Eğitimde sistemin adı bir ileri bir geri

Her bakan döneminde köklü olarak yapılan dönüşümler, eğitim sisteminde yeni yeni sorunlar ortaya çıkarmaya başlıyor.

Haber albümü için resme tıklayın

Yıllardır başta eğitim sistemi olmak üzere yapılan değişiklikler öğrencileri olumsuz yönde etkilerken, her bakan döneminde köklü olarak yapılan dönüşümler sistemde yeni yeni sorunlar ortaya çıkarmaya başlıyor. Bir dönem büyük umutlarla getirilen uygulamalar birkaç yıl sonra işe yaramıyor gerekçesiyle ortadan kaldırılıyor. Bu ise eğitim camiasını yeni sorunlarla karşı karşıya bırakıyor. Bunun son örneği ise Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından açıklandı. Bakan, özel okul teşviğini kaldırılacağını ifade etmesi, gelecek sezonda yeni sorunları ortaya çıkaracak.

TOPLAMDA 520 BiNÖĞRENCi YARARLANDI

MEB tarafından ilk kez 2014-2015 eğitim ve öğretim sezonunda uygulamaya konulan özel okul teşviği uygulamasından dört yılda binlerce aile yararlandı. Maddi zorluklar yaşayan ailelere destek olmak için getirilen sistem ile birlikte devlet toplamda  4 milyar TL’ye yakın özel okullara ödeme yaptı. Bu uygulamadan toplamda ise bugüne kadar 520 binin üzerinde öğrenci yararlandı. Sistemin kademeli olarak kaldırılması uygulamadan yararlanan mevcut öğrencileri etkilemeyecek, ancak yeni öğrenci gelecek yıldan itibaren sistemden yararlanamayacak.

GARiBANIN ÇOCUĞU YARARLANAMIYORDU

Özel okul teşviğinin uygulamasında da büyük sorunlar yaşanıyordu. Özel okul teşviklerinin alt gelir düzeyindeki öğrenciler için değil de genelde zengin ama kayıtsız ailelerin çocuklarının yararlanması çokça eleştiriliyordu. Alt gelir grubuna mensup ailelerin bu anlamda büyük sorun yaşadığı sistemin dönüşümü yerine kaldırılacak olması ise yeni sorunları da ortaya çıkaracak.

KONTENJANLARDA BOŞLUK KALACAK

Söz konusu uygulamanın kaldırılacak olması özel okulları da tedirgin etmeye başladı. Sayıları yaklaşık 10 bine yaklaşan özel okullar toplam eğitim sistemindeki öğrencilerin yüzde 7’sine yakınını bünyesinde barındırıyor.  Yaklaşık 1 milyon 300 bin öğrencinin eğitim aldığı bu okullara her yıl devlet özel okul teşviği ile destek de bulunuyordu. Ortalama 75 bin öğrencinin yıllık yararlandığı sistem kaldırılınca özel okullarda ise boş kontenjanlarda büyük artış olacağı belirtiliyor. Böylece gelecek yıl özel okulların boş kontenjanlarında artış olacağı da görülüyor.

09 Kasım 2018 - Gündem

Muhabir Ankara BürosuYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Seçim ittifaklarını faydalı görüyor musunuz?