Şekerde kıyağın detayları netleşti

Millî Gazete, Özelleştirme İdaresi’nin ve Doğuş Gıda’nın kamuoyundan sır gibi sakladığı Bor Şeker Fabrikası’nın devrinin yapıldığı şirket bilgilerine ulaştı. Hileli satışı yapabilmek için çoğunluk hissesi Doğuş Gıda'da görünen ama kontrolü bir başka firmada bulunan bir şirket kuruldu. Özelleştirme İdaresi de Bor Şeker Fabrikası'nın devrini kanunlara aykırı bir şekilde bu şirkete yaptı.

Sadettin İnan
Sadettin İnan Tüm Haberleri

Millî Gazete, ‘Şekerde hileli satışın’ belgesine ulaştı. Manşet haberimiz kamuoyunda büyük yankı bulurken, ortaya çıkan belge, hileli satışı bütün çıplaklığıyla gözler önüne serdi. Bor Şeker Fabrikası’nın devrinde ortaya çıkan skandal, Özelleştirme İdaresi’nin yaptığı şeker özelleştirmelerinin tamamının sorgulanmasına neden oldu. Doğuş Gıda'nın bu hileli satıştan ne kadar kadar elde ettiği bilinmezken, Hazine'ye irat kaydedilmesi gereken 4 milyon lira geçici teminatını da kurtarmış oldu

ÖZELLEŞTİRME İDARESİ SESSİZLİĞİNİ KORUYOR

‘Şekerde hileli satış!’ haberimiz kamuoyunda büyük tepki çekerken, Özelleştirme İdaresi sessizliğini koruyarak skandal devirle ilgili olarak hiçbir açıklama yapmadı. Şekerde hileli satışla ilgili olarak ortaya çıkan skandal belge, şeker fabrikalarının ihale süreciyle ilgili olarak ciddi kaygıları gündeme getirirken, Özelleştirme İdaresi’nin şeker fabrikalarını satın alan firmalarla nasıl bir ilişki içinde olduğu da sorgulanmaya başlandı. İhale süreciyle ilgili sağlıklı bir strateji ortaya koyamayan Özelleştirme İdaresi, hileli satışa göz yumarak fabrikaları büyük bir belirsizliğin içine sürükledi.

FİRMALARA BÜYÜK KIYAK

Şeker fabrikalarında kampanya dönemi gelmesine rağmen fabrikaları devralmayan firmalara hiçbir yaptırım uygulamayan Özelleştirme İdaresi, bu firmaların hileli satışlarını da görmezlikten gelerek, alıcı firmalara büyük bir kıyak geçti. Bu kıyağın başında da Doğuş Gıda geldi. Doğuş Gıda, üç tane şeker fabrikasını satın almasına rağmen bu fabrikaların hiçbirini zamanında devralmadı.

YOZGAT ŞEKER FABRİKASI İLE İLGİLİ BELİRSİZLİK DEVAM EDİYOR

Afyon Şeker Fabrikası’nı ÖYK kararından 4 ay sonra devralan Doğuş Gıda, Bor Şeker Fabrikası’nı da devralarak hileli bir şekilde elinden çıkardı. Doğuş Gıda’nın Yozgat Şeker Fabrikası’nı ise ne zaman devralacağı hâlâ belirsizliğini koruyor. Buradaki belirsizliğin fabrikalarda şeker üretimini tehlikeye sokacağı bilindiği halde Özelleştirme İdaresi’nin, alıcı firmaya karşı hiçbir yaptırımda bulunmaması dikkat çekiyor.

YÜZDE 51 ORTAKLIK GÖSTERMELİK!

İhale şartnamesine göre, şeker fabrikaları alıcı firmaların kontrolündeki bir şirkete devredebiliyor. Bor Şeker Fabrikası’nın devrini de yasal gösterebilmek için böyle bir ortaklık yapısına başvurulduğu anlaşılıyor. Bor Şeker Anonim Şirketi’nin yüzde 51 çoğunluk hissesi Doğuş Gıda’da görünse de şirket asıl DSL İnşaat’ın kontrolünde bulunuyor.

ERBAKAN’IN FABRİKASINDA ÜRETİM BAŞLAYAMADI!

Özelleştirme İdaresi’nin alıcı firmalara geçtiği kıyaktan dolayı Türkiye’nin en önemli şeker fabrikalarından olan Ilgın Şeker Fabrikası’nda da kampanya dönemi gelmesine rağmen şeker üretimine başlanılamadı. Ilgın Şeker Fabrikası’nı da Alteks Tekstil satın almıştı. ÖYK kararının yayınlanmasının üzerinden 5 ay geçmesine rağmen Alteks Tekstil de Ilgın Şeker Fabrikası’nı hâlâ devralmadı.

BUGÜNE KADAR BÖYLE BİR SKANDAL YAŞANMADI!

