Reklamı Kapat

Tarım Kredi Marketlerde yüzde 50 indirimin zararı Hazine tarafından mı karşılanıyor?

Milli Gazete yazarı Sadettin İnan, yeniden tartışmaların odağında yer alan Tarım Kredi Kooperatifleri ve Tarım Kredi Marketleri hakkında yazdı.

Sadettin İnan
Sadettin İnan Tüm Haberleri

Çiftçi kuruluşu Tarım Kredi Kooperatifleri hakkında ciddi bir bilgi eksikliği var. Bırakın sade vatandaşı siyasetçiler ve gazeteci arkadaşlar bile Tarım Kredi Kooperatifinin işleyişi hakkında tam bilgileri bulunmuyor.

Hatta öyle ki Hüseyin Aydın bile Tarım Kredi Kooperatiflerinin asli görevini Genel Müdür olduktan sonra öğrendi. Ziraat Bankası Genel Müdürü iken Tarım Kredi Kooperatiflerinin çiftçi kuruluşu olmadığını ispat etmek için bizi savcılığa şikâyet etmekten bile çekinmemişti. Ancak bugün her çıktığı platformda Tarım Kredi Kooperatiflerinin bir çiftçi kuruluşu olduğunu üstüne basa basa söylüyor.

Hüseyin Aydın, geçte olsa Tarım Kredi Kooperatiflerinin bir çiftçi kuruluşu olduğunu öğrense de toplumun genelinde, Bakanlarda, siyasetçilerde ve gazetecilerde maalesef ciddi bilgi eksikliği devam ediyor.

İşte bu bilgi eksikliğinden dolayı Türkiye’nin tarımsal üretiminde ve gıda enflasyonunda yaşanan birçok sorunu kökten çözecek imkân ve güce sahip olan devasa bir kurum marketler eliyle resmen heba ediliyor.

Öncelikle Tarım Kredi Kooperatifleri, özel bir kanunla kurulmuş, sermayesi tamamen çiftçi ortaklarına ait bir çiftçi kuruluşudur. Asli görevi de sahip olduğu öz sermaye ve Ziraat Bankası’ndan sağlanan indirimli kredilerle çiftçi ortaklarına ucuz girdi temin ederek, girdi maliyetlerini düşürmektir.

Sübvansiyonlu kredilerin dışında Hazine’den de hiçbir şekilde destek almamaktadır. Bu destekte zaten Tarım Kredi’ye değil doğrudan çiftçiye veriliyor.

Onun için toplumda şöyle bir algı var; ‘Tarım Kredi Marketlerde yapılan indirimli satışların zararı devlet tarafından karşılanıyor’ diye…

Bu kesinlikle doğru değil. Tarım Kredi Marketlerin zararı tamamen çiftçinin öz sermayesinden karşılanıyor. Bu zararlar, TMO ve ESK gibi hazine tarafından hiçbir şekilde sübvanse edilmiyor.

Tarım Kredi Marketler, 2023 yılı ilk 6 aylık bilançosunda 434 milyon 124 bin lira zarar açıkladı. Açılan marketlerden dolayı şirketin kısa ve uzun vadeli borçları da katlanarak artıyor. 6 aylık bilançoya göre, kısa vadeli borçları 6,5 milyar liraya, uzun vadeli borçları da 1 milyar 800 milyon lira seviyesinde çıkmış durumda. 6 aylık faiz gideri de 126,3 milyon lira.

Görüleceği üzere bu borçların tamamı ve faiz giderleri çiftçinin öz kaynaklarından karşılanacak. Yani tarımsal üretimde çiftçiye kullandırılması gereken kaynaklar, marketlere harcanıyor.

Ne uğruna? Sözüm ona enflasyon ve hayat pahalılığı ile mücadele uğruna!!!

Burada da maalesef büyük bir yanılsama var. Suyun içindeki küçük balığın büyükmüş gibi görünmesi gibi, enflasyon ve hayat pahalılığına hiçbir katkısı olmayan indirimlerle halk göz göre göre yanıltılıyor.

TÜİK’in son açıkladığı tarımsal girdi fiyat endeksi, 12 aylık ortalama göre yüzde 69,23’lük seviyesinde bulunuyor. Bu ne demek? Çiftçinin girdi maliyetleri, yani gübre, mazot, zirai ilaç ve tohum fiyatlarında ciddi bir enflasyon var demek!

Peki, çiftçinin girdi maliyetlerini düşürmeden (Girdi maliyetlerini düşürmek için kullanılması gereken kaynaklar marketlerde kullanılarak) siz nasıl olacak da gıda fiyatlarını düşüreceksiniz?

