Teşvikte yeni düzenleme

Millî Gazete mağduriyetleri dile getirmişti Bakanlık harekete geçti.

Haber albümü için resme tıklayın

25 Eylül’de yayımlanan “Teşvik Bilmecesi” haberimizde özel okul teşviklerinin hakkaniyete uygun verilemediğini, bu durumun da mağduriyetlere sebep olduğunu dile getirmiştik. Haberimizin ardından Milli Eğitim Bakanlığı harekete geçti. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) ile üniversitelerin 2019 yılı bütçelerinin görüşüldüğü toplantıda konuşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, özel öğretime teşvik uygulamasını kademeli olarak azaltarak, kaldıracaklarını belirtti.

“TEŞVİK UYGULAMASINI KADEMELİ OLARAK AZALTARAK KALDIRACAĞIZ”

2017-2018 eğitim ve öğretim yılında 301 bin 777 öğrenciye bir milyar 207 milyon 708 bin 478 TL eğitim ve öğretim desteği ödemesi yapıldığını aktaran Selçuk, “2018-2019 eğitim ve öğretim yılında geçen yıllardan hak kazanan ve bu eğitim ve öğretim döneminde yeni katılan 75 bin öğrenci ile toplamda 253 bin 827 öğrencinin eğitim ve öğretim desteğinden faydalanması planlanmıştır. 2018-2019 eğitim ve öğretim yılında ödeme miktarları Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Bakanlığımızın müştereken belirlediği oranda artırılarak, eğitim ve öğretim kademesine göre yıllık 3.290 TL ile 4.610 TL arasında değişen eğitim ve öğretim desteği ödenecektir. Özel öğretimde istatistiklerden de anlaşılacağı üzere nicelikle ilgili önemli ilerlemeler sağlanmıştır. Önümüzdeki süreçte özel öğretime teşvik uygulamasını kademeli olarak azaltarak kaldıracağız. Buradaki bakış açımız dezavantajlı durumda olan resmi okullarımızdaki niteliksel ve nicel gelişime hizmet etmektir” değerlendirmesinde bulundu.

UYGULMADAKi ÇELiŞKiLERi GÜNDEME TAŞIDIK

“Teşvik Bilmecesi” haberinde, daha iyi bir eğitim için çocuklarını özel okula gönderen ailelere verilen teşviklerde, bir türlü hakkaniyet sağlanamadığını, teşvik çıkar ümidiyle dişinden tırnağından artırıp çocuklarını özel okula gönderen velilerin ise her sene ayrı bir şok yaşadığını dile getirmiştik. Maddi durumu hayli iyi olan serbest meslek sahibi velilere her sene çıkan teşvikin, bordolu çalışanların, memurların orta sınıfın muhitine uğramadığının altını çizmiş, uygulamadaki çelişkileri madde madde yazmıştık…

iŞTE O ÇELiŞKiLER

-Bordrolu çalışanlar, bordrolarında oynama yapamadıkları için 0-5000 YTL maaş alanlara verilen 350 puanı alamıyorlar. Serbest meslek mensupları ise gelirlerini gizleyebiliyor.

-Boşanmış aileler en büyük avantaja sahip. Sırf bu yüzden boşanan aileler olduğu ifade ediliyor.

-İş yeri sahipleri, iş yerlerinde kendilerini asgari ücretli olarak ya da kendilerini zarar eden bir firma olarak gösterebiliyor.

- Velilerden kira geliri olmadığına ait dilekçe isteniyor. Çoğu kişi kira alsa da, almamış gibi gösteriyor. Kontrol yok.

-Sabit maaşla çalışanda fabrika sahibi de aynı derecelendirmeye tabi tutuluyor.

-Teşvik evrakları okullarda kayıt evrakları ile birlikte kontrol edilip değerlendirilmiyor. Herkesten gelir testi belgesi istenmiyor.

-Yanlış bilgi ve beyanda bulunanlara herhangi bir işlem uygulanmıyor.

09 Kasım 2018 - Gündem

Muhabir Gökçen GöksalYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

PALANDÖKEN - Tespiti yapsın iptal etsinler kardeşim. Ben tek maaşlı olarak müracaatımdan sonuç alamadım. Üniversite de akademisyen her iki eş çalışan 16 bin tl beyan eden kişi katkı aldı. Haram zıkkım olsun. Sorumlusu onlar mı, yoksa denetlemeyi yapmayan-yapamayan mı.

Yanıtla . 2Beğen 09 Kasım 13:59
01

Ihsan - özel okullar paralı ne teşviği teşvik yanlış

Yanıtla . 1Beğen 09 Kasım 12:09

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Seçim ittifaklarını faydalı görüyor musunuz?