Reklamı Kapat

Millî Gazete gündeme getirmişti! Hazineden dövizle kira sözleşmesi açıklaması

Millî Gazete'nin yayımlanan kararın ardından duyurduğu "döviz ile kirada yabancıya farklı uygulama yerli yatırımcıyı üzecek" haberi Bakanlık tarafından doğrulandı. Bakanlık yaptığı açıklamasında yasanın kapsadığı alanı Türkiye’de yaşayan kişi olması gerektiğini belirtti.

Haber albümü için resme tıklayın

Millî Gazete'nin geçtiğimiz günlerde duyurduğu "döviz ile kirada yabancıya farklı uygulama yerli yatırımcıyı üzecek" haberinin ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı dövizle yapılan kira ve diğer sözleşmelerin TL'ye çevrilmesiyle kimlerin bu durumdan istisna tutulabileceği ve kimlerin bu düzenlemeden sorumlu tutulacağıyla ilgili bir açıklama yapıldı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada dövizle yapılan kira ve diğer sözleşmelerin TL’ye çevirilebilmesi için her iki tarafında "Türkiye’de yaşayan kişi" olması gerektiği belirtildi.

Millî Gazete kararın ardından gündeme getirdiği haberinde şu ifadelere yer vermişti:

doviz-ile-kirada-yabanciya-farkli-uygulama.jpg?

Resmi Gazete'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası ile yayımlanan kararda Türk lirasının değerini korumak için döviz ile yapılan menkul, gayrimenkul alım-satım ve kiralama sözleşmeleri, 30 gün içinde TL'ye dönüştürülecek. Ancak yasa sadece Türkiye'de yaşayan vatandaşları kapsıyor. Yabancılar uygulamadan muaf tutulacak.

"Döviz ile kirada yabancıya farklı uygulama yerli yatırımcıyı üzecek" haberini okumak için tıklayın

İŞTE HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI’NIN O AÇIKLAMASI

Hazine ve Maliye Bakanlığından yapılan açıklamada, “Bilindiği üzere, 13.09.2018 tarihli 30534 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yayımı tarihinde yürürlüğe giren Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair 12.09.2018 tarihli ve 85 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 07.08.1989 tarihli ve 32 sayılı Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında Karar'da (32 sayılı Karar) Türkiye'de yerleşik kişilerin kendi aralarında yapacakları sözleşmelere yönelik bazı düzenlemeler yapılmıştır.

Söz konusu düzenlemelerin kapsamı değerlendirilirken öncelikle dikkat edilmesi gereken husus, yapılan düzenlemelerin yalnızca 32 sayılı Karar'da tanımlanan Türkiye'de yerleşik kişiler arasında yapılan sözleşmeleri içermesidir.

Diğer taraftan, Geçici Madde 8 uyarınca bu kararın (85 sayılı CB kararı) yayımından önce bedelleri döviz cinsinden belirlenmiş ancak yeniden Türk Lirası olarak belirlenecek mevcut akdedilmiş sözleşmelerin kapsamı oluşturulurken, yine sözleşmenin akdedilme tarihinde her iki tarafın da Türkiye'de yerleşik kişi olması hususunun göz önüne alınması gerekmektedir.

Öte yandan, bahse konu düzenlemede yer alan her iki madde hükmü ile, yeni yapılacak veya mevcut akdedilmiş sözleşmelerle ilgili olarak, Bakanlığımızca uygun görülen bazı hallerin istisna tutulabileceği de hüküm altına alınmıştır.

Bakanlığımızca istisna tutulacak hallerin kapsamı belirlenirken, döviz cinsinden girdi maliyetler veya yükümlülükler değerlendirmeye alınacak hususların başında gelmektedir.

Örneğin, 32 sayılı Karar'ın döviz kredilerinin kullanımını düzenleyen 17 ve 17/A maddeleri uyarınca herhangi bir kısıtlamaya tabi tutulmaksızın döviz kredisi kullanabilen ve dolayısıyla döviz cinsinden yükümlülük altına giren Türkiye'de yerleşik kişilerin yaptığı sözleşmeler, bu kapsamda dikkate alınacaktır.

Bu itibarla, söz konusu düzenlemeye ilişkin kapsam, ekonomik faaliyeti sıkıntıya sokmayacak şekilde, ilgili kamu kurumlarımızın ve diğer paydaşların görüşleri de dikkate alınarak en kısa süre içerisinde belirlenecek ve Bakanlığımız tarafından duyurulacaktır.

Kamuoyuna duyurulur” denildi.

18 Eyl 2018 - 08:58 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

01

Burak Aydın - köprüleri ve otoyolları da bu kapsama alsanıza.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 18 Eylül 13:59


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?