Cumhurbaşkanı Erdoğan: Başlamayan projeleri durduracağız

24 Haziran'daki seçim döneminde Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu'nun üretime yönelik olmayan yatırımların durdurulması yönündeki ifadeleri bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından bugün gerekli görülerek hayata geçirilmeye başlıyor.

Büyütmek için resme tıklayın

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TESK’in Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, "İsraf ekonomisine değil, üretim ve verim ekonomisine geçiyoruz. Devam eden projeleri bitiriyoruz, ihalesi yapılmış başlamamış olanları oturup konuşup onlara başlamayacağız. Şu anda onları bir kenara koyuyoruz. Şu anki durum bunu gerektiriyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Grand Ankara Otel'de düzenlenen TESK Genel Kurulu'na katıldı. Genel Kurulda konuşan Erdoğan, "Ülkemizin adı birileri tarafından sürekli olumsuzluklarla yan yana anılmaya çalışılıyor. Türkiye geçmişte yaşadığı darbelere rağmen her seferinde tercihini demokrasiden yana kullanmış bir ülkedir " diye konuştu. "Döviz kurundaki hareketlenme başta olmak üzere tüm hadiseleri serbest piyasa ekonomisine uygun yöntemlerle çözmenin mücadelesini veriyoruz” diyen Erdoğan, “Benzer sorunlar ile karşılaşan kimi ülkelerin serbest piyasa ekonomisine uymayan yöntemlerle nasıl çözdüklerini de gayet iyi biliyoruz. Ama biz bu yollara tevessül etmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

DÖVİZLE KİRA KONUSUNU KÖKTEN ÇÖZÜYORUZ

Erdoğan, "Küresel ekonomide dolaşan paralar bir süredir belirli merkezlerde toplanmaya başlamıştır. Vurgulamak istediğim husus yaşadıklarımızın, eksiklerimizin yapısal sorunlarımızın ötesinde bir anlama sahip olduğudur. Karşı karşıya bulunduğumuz sorunları sebebi ne olursa olsun çözmek durumundayız. Gereken adımları da birer birer atıyoruz. Döviz kurundaki dalgalanmayı önlemeye yönelik yeni adımlarımız olacak. Örneğin esnaflarımızı yakından ilgilendiren dövizle kira konusunu kökten çözüyoruz" açıklamasında bulundu.

"KAMUDA HER ALANDA TASARRUF YAPACAĞIZ"

Erdoğan, "Kamuda her alanda tasarruf yapacağız. Kamuda kullanılan araçları hem sayı hem nitelik olarak sınırlandırıyoruz. Birçok bakanlıklarımız, genel müdürlüklerimiz kiracı. Bakanlık sayımızın 16'ya düşmesiyle birlikte kazanılan binaları değerlendirdik, planlaması yapıldı. Bundan böyle kiracı olan yerlerin tamamından çıkmak suretiyle onları buralara taşıyarak buradan da çok ciddi bir tasarrufta bulunduk. Emekli olunan sayı dışında personel almayacağız" diye konuştu. Verim ekonomisi vurgusu yapan Erdoğan, "İsraf ekonomisine değil, üretim ve verim ekonomisine geçiyoruz. Devam eden projeleri bitiriyoruz, ihalesi yapılmış başlamamış olanları oturup konuşup onlara başlamayacağız. Şu anda onları bir kenara koyuyoruz. Şu anki durum bunu gerektiriyor" dedi.