Onun için Tarım Kredi Marketler bırakın yüzde 50 indirim yapmayı, yüzde 100 indirim yapsa bile yapılan bu indirimlerin ne gıda enflasyonuna ne de hayat pahalılığına bir faydası olmayacaktır. Yapılan bu indirimlerin Tarım Kredi Kooperatiflerinin öz sermayesini bitirmekten başka hiçbir yaraya merhem olmaz. Zaten süreçte hızla oraya doğru gidiyor.

Diyeceksiniz, Tarım Kredi Kooperatiflerinin ‘finansçı’ Genel Müdürü bunu görmüyor da siz mi görüyorsunuz?

Maalesef, Tarım Kredi Kooperatifleri batmış, çıkmış finansçı Genel Müdürün hiç umurunda olduğunu düşünmüyorum. Çünkü siyaseten atanmış, yarın da siyaseten bir kararla ceketini alıp gidecek. Mevcut sermayenin içinde bir kuruş bile katkısı olmadığı için çiftçinin sermayesi erimiş erimemiş hiç umurunda bile olmaz.

Eğer gerçekten Hüseyin Aydın’ın Tarım Kredi Kooperatifleri diye bir derdi olmuş olsaydı, finansçı kimliği ile bu işe karşı çıkar ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin asli görevinin market açarak vatandaşa ucuz gıda ürünü satmak değil, çiftçinin girdi maliyetlerini düşürmek olduğunu ve ancak gıda enflasyonu ile de gerçek manada böyle mücadele edilebileceğini sayın Cumhurbaşkanına anlatır ve bunun kavgasını verirdi.

Onun için diyorum ki, yüzde 50 indirim kampanyasına kimse aldanmasın. Gerçi böyle bir indirim de yok, sadece belli ürünlerde kısmi indirimler yapılmış durumda. Ancak ne olursa olsun, Tarım Kredi Marketlerden indirimli alış veriş yaptık diye kimse sevinmesin, alınan her bir indirimli ürün çiftçinin öz sermayesini eriterek, çiftçiyi üretimden uzaklaştıracaktır.

Çiftçinin üretimden uzaklaşmasının ne anlama geldiğini de herkes çok iyi biliyor.

Eğer bu konuda farklı düşünen varsa çıksın karşımıza, Tarım Kredi Marketlerin liyakatsiz yöneticiler eliyle nasıl yağmalandığını mevcut yöneticilerin vatandaş ve çiftçi diye bir derdi olmadığını kendilerine anlatalım.

# lira

16 Eki 2023 - 18:40 - Gündem

Mahreç  Sadettin İnan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

42

Eyup - Zarar etse bile yayilmali. Fiyat istikrarı ve kartellesmeyi engelliyor. Katkısı zararının beş katıdır. Diğer marketler özel yarın satılır Yahudiye sonrası meçhul. Tarım kredi matket ve bakkal sayesinde fiyatlardaki köpük alınabiliyor.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Ekim 10:00
41

Ekonomi Bilimdir. - İndirim falan yok da..indirim olsa ne olacak..enflasyon sorunu böyle mi çözülür....üretimi destekleme, yatırım yapma enflasyon ve işsizlik hortlasın sonra marketlere indirim yap diyerek enflasyonu önlemeye çalış...olacak iş değil...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 20 Ekim 00:47
40

Vatandaş - Allah aşkına milletin aklıyla alay etmeyin indirim yok hepsi zamlanmış sadece soğan 6tl inmiş oda tüm 3 harfli marketlerde aynı Siz indirin ki rekabet oluşsun olmaz böyle indirim. 500 gr peynir 104 tl bir hafta önce indirimden sonra 114 tl bunun neresi inmiş anlamadım.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 19 Ekim 17:30
39

Nedenleri Kalkmadan... - fiyatlar yüksek olmasına rağmen zarar ediyor ise yakında batacak demektir.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 19 Ekim 05:41
38

Syt - Ne indirimi diğer zincir marketler gibi vatandaşı daha fazla nasıl zor durumda bırakabiliriz çabasındalar sanki

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 18 Ekim 19:28
37

Dursun - İndirim falan yok önce fiatlari artırılarak sonra indirim diye reklam veriyorlar indirim falan yok

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 18 Ekim 17:36
36

Mulayim - Ekonomistin yalanları bitmez nerede indirim var gidin bakın görün

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 18 Ekim 12:57
35

Emekli Gariban - Ne indirimi bilakis bindirim var Herşey Hergün zamlanıyor yeter bu halkı aptal enayi yerine koyduğunuz gidin dalgasını başka yerde geçin ayıptır günahtır ya Gözümüzün içine baka baka tepeden tırnağa Yalan söylüyorlar utanın be