Türkiye’de bugüne kadar yapılan özelleştirmelerin hiçbirisinde böyle bir skandal yaşanmamıştı. Özelleştirme ihaleleri yapılan kurumlar, ÖYK kararının ardından alıcı firmalara devredilirken, şeker fabrikaları, üretim süreçleri olumsuz etkileyeceği bilindiği halde aylardır devredilmiyor. Özelleştirme İdaresi’nin, fabrikaların devriyle ilgili 5 ay süre uzatım hakkı olmamasına rağmen buradaki kanunsuz süre uzatımı ile alıcı firmalar açıkça kollanıyor. İhale şartnamesine göre hükümlülüklerini yerine getirmeyen firmaların geçici teminatları yakılarak Hazine’ye gelir kaydedilmesi gerekirken, Özelleştirme İdaresi, bunların hiçbirini yapmayarak Hazine’nin de zarar etmesine neden oluyor.

SKANDAL SATIŞ NASIL YAPILDI?

Ticaret Sicil Gazetesi’ne göre 13 Eylül 2018’de ‘Bor Şeker Anonim Şirketi’ kuruluyor. Bor Şeker Fabrikası da geçtiğimiz Perşembe günü bu şirkete devrediliyor. Şirketin ortaklık yapısı ve imtiyazlı hisse dağılımı, Bor Şeker Fabrikası üzerinde nasıl bir operasyon çekildiğini belgeliyor. Bor Şeker Anonim Şirketi, Doğuş Gıda ile DSL İnşaat’ın ortaklığıyla kuruluyor. Kurulan bu şirketin yüzde 51’i Doğuş Gıda’ya, yüzde 49’u da DSL İnşaat’a ait. Ancak Bor Şeker Fabrikası’nı devralan Bor Şeker Anonim Şirketi’nin imtiyazlı A grubu hissesi, yüzde 49 paya sahip olan DSL İnşaat’a ait. Yani Doğuş Gıda’nın yüzde 51 payı bulunmasına rağmen şirkette hiçbir söz hakkı bulunmuyor. 

ÖZELLEŞTİRME İDARESİ SIR GİBİ SAKLIYORDU!

Özelleştirme İdaresi ve Doğuş Gıda, fabrikanın devrinin yapıldığı şirketle ilgili bilgileri sır gibi saklıyorlardı. Normalde devri yapılan fabrikaları web sayfasından duyuran Özelleştirme İdaresi, Bor Şeker Fabrikası’nın devriyle ilgili hiçbir bilgiyi sayfasına koymadı. Ortaya çıkan bu skandal belgeye göre, Bor Şeker Fabrikası özelleştirme ihalesine girmeyen bir firmanın kontrolündeki şirkete devredildi. Doğuş Gıda’nın bu hileli satıştan ne kadar kâr elde ettiği bilinmezken, 4 milyon lira geçici teminatı da kurtarmış oldu.

İHALENİN İPTAL EDİLMESİ GEREKİYOR!

İhale şartnamesine göre, şeker fabrikaları alıcı firmanın kontrolünde olmayan bir şirkete devredilemez. Bu kanunsuz devrin bir an önce iptal edilmesi gerekiyor. Böyle hileli satışa göz yuman Özelleştirme İdaresi Başkanı Ahmet Aksu ile ilgili nasıl bir işlem yapılacağı ise bilinmiyor. Hileli satışla birlikte özelleştirme ihalelerinde Türkiye’de bir ilk yaşandı. Bor Şeker Fabrikası, özelleştirme ihalesine girmeyen bir firmanın kontrolündeki şirkete devredilmiş oldu.

Kaynak: Millî Gazete

# ŞEKER FABRİKALARININ ÖZELLEŞTİRİLMESİ İLE İLİŞKİLİ:

27 Eyl 2018 - 00:30 - Ekonomi

Muhabir Sadettin İnan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

06

Canan yiğit - Türktelekom-3. Havalimanı yetmedi şeker fabrikalarınıda yolsuzluğa ve talana kurban ettiler.

Ahali hâlâ 16 yıllık kış uykusundan bir türlü uyanamadı.

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 28 Eylül 00:45
05

PARS - Tabi ki de şaşırmadık. Bu millet Erbakan'ı anlayamadığı için daha çok ızdırap çekecek....

Allah daha beterinden ırak eylesin...

Yanıtla . 13Beğen . 0Beğenme 27 Eylül 11:25
04

Hakan - Dünyayı karnına soksalar doymazlar romalı asiller zenginlerde böyleydi. Yer yer parmak atar kusar yine yerlerdi. Başkaları dışarıda aç yatarken.

Yanıtla . 13Beğen . 0Beğenme 27 Eylül 10:51
03

Diip - Meclis çoğunluklarını kaybettikleri için 16 yılda 186 kez değiştirdikleri Kamu İhale Kanununu 187 inci kez değiştiremedikleri için usulsüzlük ve hırsızlık olduğu ortaya çıktı demekki eğer meclis çoğunlukları yetipde Kamu İhale Kanununda gerekli değişiklikleri yapsalarda hemen bir yetkili çıkıp iftira atıyorlar bakın herşey kanuna uygun yapıldı derdi bizde yapılan hizmetler ve inşaatlar nasılda engellenmeye çalışılıyor bunların hepsi dış güçlerin içerdeki pkk işbirlikçilerinin oyunu derdik şimdi ne diyeceğiz bekleyelim görelim şekerdeki usulsüzlük ve yolsuzluğu hangi hainler dış güçler yapmış acaba merakla bekliyoruz...!

Yanıtla . 12Beğen . 0Beğenme 27 Eylül 08:54


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?