Dolar kuruna FED ayarı: Yükseliş sürüyor

Amerikan Merkez Bankasının (FED) verdiği faiz kararı ve yaptığı açıklamalar sonrasında dolar kurunda yükseliş trendi başladı.

Haber albümü için resme tıklayın

Dolar/TL paritesinde ABD kaynaklı gelişmelerin etkisi görülüyor. ABD'nin İran ambargosu ve Amerikan Merkez Bankasının (FED) faiz kararı, dolar kurunda haftanın öne çıkan gelişmeleri arasında yer alıyor.

Türkiye, ABD'in 5 Kasım itibariyle resmen başlayan İran'a yönelik yaptırımlarından muaf ilan edildi. Bu gelişme TL varlıklarına yönelik talebin güçlü kalabilmesini sağlaması açısından oldukça kritikti. 

Türkiye'nin İran ambargosundan muaf tutulacağının dış basındaki kulislere yansımasının ardından piyasada bir fiyatlanma gözlemlenmiş, dolar 4 Kasım'da Türk lirası karşısında 5.30'a kadar gerilemişti.

FED'in dünkü faiz kararı, haftanın en önemli ikinci ekonomi gündemi olarak öne çıkıyor. Amerikan Merkez Bankası politika faizini 2-2.25 aralığında sabit tutma kararı aldı. Bu kararla piyasalara ABD ekonomisinin güçlü olduğu mesajı verildi.

FED'in faiz kararının yanı sıra kademeli faiz artırımına ilişkin sinyaller vermesi de, dolar kurunun diğer para birimlerine karşı değer kazanmasına yol açtı. Türk lirası da bu durumdan etkilendi.

Amerikan Merkez Bankasının 2018 yılı içerisinde üç kez faiz artırımına gittiği bilinirken, önümüzdeki Aralık ayında da bir faiz artırımının büyük bir ihtimalle gerçekleşeceği belirtiliyor. 

Bu sabah itibariyle güne 5.47 seviyesinden başlayan dolar kurunda 5.54 seviyesine ulaşıldı. Ancak yeniden başladığı noktaya döndü.

İhracat birim değer endeksi %2,3 azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bugün açıklanan rakamlara göre; İhracat birim değer endeksi Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %2,3 azalış kaydetti. 2017'nin aynı ayına göre; gıda, içecek ve tütünde %8,1, ham maddelerde (yakıt hariç) %4,1 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) %2,2 azalış kaydederken, yakıtlarda %28,5 oranında arttı.

İthalat birim değer endeksi Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %2,6 arttı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde %0,1, ham maddelerde (yakıt hariç) %5,5 ve yakıtlarda %28,4 artarken, imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) %2,6 azaldı.

İthalat birim değer endeksinde Eylül ayında 2017'nin aynı ayına göre %2.6 artış görülüyor. Endeksin 2017'nin aynı ayına göre; gıda, içecek ve tütünde %0,1, ham maddelerde (yakıt hariç) %5,5 ve yakıtlarda %28,4 artarken, imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) %2,6 azalış kaydettiği görülüyor.

İthalat birim değer endeksi 2018 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın üçüncü çeyreğine göre %4 oranında artış gösterdi.

# TÜRK LİRASI İLE İLİŞKİLİ:
# ABD İLE İLİŞKİLİ:
# DOLAR İLE İLİŞKİLİ:

09 Kasım 2018 - EkonomiYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Seçim ittifaklarını faydalı görüyor musunuz?