Ekonomide resesyon riski: İşte olası senaryolar

Türkiye ekonomisinde resesyon belirtileri artıyor. Standard&Poor's'un Türkiye'ye 2019 için resesyon uyarısı, olası risklerin yükseldiğini gösteriyor.

Büyütmek için resme tıklayın

Türkiye ekonomisinde resesyon riski artıyor. "Ekonomide küçülme, yavaşlama" anlamına gelen resesyona ilişkin Türkiye özelinde yapılan analizler, 2019 için kritik bir görünüm ortaya koyuyor.

Bir diğer derecelendirme kuruluşu olan Fitch'in 2 Ekim tarihli kararı, bir resesyon belirtisi olarak dikkat çekiyor. 20 Türk bankasının uzun vadeli kredi notunu düşüren Fitch'in bu kararı, Türkiye ekonomisindeki olumsuz göstergelerden yalnızca biri.

S&P'nin "Ödemeler Dengesi Baskısının Türkiye ve Arjantin’e Zararı" başlıklı yazısında Türkiye ekonomisinin 2019'un ikinci çeyreğinde resesyona girebileceği uyarısı yer alıyor. Türkiye ekonomisinin 2019'da %0.5 daralacağını öngören yazıda, Arjantin'in de önümüzdeki aylarda resesyona gireceği uyarısı bulunuyor.

Resesyon nedir ve ekonomiye etkileri nelerdir?

Resesyon; ekonomik durgunluk, ekonominin en az altı aydır önemli ölçüde azalmasıdır. Bunun anlamı;

  • Reel GSYİH,
  • Gelir,
  • İstihdam,
  • İmalat ve perakende satışlar

kalemlerinde önemli ölçüde bir düşüş gözlemlenmesidir. 

İnsanlar çoğu kez, GSYİH büyüme oranının iki ardışık çeyrek veya daha fazla süreyle negatif olduğu bir durgunluk olduğunu söylüyor. Ancak, çeyrek dönem gayri safi yurtiçi hasıla raporları çıkmadan önce durgunluk sessizce başlayabilir. Bu yüzden Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu diğer dört faktörü ölçmektedir. Bu veriler aylık olarak çıkıyor. 

Yavaşlamanın birkaç çeyreği olduğu ancak yine de pozitif büyümenin olduğu bir durgunluk genellikle devam etmektedir. Çoğunlukla dörtte bir oranında negatif büyüme gerçekleşecek, bunu birkaç çeyrek için pozitif büyüme ve daha sonra da negatif büyümenin bir diğer çeyreği yaşayacak.

Yaklaşmakta olan bir durgunluğun ilk işareti imalat işleri gibi önde gelen ekonomik göstergelerin birinde gerçekleşmektedir. Üreticiler önceden büyük siparişler alırlar. Bu dayanıklı mal sipariş raporuyla ölçülür. Bu zamanla azalırsa, fabrika işleri de öyle olacaktır. Üreticiler işe alımları durdurduğunda, ekonominin diğer sektörleri yavaşlayacak demektir.

Tüketici talebindeki düşüş, normalde yavaşlayan büyümenin ardındaki nedendir. Satışlar düşerken şirketler genişliyor. Kısa bir süre sonra yeni işçileri işe almayı bırakıyorlar. Bu zamana kadar durgunluk genellikle devam ediyor.

Yaşanan durgunluk sonrasında yüksek bir oranda geniş bir işsizlik yaratır. İşsizlik oranı arttıkça, tüketici alımları daha da düşmektedir. İşletmeler iflas eder. Birçok resesyonda, insanlar ipotek ödemelerini karşılayamadıkları zaman evlerini kaybederler. Durgunluk kısa olsa bile tipik olarak dokuz ila 18 ay arasında etkisi uzun sürebilir.

Ekli Dosyalar

11 Ekim 2018 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Seçim ittifaklarını faydalı görüyor musunuz?