Erdoğan'dan "tasarruf ve yatırım" genelgesi: Yeni projeler için ön şart

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "2019-2021 Dönemi Yatırım Programı Hazırlıkları" ile ilgili genelgesi Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Erdoğan yatırım genelgesinde amacın kamu harcamalarında tasarruf yapmak, enflasyonu düşürerek fiyat istikrarını korumak ve yurt içi tasarrufları artırmak olduğunu söyleyerek "zorunlu haller dışında 2019 Yılı Yatırım Programı'na yeni proje alınmayacaktır" ifadesini kullandı..

Büyütmek için resme tıklayın

Resmi Gazete'de yayımlanan "2019-2021 Dönemi Yatırım Programı Hazırlıkları" ile ilgili genelgede Erdoğan, hükümetin vatandaşların refah ve mutluluğunu daha üst seviyelere çıkarma amacı doğrultusunda makroekonomik istikrarı korumak, üretimi artırmak ve toplumun refah düzeyini yükseltmek için 2019-2021 döneminde Yeni Ekonomi Programı uygulayacağını vurguladı.

Makroekonomik ve finansal istikrarı korumak temel önceliklerin olduğunu belirten kullanan Erdoğan, "Kamu harcamalarında tasarruf yapmak, enflasyonu düşürerek fiyat istikrarını korumak, yurt içi tasarrufları artırmak, cari işlemler açığını azaltmak, kamu mali dengelerini ve mali disiplini daha da güçlendirmekdir" ifadesini kullandı.

"ZORUNLU HALLER DIŞINDA YATIRIM PROGRAMINA YENİ PROJE ALINMAYACAK"

Orta Vadeli Program ve Mali Plan'la uyumlu olmak kaydıyla, kamu idarelerinin stratejik planlarının da hazırlıklarda dikkate alınacağı bilgisini veren Erdoğan, şöyle devam etti:

"Proje bazında ödenek teklif ve tahsislerinde devam eden öncelikli projelerden en kısa sürede tamamlanabilecek olanlara öncelik verilecektir. Tasarruf tedbirleri kapsamında zorunlu haller dışında 2019 Yılı Yatırım Programı'na yeni proje alınmayacaktır. Mevcut kamu sabit sermaye stokundan azami kapasitede yararlanılması için gerekli bakım ve onarımlara önem verilecek, vatandaşlarımızın acil ihtiyaçlarına ve ekonomide katma değer artışına doğrudan hizmet etmeyen projeler teklif edilmeyecektir."

Bütün kuruluşların 2019 Yılı Yatırım Programı hazırlıkları ile ilgili olarak bundan sonraki süreçte, belirtilen hususlar ile "2019-2021 Dönemi Yatırım Programı Hazırlama Rehberi"ndeki öncelikleri, esasları ve yatırım tavanlarını dikkate almalarını isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, tavan içinde kalmak kaydıyla, Strateji ve Bütçe Başkanlığının 31 Temmuz 2018 tarihli Yatırım Talepleri Duyurusu'na istinaden gönderdikleri yatırım tekliflerinde varsa proje bazındaki değişiklik önerilerini ivedilikle "kaya.sbb.gov.tr" adresinde yer verilen Ka Ya Bilgi Sistemi aracılığıyla Strateji ve Bütçe Başkanlığına göndermeleri çağrısında bulundu.

Söz konusu genelgede "2019-2021 Dönemi Yatırım Programı Rehberi" de yer aldı.

11 Ekim 2018 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

03

Enes Ahmet - Sarayın harcamalarından tasarruf olacak mı?

Yanıtla . 0Beğen 11 Ekim 11:46
02

Eba Alpereren - Gazetelerin haberlerine göre Sarayın günlük gideri 2 milyon TL. Acaba Reis sarayın giderlerindede tasarrufa gidecekmi.

Yanıtla . 0Beğen 11 Ekim 09:41
01

Yasin - Ne oldu cılgın (gereksiz) projelere.

Olmadımı. Geri vites mi gerekti. Yapılan kültür sarayları sinema salonlari spor salonlari Vs vs adı altında yapılan ama kullanılmayan atıl durumdaki yapılara harcanan onca para emek iş gücüne yqzık değil mi.

Qzıcık etrqfınıza bakın. Yani basiretiniz mi bağlandı da halkı duyamaz göremez oldjnuz. İstanbulun her yerini bina yığını haline getirdiniz. Sokaklarda toprak yok ağaç dikecek. Bumudur gelismişlik medeniyet.

İsraf gırla gidiyor.

Binlerce araç cikiyor teafiğe her gün, yollar 3 şeritten 5 şeride cikti. Trafik her gun keşme keş hale geldi. Yani yerin ustune bu kadar bina gereklimiydi.

Simdi askeriye arsaları var. Millet projesi yapacaksiniz onda bile bir suru gereksiz binalar yapilar va... Millet agac istiyor mesire alaji istiyor. Senden bina istemiyor.

Bina istemiyoruz anla artık.

Yanıtla . 0Beğen 11 Ekim 09:25

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Seçim ittifaklarını faydalı görüyor musunuz?