ENFLASYON MERKEZ BANKASI’NIN ATTIĞI YANLIŞ ADIMLAR NETİCESİNDE ORTAYA ÇIKIYOR

Faiz konusundaki görüşlerinin değişmediğini vurgulayan Erdoğan şu ifadeleri kullandı: "Faiz konusundaki hassasiyetim aynıdır değişen bir şey yoktur. Merkez Bankası bağımsızdır o kendi kararını kendisi alır o ayrı. Ama bunu dışında özel sektöre ait bankalar var bu bankalar Merkez Bankası'nın kararına göre hareket ediyor. Bakıyorsunuz ellilere varan faiz uygulaması var. Yüzde 50 karlılıkla çalışan var mı? Bu ancak esrar, eroin tüccarlarında olur. Bankalarımız şu anda tüm göstergeleriyle sapa sağlam ayakta… Merkez Bankası her zaman yılsonu enflasyon tahminini açıklıyor. Bugüne kadar Merkez Bankası'nın açıkladığı enflasyon oranlarını tutturduğunu görmedim. Tutmaz. Tutmadığı için de bir veya ikinci çeyrekte enflasyon revize edilir. Hep yaşadık hala akıllanmayacak mıyız? Enflasyon işte senin attığın bu yanlış adımlar neticesinde ortaya çıkıyor. Bedelini millet karşımdaki esnaf ödüyor. Ben de diyorum ki bu yüksek faizi düşürelim."

13 Eylül 2018 - GündemYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

11

Anoni̇m - Kim akıl verdiyse allah ondan razı olsun iflas etmeden akıl edebildiler

Yanıtla . 1Beğen 15 Eylül 13:05
10

Yusuf Diyin - temel beyin düşündüklerini bunlar hayal bile edemiyorlar. ancak duvara toslayınca akılları başlarına geliyor

Yanıtla . 10Beğen 14 Eylül 11:30
08

PARS - Birisi vakti zamanında yatırımlar üretmese imf ye olan borcu nasıl kapattık demişti. Peki yatırımlarınız ürettiği için mi yatırımları durdurma kararı aldınız? Elinize dizinize dursun demiştiniz. Aldatan bizden değildir demiştir Peygamberimiz sav. lakin sizler bu milleti aldatıp duruyorsunuz. Siyonizme verdiğiniz sözleriniz gereği böyle yaptığınızı biliyoruz. Ama yalancının mumu yatsıya kadardır. Temel başkan zaten demişti. Üretime dayalı olmayan yatırımları durduracağız derken alaya alıp eleştiriyordunuz çünkü sizler de biliyordunuz gerçekleri sadece rol yapıyordunuz. sizin siyasetiniz ancak safları kandırmak içindir. Yaşa Temel Reis!!!

Yanıtla . 9Beğen 14 Eylül 10:33
06

Uğur - Temel Karamollaoğlu söyleyince vatan haini, rte söyleyince padişahım çok yaşa.. yazıklar olsun...

Yanıtla . 25Beğen 14 Eylül 08:07
05

Ts-61 - BiLGe BaŞKaNıMız'ın projeler konusundaki sözlerini eleştirmişlerdi o zaman.! Türkiye'nin kalkınmasını istemeyenler var diyorlardı. Şimdi ne oldu, ne değişti.? İyi Ki VaRSıN BiLGe İnSaN, SeN Çok YaŞa eMi.!!

Yanıtla . 17Beğen 13 Eylül 23:02
04

Misafir - Cahillerin sonuçta göreceğini, bilgeler önceden görür.

Yanıtla . 42Beğen 13 Eylül 21:34
03

Ilhan - Bilge başkanin" bütün gelir getirmeyen projeleri durdurup üretim yapan projelere yatirim yapacagiz" açiklamasini eleştirmişlerdi, durdurma yapilmasi gerektigini kendileride anlamasi sevindirici. Yalniz üretime dayali yatirimlar yapilirsa bir mana teşkil edeceğinin altı çizilmeli...

Yanıtla . 44Beğen 13 Eylül 19:31
07

İzzettin - @Ilhan 03 nolu yoruma cevabı: Keşke araba devrilmeden önlem alınsaydı süre de müsait ti koskoca 16 yıl

Yanıtla . 11Beğen 14 Eylül 09:31
02

Orhan - sayin karamollaoglu defalarca söylemisdi yatirimlari durdurun diye.duvara toslayinca aklimiz basimiza geldi...

Yanıtla . 33Beğen 13 Eylül 19:26
01

Emre - Bilge başkanda seçimden önce aynen bunları söylediği zaman hain oldu,yıkımcı oldu.Şimdi ne oldu reis söyleyince hepsi doğru oldu değil mi?

Yanıtla . 38Beğen 13 Eylül 18:48

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Seçim ittifaklarını faydalı görüyor musunuz?