Ders yetmedi sınav koydular

Millî Gazete’nin yıllardır gündeme taşıdığı üniversitelerde kronik sorun olan öğrenciler ve akademisyenlerin Cuma Namazı sorunu halen devam ediyor…

Haber albümü için resme tıklayın

Dini inanç hürriyetinin anayasal bir hak olmasına karşı Cuma namazına gitmek isteyen üniversite öğrencileri ve öğretim üyeleri namaza gidemiyor. Yıllardır kronik bir hâl alan sorun ile ilgili YÖK daha önce üniversite yönetimlerini yeni akademik yıl için uyarmıştı. Ancak üniversiteler buna dikkat etmiyor. Ders saatlerini yine Cuma namazına getiren üniversiteler, üstüne bir de sınav saatlerini de yine bu saate denk getirdi.

Milli Gazete’nin sık sık gündeme getirdiği Cuma namazı saatlerine üniversitelerde ders ve sınav koyulması Yükseköğretim Kurulu’nu (YÖK) harekete geçirmişti. 4 Nisan 2018 tarihli yayınlanan uyarı yazısında YÖK, üniversitelere, Cuma namazı saatine dikkat edilmesini istemişti. Yeni eğitim-öğretim döneminin başlaması ile birçok üniversite de dersler konusunda bu hassasiyete dikkat edilmediği gibi sınav saatlerinde de Cuma hassasiyeti görmezden geliniyor.

ÖĞRENCİLER İBADETLERİNİ YERİNE GETİREMİYOR

Geçtiğimiz yıl üniversitelerde Cuma namazı saatlerine ders ve sınav koyulması tepki çekmiş, bunun üzerine YÖK üniversitelere uyarı yollamıştı. Yeni eğitim-öğretim hayatına başlayan üniversiteler Cuma namazı saatine ders koymazken bazı üniversitelerin bu konuyu önemsememesi öğrenci ve öğretim üyelerini veryansın ettirdi.

SINAVLARI DA CUMA NAMAZI SAATİNE DENK GETİRİYORLAR

Öğrenciler ve öğretim üyeleri hazırlanan ders programları ile ibadetlerini yerine getiremezken bu durum sınavlarda da yaşanmaya başladı. Tüm uyarı ve tepkilere rağmen üniversiteler ders saatlerinin ayarlanmasında Cuma hassasiyeti göstermediği gibi bunu üniversitelerde yapılan sınavlarda da uyguluyor. Gazi Üniversite’sinden bölünerek Hacı Bayram-ı Veli Üniversitesi’nde sınav saatlerinin birçoğu Cuma namazına denk geliyor. Böylece adeta öğrencilerin elleri kolları bağlanıyor.

YÖK BU YAZIYLA UYARMIŞTI

Son verilere göre 7 milyon öğrencinin yükseköğretimde eğitimlerini sürdürdüğü üniversitelerde, Cuma günü büyük bir sorun yaşanıyor. YÖK Cuma namazı saatlerinde ders konulmaması konusunda önemli adımlar atmıştı. YÖK üniversitelere şu uyarıyı yollamıştı: “Yükseköğretim kurumlarımızda mesai, ders, sınav ve uygulama saatlerinin Cuma namazı saati ile çakışması halinde eğitim ve öğretim faaliyetlerinde bir aksaklığa meydan vermeden gerekli tedbirler alınarak isteyen akademik ve idari personel ile öğrencilere gerekli kolaylığın sağlanması; mesai saatleri ve/veya ders çizelgeleri, uygulama ve sınav saatlerinin bu doğrultuda düzenlenmesi hususunda bilgilerinizi ve gereğini önemle rica ederim.”

Millî Gazete

10 Kasım 2018 - Gündem

Muhabir Ankara BürosuYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

Bitigçi - Nerede o namazı başörtüsnü bahane edip mazlum ayağına yatanlar. Yoksa onlarda mı mücahitliği bırakıp müteahhit oldular. Eyvah ki eyvah her şey ideolojikmiş.

Yanıtla . 0Beğen 10 Kasım 13:51
01

Ihsan - milli gazete haklı ben ünüversitede görevliyim cuma günlerine hiç saygı yok namaz saatinde ders imtihan konuyor 1 sat ara verise ne olur

Yanıtla . 0Beğen 10 Kasım 10:14

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Seçim ittifaklarını faydalı görüyor musunuz?