAMASINDA ŞEHİT SAYISI ARTTI

Hakkari'deki mühimmat patlamasıyla ilgili açıklamalarda bulunan Erdoğan, "Hakkari’de son neticelerine ulaştığımız oradaki bir mühimmat depomuzun patlamasıyla 7 şehidimiz var, 25 yaralımız var. Yaralılarımızın bir kısmı Hakkari'deki hastanelerde ve ağır olan 4 yaralımızı da şu anda Ankara'ya ambulans uçakla getiriyorlar" dedi. 

HAKKARİ'DEKİ PATLAMANIN NEDENİ?

"Hakkari’deki patlamanın nedenine ilişkin şu ana kadar elinize ulaşmış bir bilgi var mı?" sorusu üzerine ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dün gece Milli Savunma Bakanım, Kuvvet Komutanları biliyorsunuz hemen oraya gittiler. Tabi gece ciddi bir faaliyet mümkün değildi. Zaman zaman patlamalar orada yine devam ediyordu. Bütün gece işi takip ettikleri gibi oradaki generalimiz, generallerimiz ve bütün bu çalışmalarla birlikte devamlı irtibat halinde olduk. Bir defa mühimmatın miadının dolması diye bir şeyin olmadığını Savunma Bakanım bana bildirdi. Çünkü daha kısa bir süre önce Kara Kuvvetleri Komutanlığımız bu konuyla ilgili orada bir çalışma yapmış, raporları falan hepsi gelmiş ve bunlardan kullanılmış. Burada sadece topla alakalı şu anda teknik ekip orada. Onların bir çalışması var. Eğer o teknik ekip topla ilgili olarak herhangi bir olumsuz şu veya bu şekilde ne açıklayacak onu bilemiyoruz. Zaten açıkladıkları zaman biz de bunu kamuoyuyla paylaşacağız. Net olarak şundandır deme durumunda henüz değiliz. Savunma Bakanım ekibiyle orada, teknik ekip şu anda orada ve bu işi çok ciddi bir şekilde takip ediyoruz" şeklinde konuştu.

KAŞIKÇI CİNAYETİ KATİLLERİ 15'İN VEYA 18'İN İÇİNDE, BAŞKA YER ARAMAYA GEREK YOK

Cemal Kaşıkçı soruşturmasında gelinen son aşamayla ilgili soru üzerine Erdoğan, şöyle konuştu:

"Merhum Cemal Kaşıkçı ile ilgili olarak şuan itibariyle elimizde herhangi bir belge bulgu yok. Ama bilgi var. Bilgi nedir? Baştan itibaren bunu hep söyledim. Buraya gelen bu 15 kişi şu anda artı 3 ile 18 tutuklu. Bu 18 kişi veya daha kısa olarak 15 kişi kesinlikle bir defa hem faili biliyorlar hem de bu cesedin nereye götürüldüğünü biliyorlar. Daha önce de söyledim Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı'nın açıklaması oldu. Şimdi inkar ediyorlar ‘yapmadık’ diyorlar. O açıklamasında şu ifadeyi kullandı: ‘Yerel işbirlikçilerle bunu gerçekleştirdik’ dedi. Yani yerel işbirlikçileri bunun teslim ettik ve ben başından itibaren kim bu yerel işbirlikçiler bunu açıklamanız lazım dedim. Bunu bilen sizsiniz. Siz değilseniz bu 15 kişi veyahut da bu katil veya katiller bunlar bunu çok iyi biliyor. Biz tapeleri verdik. Suudi Arabistan'a da verdik. Amerika’ya, Almanlara, Fransızlara, İngilizlere hepsine verdik. Buradaki konuşmaları falan onlar da dinlediler biliyorlar. Bunu sağa sola çarpıtmaya gerek yok. Kesinlikle bu 15'in içerisinde bunun katili veya katilleri kimdir bunu onlar biliyor. Suudi Arabistan yönetimi bu 15'i konuşturmak suretiyle bunu meydana çıkarmasını başarır. Bize başsavcıyı gönderdi gelen başsavcı ipe un seriyor ve bizim başsavcımız oraya istiyor. Sen bizim başsavcımızı oraya çağırıp da ne yapacaksın olayın işlendiği yer burası. Olayın işlendiği yer burası olduğuna göre burada ne görüşeceksen görüşürsün. Konsolosluğa da gittin neyi göreceksen veya görmek istiyorsan onu da zaten orada herhalde etmişsindir. Ama ipe un sermeye gerek yok. Ben hukukçu değilim, bir ekonomistim ama 40 yıllık siyasetçiyim. Bu işin başka izahı olamaz. Bu 15 kişi İstanbul'a ne için geldi, burada ne işleri var? Bu 15 kişi Cuma günü ayrı bir programla ayrı bir grup Pazartesi akşamı Salı günü o gece ayrı bir program, plan ve bu arada operasyon. Bu işin katilleri kesinlikle bu 15'in veya 18'in içindedir bunu hiç başka yerde aramaya gerek yok. Yerli işbirlikçi de kimse bunu da bunların açıklaması lazım ve biz bunları bize gönderdikleri özel temsilcilerine de bizzat anlattım. Daha ne yapayım. Benim Suudi Arabistan'a giden özel temsilcim de onlara bunları açıkça anlattı. Artık Suudi Arabistan bizim bu iyi niyetimize karşı kendileri de adaletli davranmak suretiyle bu 18'in içinde bunun olduğunu bilip bu şaibeden kurtulmaları lazım. Aksi takdirde kurtulamazlar."

hakkarideki-patlamada-4-sehidimiz-var-1541841264.jpeg?

Erdoğan öğlen saatlerinde Beştepe'de Atatürk'ü anma töreninde yaptığı konuşmada, “Hakkari’de bir mühimmat depomuzdaki patlama nedeniyle şu an itibariyle 4 evladımız şehit oldu. 20 civarında yaralımız var. Allah'tan şehitlerimize rahmet, yaralılarımıza şifalar diliyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

NE OLMUŞTU?

Hakkari’nin Şemdinli ilçesindeki üs bölgesinde dün saat 17.00 sularında büyük bir patlama meydana geldi. Valilik tarafından yapılan açıklamada, karakolda arızalı mühimmatın infilak ettiği ve 25 asker yaralandığı 7 askerin ise kayıp olduğunu duyurulmuştu.


Sınırda mühimmat patladı, 25 asker yaralı, 7 asker aranıyor

Akar'dan Hakkari'deki mühimmat patlamasıyla ilgili açıklama

10 Kasım 2018 - GündemYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Seçim ittifaklarını faydalı görüyor musunuz?