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 18 Ekim 07:38
32

Mustafa Çalışkan - Lütfen milletle dalga geçilmesin indirim falan yok özellikle emeklilerle dalga geçilmesin

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 17 Ekim 23:05
31

Vatan - Her şey yalan üzerine kuruluyor bu ülke nereye gidiyor 1_3 TL lik indirim bazı mallara yapmışlar en büyük indirim tuvalet kağıdı 10 TL civar gerisi yalan

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 17 Ekim 21:14
30

Adem Zengin - Bende gittim bizzat gezdim yalan indirim falan yok inanmayın

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 17 Ekim 17:04
29

Bilal Çıkmaz - Kardeşim ne indirimi varki hazine karşilasin diğer marketlerden daha pahalı

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 17 Ekim 16:44
28

Rodi - Öyle bir indirim yapılırsa halkın cebinden karşılanır. Market indirimi tıpkı metro yürüyen merdivenleri gibi.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 17 Ekim 16:32
27

Ethem - %50 İndirim falan yok. Babam marketteki fiyatları güncel takip eder. %50 indirim olsa market kuruk olurdu. Soğanın fiyatını 5 küsur yapmışlar.

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 17 Ekim 16:31
26

Adem Erdoğan - Bir market 100 tl ye mal ettiği mali % 50 indirimle 50 t ye satıp marketini döndüruyorsa bir maldan % 100 kâŕ yaptığını 1 birime aldığını 2 birime satması bilerek zenginleşme sebebi market terörüdür ha kâr dan % 50 indirim makul olabilir satılmayan talebi olmayın mali böyle indirebilir .

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 17 Ekim 16:13
25

Zirve 39 - Külliyen yalan.İndirim falan yok.Haberi yapanlar,bir gidip bakın bakalım.İnsanlar ile alay etmeyin.

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 17 Ekim 14:22
24

Maçkalı - Önce şunu bilmek ne yūce bir anlamdır;

Doğruyu görmek, ne yaman yiğitlikliktir bir şamar gibi yalanın, dinbazın kafirin yūzūne aşketmek. Demek ki gerçeği ortaya koymak saģcı veya solcu olmak, dindar veya dinsiz olmak değil būtūn mesele adamın hakkını adama vermek.

Adamsın Milli Gazete?

Eline kalemine gönlūne sağlık?

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 17 Ekim 08:40
23

Susuyorum - TAMAMEN YALAN HİÇBİR ŞEY DE İNDİRİM FALAN YOK HİÇBİR ŞEYİN FİYATI BİR ÖNCEKİNDEN UCUZ DEGİL BUNLAR İNSANLARI APTAL YERİNE KOYUYORLAR ZAMLAR DAN DOLAYI DEPOLARDA KALMIŞ SATAMADIĞI MALLARI TÜKETMEK İÇİN BÖYLE BİR KAMPANYA BAŞLATTILAR İNDİRİN FALAN YOK KİMSE ALDANMASIN

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 17 Ekim 08:10
21

Gören Adam - Yalan yalan yalan, Allah belasını versin. Diğer zincir marketlerle aynı hatta bazı ürünlerde pahalı. Zincir marketler tarihi rekor kâr elde ederken bunlar zarar açıklıyor. Pahalı satıp zarar etmek mümkün mü hauir. İs bilmiyorlar diyeceğim ama sanmıyorum. Şeytana papucu ters giydirirler. Geriye ne kaldı YALAN.....

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 17 Ekim 07:24
20

Fenasi - INTERNETE INDIRIM DIYEREK MILLETE BINDIRIYORLAR, YAZILI GÖRSEL MEDYADA, INDIRIM DIYEREK YALAN HABER YAPTIRIYORLAR, BIM SOK A101 TARIM MARKETI KIYASLADIGIMIZDA, EN KÖTÜSÜ TARIM MARKETLERİ, VATANDAŞ GÖRÜYOR YEMEZLER DİYOR

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 17 Ekim 06:53
19

Emekli - Tek amaç enflasyonu düşük gösterip maaşlara yapılacak zammı azaltmak.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 17 Ekim 01:22
18

Kızgın - Hani yüzde 50 indirim vardı Bugün tarım kredi markete gittim hani ürünlerde yüzde 50 indirim olacaktı hiç alakası yok sadece peçetelerde ve soğanda indirim vardı yüzde 50 değil birazcık koklatmışlar başkada indirim diye bir şey yok okkalı zam var vatandaşla dalga geçiyorlar yazık çok yazık ????

