Erdoğan: Ülkemiz ilaç ve tıbbi malzemede dışa bağımlı

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Erdoğan, "Ülkemiz ilaç ve tıbbi malzeme konusunda dışa bağımlı. Bundan kurtulmamız lazım." dedi

Video için play'e tıklayın

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Gülhane Akademik Yıl Açılış töreninde açıklamalarda bulundu. Sağlık alanında millileşmeye verilen öneme dikkat çeken Erdoğan, "Bakanlığımızı, üniversitelerimizi bir kez daha ikaz ediyorum; sağlıkta millileşme hamlemize hiçbir bahaneye sığınmadan, komplekse düşmeden destek verilmeli. Bu konuyu en az savunma sanayimiz kadar kritik ve önemli görüyoruz. Ülkemiz ilaç ve tıbbi malzeme konusunda dışa bağımlı. Bundan kurtulmamız lazım." dedi.

BAKANLIĞIMIZI, ÜNİVERSİTELERİMİZİ UYARIYORUM: “Kendi bilim insanlarımızı, kurumlarımızın, firmalarımızın yaptığı çalışmalara yeteri kadar destek verilmediğini üzüntüyle görüyorum” diyen Erdoğan, “Bir anda asırlık birikimleri yakalayıp geçmek tabi ki mümkün değildir ama bu doğrultuda samimi ve etkili çalışmalar yapan bilim ve iş insanlarımızı da gerektiği şekilde desteklememiz gerekiyor ve bu destekleri vermeye hazırız. Hem milletimize karşı sorumluluğumuzun hem de ülkemizin çıkarlarının gereği budur. Buradan bakanlığımızı, üniversitelerimizi ve ilgili tüm kurumlarımızı bir kez daha ikaz ediyorum. Sağlıkta millileşme hamlemize hiçbir bahaneye, mazerete sığınmaksızın, hiçbir komplekse düşmeksizin destek verilmelidir. Bu konuyu en az savunma sanayimiz kadar kritik ve önemli görüyorum.

ARTIK İSTİYORUZ Kİ KENDİ MR'IMIZI ÜRETELİM: Ülkemiz ilaç ve tıbbi malzeme konusunda dışa bağımlı. Bundan kurtulmamız lazım. Artık istiyoruz ki tomografimizi, ultrasonografiyi, MR’ımızı biz üretelim.Türkiye sağlık alanındaki hedeflerine inanıyorum ki sizlerin gayretleriyle, çabasıyla emeğiyle ulaşacaktır. Madem ecdadımız, ‘Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi’ demiştir. Bu iş bu kadar önemli. Öyleyse mutluluğun kaynağı olan sağlığa daha çok önem vereceğiz. Ortalama insan ömrünün birkaç asır önceki 40’lı yaşlardan bugün 80’li yaşlara dayandığı bir dünyada bizim sağlık alanındaki çalışmaların gerisinde kalmamız düşünülemez. Bugün ülkemizin eğitim ve sağlık kurumlarının her birinde görev yapanların sayısı silahlı kuvvetlerin ve emniyet teşkilatının toplam mevcudundan bile fazladır. Türkiye gibi dünyanın en büyük güvenlik sorunlarının yaşandığı coğrafyasında bulunan bir ülkenin eğitim ve sağlık konusuna verdiği bu önem aslında geleceğimize nasıl baktığımızın işaretidir” açıklamasını yaptı. 

07 Kasım 2018 - GündemYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

05

ihsan - bu en önemli konulardan biri derhal millileşmeliyiz sağlıkta

Yanıtla . 0Beğen 08 Kasım 10:21
04

Mesut Sarp - Yav arkadaşlar hemen bozulmayalım işte. 17 sonra filanda olsa Reiz uyarıyo, kıymetini filan bilelim yani !

Yanıtla . 2Beğen 07 Kasım 23:59
03

Kemall - Uyar bakalım. Bence doktorları çok aşağıladınız uygulamalarınız sayesinde. Hekimlere zerre değer yok. Ben 13 yıl sadece tıp ihtisası yapmış biriyim ve başka geçim imkanı bulsam o an mesleği bırakacağım. Adını vermiyeyim bir ilimizin il sağlık müdürlüğü kendisine maruzat ileten çocuk hekimine( hastanede nöbet tutacak çocuk hekimi sayısı istifa ve kötü koşullar nedeni ile yan dal sınavını kazanıp gidenlerden dolayı çok azaldı) yahu bari bizi de sözleşmeli kadrosuna alın hiç olmazssa ücretimiz artsın yoksa bu koşullarda artık istifa zaruri olcak diyen hekime istifa en doğal hakkınız diyecek sorumsuzluğu gösterebiliyor. Cb nin dediğine gelince elbette çok doğru. Ama sağlıkta yönetim kötü. Adaletsizlik diz boyu. Böyle devam ederse zeka seviyesi iyi olan kimse bu mesleği yazmaz.

Yanıtla . 3Beğen 07 Kasım 16:35
01

murat - İşe bak sanki icraatın başı kendisi değil 17 yıldır başksı yönetiyor.Uyarıyormuş kime bu uyarı

Yanıtla . 4Beğen 07 Kasım 15:26

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Seçim ittifaklarını faydalı görüyor musunuz?