Analist Atvan: "İran, Netanyahu'ya kırmızı halı serseydi..."

İran'a yönelik ABD yaptırımlarını değerlendiren Abdulbari Atvan, Müslüman ülkelerin İran’ın yanında yer alması gerektiğini söyledi.

Büyütmek için resme tıklayın

Arap dünyasının tanınmış yazar ve analistlerinden Abdulbari Atvan, Rey el Yevm gazetesindeki başyazısında ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını değerlendirdi.

Abdulbari Atvan, kaleme aldığı yazısında, Müslüman ülkelerin İran’ın yanında yer alması gerektiğini belirterek “Tüm Arap ve Müslüman devlet adamları bu yaptırımlara karşı herhangi bir şüphe duymadan İran’ın yanında yer almalı” dedi.

“İRAN, NETANYAHU’NUN AYAKLARININ ALTINA KIRMIZI HALI SERSEYDİ…”

Tasnim’in aktardığına göre Abdulbari Atvan, “Bu yaptırımlar İran'a uygulanıyor çünkü İran, İsrail'e karşı direnişin kalesi ve Kudüs'teki İslami kutsal alanlara yönelik işgalin karşısında duruyor. Eğer İran, Netanyahu, Savaş Bakanı Liberman ve İsrail jimnastik ve judo takımının ayaklarının altına kendi ülkesinde kırmızı halı serip milli marşını okusaydı, işte o zaman Amerika’nın en samimi dostu olurdu ve orada İsrail lobisi olurdu” ifadelerini kullandı.

Abdulvari Atvan’ın konuya ilişkin yazısından diğer bölümler şu şekilde:

İran halkının ve hükümetinin, Amerikan-İsrail koalisyonuna hiçbir taviz vermeyeceğini ve sağlam duracağını bununla birlikte Arapların Irak ve Libya’daki tecrübelerinden yararlanacağını umut ediyoruz. Çünkü eğer imtiyaz vermeye başlarsa, askeri saldırganlık ve işgal durmayacaktır. Biz, Nükleer müzakereler sırasında altı büyük gücü yenen İranlı liderlerin bu gerçeğin çok iyi farkında olduklarına inanıyoruz.

“TRUMP, İRAN’DAN KORKUYOR ÇÜNKÜ…”

Trump İran'dan korkuyor çünkü güçlü bir ülke ve füze sistemleri var. İran'ın Fars Körfezi bölgesinde Trump'ın müttefiklerini, üslerini ve kuvvetlerini yok edebilecek bir askeri teçhizat ve askeri gücü var. Amerika böylece İran milletini kendi devletlerine karşı çıkması ümidiyle tahrik etmeye çalışıp muhasara altına alıyor. ABD Başkanı, ülkenin 40 yıldır yaptırım altında olduğunu ancak teslim bayrağını çekmediğini unutmuştur ve gelecekte bu yaptırımların işe yaramayacağından şüphe yoktur.

OLASI BİR ASKERİ ÇATIŞMA HAKKINDA

ABD, İsrail ve Arap müttefikleri, Suriye, Hizbullah, Hamas ve cihat ekseninden gelen ilk intikamcı tepkiyi karşılayabilir mi? Her taraftan akacak binlerce roketle başa çıkabilecekler mi? ABD hava savunması Patriot füzelerinden gurur duyduğu halde, Yemen Ensarullah Hareketi’nin balistik füzelerini durduramadı, Hizbullah’ın daha gelişmiş ve şaşmaz binlerce füzelerini durdurmayı başarabilecek mi?

08 Kasım 2018 - DünyaYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

Mesut YEŞİLKAYA - Müslümanlarin maddiyatci düşünceleri ve ilim ehline liyakat dikkat gostermedikleri sürece devam eder

Yanıtla . 4Beğen 08 Kasım 19:05
01

Serdar - İsrail ve abd ye göstermiş olduğu dik duruşun aynısını rusya ve çin'e de göstermesini bekleriz

Belki dünya müslümanlarının durumu daha farklı olurdu

Yanıtla . 2Beğen 08 Kasım 15:03

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Seçim ittifaklarını faydalı görüyor musunuz?