Yanıtla . 16Beğen . 4Beğenme 16 Ekim 23:52
16

Muzaffer - YAZILANLARIN HEPSİ DOĞRU İNDİRİM YOK BİNDİRİM VAR

Yanıtla . 17Beğen . 2Beğenme 16 Ekim 23:12
15

Taner Özturk - İndirim yok kazık var %50 İndirim deniyor

O zaman diğer marketlerde her gün indirmli

Cumhurbaşkanımızın bu durumu takıp etmesi lazım.

Yada hiç karışmaması zira iş ona yazıyor.

Yanıtla . 10Beğen . 1Beğenme 16 Ekim 23:07
14

Okan - Hep yalan dolan baska bi bisey degil milletle resmen dalga geciolar yaziklar ilsun

Yanıtla . 15Beğen . 1Beğenme 16 Ekim 22:56
12

İbrahimibrahim - İndirim filan yok. Yalan. 1 kğ a.çiçek yağ indirimli 39 Tl. Bu nasıl indirim. 5 kğ aynı yağ diğer zincir marketlerde indirimsiz.149-159 Tl. Bütün kanallar indirim var diye yalan reklam yapıyorlar. Vatandaşa yazık değilmi?

Yanıtla . 25Beğen . 0Beğenme 16 Ekim 22:43
11

Zafer KARACA - Bütün ürünler diğer zincir marketlerden pahalı devlet desteğini alıp millete kazık atmayin

Yanıtla . 20Beğen . 1Beğenme 16 Ekim 22:43
10

Zafer Karaca - Indirim yalanına kimse inanmadı antalya kepezdeki marketlerde çalışanlar bile mahcup oluyor BiM lerde rize türüt çayı 129tl.tarim kredi de 151tl.devlet desteği alıp milleti soydunuz

Yanıtla . 23Beğen . 2Beğenme 16 Ekim 22:39
09

Mehmet Genca Keri̇moğ - Başka markette 119 lira olan çay tarım kredi de 149 bırakın bu milletle dalga geçmeyi Cumhur başkanı dedik saygı gösterdik senin etiketlerdeki fiyatları gözün görmüyordu kameralardan bakta gör. Yeter artık.

Yanıtla . 15Beğen . 2Beğenme 16 Ekim 22:34
08

Emekli - Ne indirimi yalan zincir marketlerden pahallı bugün baktım kandırıyorla açık açık

Yanıtla . 18Beğen . 2Beğenme 16 Ekim 22:17
06

Zafer - BU SABAH BİR HEYACANLA GİTTİM, NE İNDİRİM NE UCUZLUK VAR. RESMEN BEN ŞOK OLDUM, ORADAN ÇIKIP VALLAHİ ŞOK MARKETE GİTTİM..

Yanıtla . 17Beğen . 1Beğenme 16 Ekim 22:07
05

Önce Vatan - Hazine karşılasın ne olmuş yani sosyal devlet böyle olmalı ki insanlar devletin güçlü olduğunu bilsin. Zoruna mı gitti yoksa devlet vatandaşına yardımda bulunuyor diye.

Yanıtla . 1Beğen . 13Beğenme 16 Ekim 22:01
13

İbrahimibrahim - @Önce Vatan 05 nolu yoruma cevabı: Vatandaş bu işte bir gariplik var diğer zincir marketlerde aynı ürünler i dirimsiz daha ucuz lütfen dikkat edin. Takip edin. Devlete bir oyunmu oynanıyor?

Yanıtla . 10Beğen . 0Beğenme 16 Ekim 22:47
04

Hanife - Yarım kredi üç harfli marketlerden farkı yok hatta onlardan önce fiyatları önce zam sonra indirim bir-kac temel gıdada geri kalan ıvır zıvır indim! Hep yönetimle ilgili

Yanıtla . 8Beğen . 2Beğenme 16 Ekim 21:42
03

Mehmet - Sn.Yazar..Kendinize dikkat edin ..Emeğinize aklınıza sağlık.Bilgilendirme çok değerli.

Yanıtla . 7Beğen . 1Beğenme 16 Ekim 21:37
01

Muzaffer - Yüzde elli melli indirim yok, bi kaç üründe indirim var o kadar, açıldığı günden beri bi kaç kalem gıda maddesi dışında hiçbir uygunluğu da yok. Diğer marketlerle aynı fiyat, hatta pahalı bile. Buna rağmen batırdılar bahane üretiyorlar.

Yanıtla . 12Beğen . 1Beğenme 16 Ekim 19:28

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi