Büyük boşluk

YKS yerleştirme sonuçları açıklandı, yaklaşık 1 milyon öğrenci açıkta kaldı... 290 bin lisans ve ön lisans programı öğrencilerini beklerken Tıp’ta dahi 111 kontenjan boş durumda...

Haber albümü için resme tıklayın

Yüksek Öğretim Kurumlar Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçları açıklandı ve yaklaşık 1 milyon öğrenci açıkta kaldı. Bu öğrencilerin yararlanabileceği ek yerleştirme süreci ise dün başladı. Ek yerleştirme süreci ile ilgili konuşan Eğitim Yazarı Turgay Polat, “450 bin lisans kontenjanının neredeyse 140 bini öğrencilerin gelmesini bekliyor. Ön lisans ve lisans olarak toplamda 290 bin civarında açık kontenjan var. Öğrenciler ek kontenjan kılavuzunu mutlaka indirip iyice incelesinler. Bir sene daha beklemeden üniversiteli olabilirler” dedi.

“KAPASİTENİN ÜÇTE BİRİ KULLANILAMIYOR, BÜYÜK BİR İSRAF”

Bu seneki ek yerleştirmelerin geçmiş yıllardaki ek yerleştirmelerden farklı olduğunu ifade eden Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Rektör Danışmanı ve Eğitim Yazarı Turgay Polat, “Geçmiş yıllarda ek yerleştirme dediğimizde kontenjanın yüzde 10-15’i açık kalırdı ve çok az bir öğrencinin faydalandığı bir sistem olurdu. Bu sene ise hem sınav sisteminin değişmesinden hem tercihlerde yapılan hatalı puan hesaplamalarından kaynaklanan bir durum oldu. Birçok öğrenci aslında yerleşebilecekken yerleşemedi. Dolayısıyla hem üniversitelerde ciddi boşluklar hem de açıkta kalan çok öğrenci oldu” dedi. Şu anda toplamda 140 bin lisans programında açık olduğunu belirten Eğitim Yazarı Turgay Polat, “Şu anda devlet üniversitelerinde 110 bin, vakıf üniversitelerinde 30 bin lisans programı açık. Yani 450 bin lisans kontenjanının neredeyse 140 bini öğrencilerin gelmesini bekliyor. Ön lisans ve lisans olarak toplamda 290 bin civarında açık kontenjan var” şeklinde konuştu.

Devletin, öğrencileri üniversiteye girmek için teşvik etmesi gerektiğini dile getiren Polat, “Üniversitedeki kapasitelerin üçte birinin kullanılamıyor olması Türkiye için büyük bir israf. Bu kontenjanlara yazık. Çünkü sonuçta o üniversiteler açık, o masraflar yapılıyor, öğretmenler maaş alıyor. Bu öğrencilerin tekrar tekrar sınava girmesi yerine desteklenip üniversiteye yerleştirilmesinde fayda var” dedi.

BOŞ KONTENJANLAR İÇİN İKİNCİ BAŞVURU İMKÂNI

“Tıpta bile 111 boş kontenjan var”

YKS tercihleri sonrasında açıkta kalan öğrenciler için ek yerleştirmeler önceki gün başladı. Ayın 20’sine kadar devam edecek tercih sürecinde adaylar tercih ücretini 21 Eylül gece yarısına kadar yatırabilecek. Ek yerleştirme ile üniversiteye yerleşenlerin 1-5 Ekim arasında kesin kayıt yaptıracağını ifade eden Burak Kılanç, “Toplamda 890 bin kişi tercih yapma hakkı olduğu halde üniversiteli olamadı. Şimdi bunlar için ikinci bir fırsat doğmuş durumda. Tıpta bile 111 boş kontenjan var. Mezuna kalmayı düşünen öğrenciler dahi mutlaka kılavuza göz atsın. Belki de hiç düşünmedikleri yerlerin onlara denk geldiğini fark ederler” dedi. Ek yerleştirme ile ilgili son durum hakkında bilgi vererek sözlerine başlayan İstinye Üniversitesi Genel Sekreteri Burak Kılanç, “2018 YKS’ye baktığımızda tercih hakkını kullanıp da açıkta kalan 350 bin kişi, hiç tercih yapmayan 540 bin kişi vardı. Toplamda 890 bin kişi tercih yapma hakkı olduğu halde üniversiteli olamadı. Şimdi bunlar için ikinci bir fırsat doğmuş durumda. ÖSYM tarafından yayınlanan ek yerleştirme kılavuzuna göre şu anda 280 bin boş kontenjan, üniversiteli olamamış adayları bekliyor. Bunların 195 bini örgün eğitim programlarında, 85 bini de açık öğretim programlarında yer alıyor” dedi.

16 Eylül 2018 - EğitimYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Fazıl - Vay be! bu AKP döneminde doktarların bile iş bulmaları zor olamalı ki 111 boş kontenjan kalmış! Öyle olmasa yurt dışında bile olsa yıllık onbinlerce lira neki her öğrenci istese basar parayı doktor olurdu! Yetiş ya SP.

Yanıtla . 0Beğen 16 Eylül 13:08

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Seçim ittifaklarını faydalı görüyor musunuz?