Alparslan Kuytul'a tahliye kararı

Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı kurucu başkanı Alparslan Kuytul'a "terör örgütü" suçundan tahliye kararı çıktı.

Büyütmek için resme tıklayın

Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfına yönelik soruşturma kapsamında bugün ilk duruşma yapıldı. Duruşmada savunma yapan kurucu başkan Alparslan Kuytul, isnat edilen suçları reddetti. Kuytul, hiçbir silahlı terör örgütüyle bağlantısı olmadığını, DEAŞ tarafından ölümle tehdit edildiğini söyledi.

Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfına yönelik soruşturma kapsamında tutuklanan vakfın kurucu başkanı Alparslan Kuytul'un "silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım etme ve silahlı terör örgütünün propagandasını yapmak" suçlarından, tutuksuz vakıf yöneticisi 2 sanığın ise "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan yargılanmasına başlandı.

Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada, vakıf yöneticileri tutuksuz sanıklar Mahfuz Ç. ve Gökhan Y. ile avukatları hazır bulundu.

Tutuklu sanık Alparslan Kuytul ise mahkemeye bulunduğu Bolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumundan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Duruşmada ilk olarak sanık avukatları, savunmaların SEGBİS kaydı ile yapılması yönünde talepte bulundu. Mahkeme heyeti de yaptığı değerlendirme sonucu oy birliğiyle bu talebin reddine karar verdi.

KUYTUL: DEAŞ TARAFINDAN ÖLÜMLE TEHDİT EDİLDİM

Savunması alınan sanık Alparslan Kuytul hiçbir silahlı terör örgütüyle bağlantısı olmadığını, DEAŞ tarafından ölümle tehdit edildiğini söyledi.

Terör örgütü PKK'yı eleştirdiğini ve arkadaşlarının bu konuda tehditler aldığını ifade eden Kuytul, FETÖ/PDY'yi eleştiren konuşmaları olduğunu dile getirdi.

Kuytul, davaya konu konuşma görüntülerinde ise siyasi analiz yaptığını ileri sürdü.

Sanık Gökhan Y. ve Mahfuz Ç. da terör örgütü propagandası yapmadıklarını, FETÖ/PDY ile bir ilgilerinin olmadığını belirterek, beraatlarına karar verilmesini istedi.

SAVCI TUTUKLULUK HALİNİN DEVAMINI İSTEDİ

Cumhuriyet savcısı ise sanık Alparslan Kuytul'un konuşma videolarının Adana Emniyet Müdürlüğüne müzekkere yazılarak ayrıntılı bir şekilde irdelenip, incelenmesi ve sanığın üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, sanığın üzerine atılı suçu işlediğine dair kuvvetli suç şüphesinin varlığını sürdürüyor oluşu dikkate alınarak tutukluluk halinin devamına karar verilmesi yönünde görüş sundu.

TAHLİYE KARARI

Mahkeme heyeti de sanık Alparslan Kuytul'un tutuklulukta geçirdiği süre, ölçülülük ilkesi ile terör kapsamına girmeyen diğer suçlamalar yönünden Adana 4. Ağır Ceza Mahkemesince görülen dava kapsamında tutuklu bulunması hususları dikkate alınarak tahliyesine karar verdi.

Mahkeme ayrıca suça konu 6 videonun terör örgütleri FETÖ/PDY ve PKK/KCK aleyhine olup olmadığının detaylı bir şekilde incelenmesi için bilirkişiye gönderilmesini kararlaştırdı.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Adana'da yürütülen soruşturma kapsamında aralarında vakfın kurucu başkanı tutuklu Alparslan Kuytul'un da bulunduğu 3 kişi hakkında 41'er yıla, 42 şüpheli hakkında ise 21'er yıla kadar değişen hapis cezası istemiyle iddianame hazırlanmıştı.

Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesince gönderilen iddianame kısmen kabul edilip, Kuytul hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım etme ve silahlı terör örgütünün propagandasını yapmak" suçlarından 20 yıl hapis, tutuksuz vakıf yöneticileri Gökhan Y. ve Mahfuz Ç. hakkında ise "terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından 5'er yıl hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

Mahkeme, terör kapsamına girmeyen diğer suçlamalar yönünden görevsizlik kararı verip Kuytul, Gökhan Y. ve Mahfuz Ç. ile diğer 42 kişi hakkındaki dava dosyasını Adana Cumhuriyet Başsavcılığına iade etmişti.

Dosya daha sonra gönderildiği Adana 4. Ağır Ceza Mahkemesince yapılan incelemenin ardından kabul edilerek, farklı bir dava daha açılmıştı.

# ALPARSLAN KUYTUL İLE İLİŞKİLİ:

08 Kasım 2018 Adana- GündemYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

08

Birgül - Evet 60 70 80 li yıllar geri dönmüş konuşma özgürlüğü bitmiş...konuştuğun lafı da ayaktan alıp kulağın arkasına yapistirilmis....RTE KAFAYI ALPARSLAN HOCAYA TAKMIS BELLI....BEN ILK DEFA BIR HOCANIN BU KADAR TÜRKIYE GERCEKLERINI KONUSTUGUNU GÖRDUM....ODA SUSTURULMAK ICIN HAPISE ATILMIS..

Yanıtla . 0Beğen 12 Ocak 08:35
07

.@ Musluman - Geçmiş olsun kardeşim. Seni ve davasına sadık ları seviyoruz.

Yanıtla . 0Beğen 10 Kasım 03:11
06

Hulusi Ballıdağ - Geçmiş olsun Sayın Alparslan Kuytul hoca. Darısı diğer özgürlüğü kısıtlanan masun insanlarımıza.

Yanıtla . 0Beğen 09 Kasım 23:45
02

Egez - Vallahi çok sevindim.Çok şükür bir milli görüşçü, müslüman kardeşi olarak dua ediyordum Alapaslan hocaya, hamdolsun.Eşine, çocuklarına kavuştu çok şükür.

Yanıtla . 11Beğen 08 Kasım 22:46
01

Beşir - afrine girersin ama çıkamassın.aha girdik çıktık.sana devletçilik oyna diyen mi oldu.cemaat ehliysen inançlı insan yetiştir.sana inananları kışkırtma .siyasette yasak değil.yapabilirsin.ama din adına yapma.

Yanıtla . 11Beğen 08 Kasım 18:23
05

Ahmet Duman - @Beşir 01 nolu yoruma cevabı: Ekmek pahalı demek siyasettir, beşir. Siyaset ise en kısa tanımıyla, yönetme sanatıdır. Kastın İslam ise eğer, haksızlığı 'dilsiz şeytanlık' olarak ilan eden din siyasetin tam da merkezidir. Bana göre de suriye'de de, ırak'ta da tezkere çıkarıp kaos çıkarmak kadar, afrin'e girmek tam bir aptallıktır, selamlar.

Yanıtla . 7Beğen 09 Kasım 09:37
04

Talha - @Beşir 01 nolu yoruma cevabı: Hoca Afrin derken sadece afrin çerçevesinde düşünmek yanlış olur. devamındaki operasyonlarıda düşünmek lazım. afrin operasyonu yapıldı, şimdi afrin yetmedi münbiç, sonra fıratın doğusu, sonra Yani azar azar yavaş yavaş Suriye'nin içine çekiliyoruz. Hocanın maksadı bu.

Yanıtla . 10Beğen 08 Kasım 23:02
03

Egez - @Beşir 01 nolu yoruma cevabı: Bu eleştirileri yapması, aylarca eşinden, ailesinden uzak hapis hayatı yaşamasına sebep değil.Tutuksuz yargıla, yurt dışı yasağı koy vesair bir sürü yaptırım var yazık değil mi, insanların haksız yere hürriyetlerine pranga vurmak doğru mu, adil mi ?

Yanıtla . 10Beğen 08 Kasım 22:49

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Seçim ittifaklarını faydalı görüyor musunuz?