Şehir hastaneleri Sayıştay Raporu’nda... Dökülüyorlar

Sayıştay Raporu’nda, yap-kirala-devret modeliyle yapılan şehir hastaneleri ile ilgili çarpıcı detaylar gün yüzüne çıktı.

Büyütmek için resme tıklayın

ABD’li şirket McKinsey’in direktifleriyle hareket ettiği ortaya çıkan Sağlık Bakanlığı’nın yap-kirala-devret projelerinde, Sayıştay uzmanları, yaptıkları incelemelerde projelerde yanlış bulguları bir bir raporladı. Şehir hastanelerinde mevzuata aykırı sözleşmenin yapıldığına dikkat çekilen raporda, şehir hastanelerinin muhasebe kayıtlarının yapılmadığı, taahhütlerin takip edilmediği, kira ödemelerinin hatalı muhasebeleştirildiği tespit edildi.

Şehir hastanelerinde ihale ve denetimle ilgili Sayıştay çok konuşulacak bilgiler açıkladı. Tartışmaların odağında yer alan şehir hastaneleri başta olmak üzere yap-işlet-devret yöntemiyle yapılan birçok projenin fizibilite çalışması ve denetimi merak ediliyordu. Sayıştay Başkanlığı ‘2017 yılı Dış Denetim Genel Değerlendirme Raporu’nda, yap-işlet-devret yöntemiyle yapılan projelerin detayını gözler önüne serdi. ABD’li şirket McKinsey’in, daha önce Sağlık Bakanlığı’na da yol haritası çizdiği ortaya çıkmıştı. Çarpıcı ifadelerin yer aldığı Sayıştay Raporu’nda, Sağlık Bakanlığı’na bağlı yap-işlet-devret yöntemiyle yapılan projelerde ‘şirketlerin sözleşmeye uymadığı, hesapların hatalı tutulduğu, hesapların takip edilmediği’ne dikkat çekildi.   

MCKINSEY YÖN VERDİ, SAYIŞTAY HATAYI TESPİT ETTİ

Kamuoyunu yakından ilgilendiren bulguların yer aldığı Sayıştay Raporu’nun ‘Kamu Özel İşbirliği Modeli Çerçevesinde Yaptırılan Yatırım ve Hizmetlere İlişkin Tespitler’ kısmında yap-işlet-devret ile ilgili önemli bilgiler yer aldı. McKinsey’in direktifleriyle hareket eden Sağlık Bakanlığı’nın yap-işlet-devret projelerinde, Sayıştay uzmanları aylarca üzerinde çalıştığı ve incelemelerde bulunduğu yap-işlet-devret projelerinde yanlış bulguları bir bir raporladı.

MEVZUATA AYKIRI SÖZLEŞME YAPILDI

Raporda, yap-işlet-devret modeli kapsamında yapılan yatırımlarda mevzuata aykırılık tespit edildi. ‘Hizmet İmtiyaz Varlıkları Hesabı’nda bulunan varlıklar için amortisman ayrılmadığı belirtilen raporda, ilgili mevzuat hükümlerinde aranan usul ve esaslara uyulmadan yap-işlet-devret modeli çerçevesinde sözleşmenin imzalandığına dikkat çekildi.

MUHASEBE KAYITLARI TUTULMADI

Sözleşme yükümlülüklerini yerine getirmeyen yüklenicilere sözleşmede öngörülen yaptırımların uygulanmadığına dikkat çekilen raporda, “Yap-kirala-devret modeli çerçevesinde yaptırılan şehir hastanelerine ilişkin varlık ve yükümlülükler ile envanter işlemlerine ilişkin muhasebe kayıtlarının yapılmadığı, bu kapsamda girişilen taahhütlerin nazım hesaplarda takip edilmediği, kira ödemelerinin hatalı muhasebeleştirildiği tespit edilmiştir” ifadelerinin yer alması, şehir hastanelerinin genel durumunu gözler önüne serdi.

08 Ekim 2018 - Gündem

Muhabir Muhammed Vefa


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

03

Tardigrad - Muhabir Muhammed Vefa kardeş, şehir hastanelerini konu yapman iyi ancak sana bildirildiği üzere Diyarbakır Memorial hastanesinde insan kasapları göçmen çocukları kesiyor 10 küsür senedir, o mezbahaya dönen hastaneleri konu yapacak mısın vatansever iseniz ?

Yanıtla . 0Beğen 16 Ekim 10:29
02

Eseden Fiyedihiseyfün - Diyarbakır memorial da neler oluyor?

Nasıl oluyor da Diyarbakır emniyeti operasyon yapmıyor ? Emniyet operasyon yapana kadar deliller karartılacak?

Numan kurtulmuş esrarengiz bir şekilde Diyarbakır'a gidiyor aynı gün ?

Amerika'dan Dawid Bickam ve rahip Brunson bu işin içinde mi ve 7 kişilik ekip kimler? Kızılay içerisine sızmış sabetayistler bu kurumu alet ederek bu şebekeye mi çalışıyor? Medipolde de benzer kokular geliyor?

Yanıtla . 1Beğen 12 Ekim 23:32
01

Surmeneli - Diyarbakir Memorial hastanesin alt katlarında organ kaçakçılığı yapılıyor. Son uc gündür operasyon var.. Çete kendi adamı 6 kişiyi infaz etti.. Hastane sahibi Turgut Aydın intiharın eşiğinde..

Yanıtla . 5Beğen 09 Ekim 09:21

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Seçim ittifaklarını faydalı görüyor musunuz?