ABD Büyükelçiliğine ateş edilmesine 'kovuşturma' izni!

ABD'nin Ankara Büyükelçiliğine ateş edilmesi ile ilgili gözaltına alınan Ahmet Çelikten, Osman Gündaş, Ersin Bayram ve T.B.K. hakkında Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üzerine kovuşturma izni verildiğini açıkladı.

Büyütmek için resme tıklayın

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği binasına 20 Ağustos 2018'de silahla ateş edilmesi olayına yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında gözaltına alınan Ahmet Çelikten, Osman Gündaş, Ersin Bayram ve T.B.K. hakkında "Yabancı bir devlete karşı hasmane hareketlerde bulunmak" suçundan fezleke hazırlanırken ayrıca şüpheliler hakkında başsavcılık, kovuşturma izni talep etti.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığın talebi üzerine ABD'nin Ankara Büyükelçiliğine silahlı saldırıda bulunan 4 şüpheli hakkında "Yabancı bir devlete karşı hasmane hareketlerde bulunmak" suçundan kovuşturma izni verdi.

Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 306. maddesinde yer alan ve kovuşturma yapılması ile ilgili hükümleri içeren madde şu şekilde:

"Türkiye devletini savaş tehlikesi ile karşı karşıya bırakacak şekilde, yetkisiz olarak, yabancı bir devlete karşı asker toplayan veya diğer hasmane hareketlerde bulunan kimseye 5 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası verilir. Fiil sonucu savaş meydana gelirse faile müebbet hapis cezası verilir. Fiil, sadece yabancı devletle siyasal ilişkileri bozacak veya Türkiye devleti veya Türk vatandaşlarını misilleme tehlikesi ile karşı karşıya bırakacak nitelikte ise faile 2 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası verilir. Siyasal ilişki kesilir veya misilleme meydana gelirse 3 yıldan 10 yıla kadar hapis cezasına hükmolunur. Bu maddede yer alan suçun kovuşturulması Adalet Bakanının iznine bağlıdır. Bu madde hükümleri, fiili savaş halinde ülke topraklarının tamamını veya bir kısmını işgal eden yabancı devlet kuvvetlerine karşı meşru müdafaa amaçlı direniş hareketleri hakkında uygulanmaz."

16 Eylül 2018 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı şehrinizde parlatın, bu tanıtım fırsatını kaçırmayın!

0 (212) 697 10 00
Bilgi için tıklayın

Anket 2019 yılı için belirlenen asgari ücret hakkında ne düşünüyorsunuz?