Eğitim ‘âmin alayı’ ile başladı

2018-2019 eğitim ve öğretim yılı gelecek hafta ders zilinin çalması ile başlayacak. Eğitim ve öğretim yılı başlamadan önce çocukların okul korkusunu yenmeleri için Eyüp Sultan Camii Meydanı’nda, Âmin Alayları programı öğrenci ve velilerin katılımı ile gerçekleştirildi. Âmin Alayları, Osmanlı’da eğitime yeni başlayan çocukların okul korkusunu gidermek, onlara okuma isteğini aşılamak ve arkadaşlarıyla kaynaştırmak amacıyla düzenleniyordu.

Haber albümü için resme tıklayın

Osmanlı’da eğitime yeni başlayan çocukların okul korkusunu gidermek, onlara okuma isteğini aşılamak ve arkadaşlarıyla kaynaştırmak amacıyla düzenlenen Âmin Alayları, Eyüpsultan’da yaşatılmaya devam ediyor. 500 yıllık bir gelenek olan Âmin Alayları programları, Eyüpsultan ilçesine bağlı 13 okulda toplam 500 öğrencinin katılımı ile gerçekleştirildi. Eyüpsultan Camii Meydanı’nda gerçekleştirilen Âmin Alayları programında ise Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, İlçe Millî Eğitim Müdürü Murat Öğütlü ile öğrenci ve veliler yer aldı. Programda 2018-2019 eğitim ve öğretim yılının hayırlara vesile olması için Eyüpsultan Camii Vaizi Ersoy Koyuncu eşliğinde dualar edildi. Ardından okula başlayacak öğrenciler Hacivat ile Karagöz gösterisi ve maskotlar ile doyasıya eğlendi.

ÇOCUKLARIMIZIN OKUL KORKUSUNU YENMELERİ İÇİN

Programda okula yeni başlayacak öğrenci ve velilere hitap eden Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın, “Bugün Osmanlı’da 500 yıl boyunca gelenek haline gelen Âmin Alayları programının ikincisini gerçekleştiriyoruz. Günümüzde oryantasyon faaliyetleri olarak gerçekleştirilen Amin Alayları öğrencilerin okula alışabilmeleri için çok yararlı bir faaliyettir. Geleneklerimizi yeniden yaşatmak, çocuklarımızın okul korkusunu yenmesi için bu etkinlikleri bugün yeniden hayata geçiriyoruz” şeklinde konuştu.

15 Eylül 2018 - Eğitim

Muhabir Haber Merkezi



Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Seçim ittifaklarını faydalı görüyor musunuz?